هوافضا! | هوافضای جوان

معرفی رشته هوافضا

daneshkade havafaza-dorous mogheyate shoghly
دانشکده های هوافضا دروس هوافضایی موقعیت های شغلی

آشنایی با مهندسی هوافضا 

هوافضا یکی از رشته های بسیار جذاب علوم مهندسی است. اگه بخواهیم کمی دقیق تر شویم قدمت این رشته در دنیا به قرن ۱۸ و ۱۹ و زمانی که علاقه مندان به پرواز فهمیدند که طراحی وسیله ای که قابل پرواز باشه و براحتی کنترلش کنند همچین کار راحتی نیست و نیاز به انجام محاسبات ریاضی داره و این کار باید علمی انجام بشه. همین موضوع به تدریج باعث شد تا به هوافضا به عنوان یک علم نگاه بشه. شاید بتونیم بگیم علوم سیالات یا علومی که به بررسی گازها یا مایعات مربوط میشه آغازی بود بر هوافضا و طراحی علمی اولین وسایل پروازی مثل بالنها و گلایدرها.

30

جورج کیلی و پرواز با هواپیمای گلایدرش

31

یک بالن که سبکتر از هوای اطرافشه برای پرواز و حرکت به سمت بالا از اصل شناوری ارشمیدس و دانش مربوط به هوای ساکن یا اصطلاحا آیرواستاتیک استفاده میکنه یا هواپیمای گلایدر جورج کیلی و هواپیمای موتور دار برادران رایت که برخلاف بالن، سنگین تر از هوای اطرافش بود از دانش هوای متحرک یا آیرودینامیک برای پرواز مستقیم و طولانی استفاده می کرد. این دو برادر با آزمایش های زیادی که انجام دادند به خوبی از علم آیرودینامیک مطلع شده بودند.

به همین ترتیب با گذشت تمایل بشر به پروازهای طولانی بیشتر و بیشتر شد و علم هوافضا هم روز به روز پیشرفت کرد و از آن پس مهندسان هوافضا به طراحی و ساخت وسایل پرنده ای با عملکرد پروازی و آیرودینامیکی خوب، سازه محکم و سبک که موتورهای قدرتمندی داشته باشد فکر می کردند.

با پیشرفت سایر علوم مهندسی مثل مکانیک، الکترونیک و متالوژی، علوم هوافضا هم پیشرفت کرد طوری که مهمترین دستاورهای علمی این رشته ها، اول در مهندسی هوافضا و ساخت هواپیما، بالگرد، موشک استفاده می شد. بنابراین هوافضا تبدیل به یک دانش گسترده شد و کشورهای مختلفی در آن سرمایه گذاری های زیادی کردن و مهندسی هوافضا به عنوان یک رشته تحصیلی مهم وارد دانشگاه های مختلف شد و بعدها نیز به ایران اومد.

32

هوافضا در ایران بسیار نوپاست و کمی بیشتر از ربع قرن از قدمتش می گذره. این رشته اولین بار پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و در اواسط دهه شصت توسط دانشگاه صنعتی امیر کبیر یا دانشگاه صنعتی مالک اشتر شروع به جذب دانشجو کرد و بنیانگذاران این رشته، اغلب فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه های آمریکا بودند که رشته مهندسی هوافضا را با خودشون به ایران آورده بودند و همان روش آموزشی که در آنجا براساسش درس خونده بودند در ایران هم اجرا کردند. با توجه به اینکه مهندسی هوافضا شباهت زیادی با مهندسی مکانیک داشت به دانشگاه های دیگه هم راه پیدا کرد. هر ساله دانشگاه ها مختلفی از طریق کنکور سراسری در این رشته پر مخاطب دانشجو جذب می کنند. از دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی امیر کبیر گرفته تا برخی از دانشگاه های آزاد مثل واحد علوم تحقیقات و… که لیست این دانشگاه هارو میتونید اینجا ببینید.

اما اولین سوالی که برای همه علاقه مندان پیش میاد این هست که چطوری وارد این رشته شوند. همونطور که گفتیم مهندسین هوافضا از طریق قبولی در کنکور میرن دانشگاه و هوافضا یکی از رشته های زیر مجموعه گروه علوم ریاضی و فنیه یعنی فقط بچه های ریاضی می تونند این رشته رو بخونند. با توجه به اینکه هوافضا یکی از رشته ها پرمخاطبه و دانشگاهای محدودی این رشته رو دارند و رتبه نسبتا بالایی رو برای قبولی میخواد. بنابراین قبولی در این رشته نیاز به کمی تلاش داره البته با برنامه ریزی و پشتکار، دور از دسترس نیست.

با توجه به اینکه هوافضا یک رشته مهندسیه ریاضیات و تا حدی فیزیک در آن حرف اول رو میزنه و کسانی که این رشته رو میخوان بخونن باید پایه ریاضی نسبتا خوبی داشته باشن چون از همان ابتدای تحصیلشون در دانشگاه تا زمانی که قراره فارغ التحصیل شوند با ریاضیات به طور مستقیم و غیر مستقیم سروکار خواهند داشت. البته دروس مهندسی که با ریاضیات سروکار دارن بسیار جذابند و کاربرد عملی ریاضیات و فیزیک رو میشه بصورت جالبی در حل مسائل مهندسی دید. زبان انگلیسی هم کمی در این رشته مهمه چون اکثر کتاب های تخصصی و مرجع هنوز به فارسی ترجمه نشدند شاید دلیلش جدید بودن این رشته در ایرانه و دلیل دیگر هم شاید ترغیب دانشجوها به یادگیری زبان انگلیسیه چون اکثر مقالات و دستاوردهای جدید این رشته فقط به زبان انگلیسی منتشر میشه و دانشجویی که میخواد ادامه تحصیل بده و به اندوخته های علمیش اضافه کنه حتما باید به زبان انگلیسی در حد متوسط به بالا مسلط.

دانشجوهای هوافضا در دوره کارشناسی یا لیسانس مطالب یا دروس بسیار متنوع و جالبی رو میخونند. با توجه به اینکه هوافضا یک رشته مهندسیه دروس مشابهی با سایر رشته ها داره البته این اشتراک دروس بیشتر در درس های پایه ای با موضوع ریاضی و چند درس دیگه هست. هوافضا بیشترین شباهت رو با رشته پرطرفدار مهندسی مکانیک داره جالب است بدونید در گذشته گاهی از هوافضا به عنوان یکی از گرایش ها مکانیک یاد می شد. این شباهت به بیشتر از ۵۰ درصد میرسه برای همین در برخی از دانشگاه ها، دانشکده های مکانیک و هوافضا همراه هم هستند و جالبتر آنکه در بسیاری از دانشگاه ها کلاس ها بصورت مشترک برگزار میشه. اگر کمی دقیق تر شویم، دروس کارشناسی هوافضا در چند بخش دسته بندی میشه: آیرودینامیک، کنترل و دینامیک پرواز، سازه های هوایی، جلوبرندگی و فضایی و اگر باز هم دقیق تر شویم تمامی دروسی که در دوره لیسانس ارائه میشه شامل پنج دسته اند:

 • دروس پایه: ریاضی عمومی ۱، ریاضی عمومی ۲، فیزیک ۱، فیزیک ۲، الگوریتم‌ها و برنامه سازی کامپیوتر، معادلات دیفرانسیل، آزمایشگاه فیزیک ۱، آزمایشگاه فیزیک ۲و محاسبات عددی
 • دروس اصلی: استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، ریاضیات مهندسی، مبانی مهندسی برق، آزمایشگاه مبانی مهندسی برق، مقدمه‌ای بر مهندسی هوافضا، مکانیک سیالات، ترمودینامیک ۱، ترمودینامیک ۲، آزمایشگاه ترمودینامیک و انتقال حرارت، آزمایشگاه سیالات، آزمایشگاه مقاومت مصالح، ارتعاشات مکانیکی، علم مواد، کنترل اتوماتیک، انتقال حرارت، نقشه کشی صنعتی ۱، نقشه کشی صنعتی ۲و تحلیلی سازه‌های هوایی
 • دروس تخصصی: آیرودینامیک ۱، آیرودینامیک ۲، مکانیک پرواز ۱، مکانیک پرواز ۲، طراحی هواپیما ۱، طراحی هواپیما ۲، طراحی سازه‌های هوافضایی، اصول جلوبرنده‌ها، آزمایشگاه آیرودینامیک ۱، آزمایشگاه آیرودینامیک ۲ و زبان تخصصی
 • دروس اختیاری: مکانیک مدارهای فضایی، مقاومت مصالح ۲، تئوری تنش حرارتی، پلاستیسیته عملی و تغییر شکل فلزات، آیرودینامیک هلیکوپتر، آیروالاستیسیته، طراحی اجزا۱، طراحی اجزا ۲، آمارو احتمالات، آیرودینامیک ۳، روشهای تجربی در آیرودینامیک، تئوری آیرودینامیک ملخ، جریان لزج، مقدمه‌ای بر مکانیک سیالات عددی، موتورهای احتراق داخلی، سوخت و احتراق، اصول راکتها، توربوماشینها، مدیریت صنعتی، طراحی، کنترل و کاربرد سیستمهای ماهواره، سیستمهای اتوماتیک در فضا، کاربرد المانهای محدود وطراحی به کمک کامپیوتر
 • و دروس کارگاهی: کارگاه ورقکاری و جوشکاری، کارگاه ابزار دقیق و اندازه گیری در هواپیما، کارگاه موتور، بدنه و سیستمهای هواپیما

که در دروس سیالاتی یا آیرودینامیکی دانشجوها ابتدا با اصول کلی آشنا می شوند و به طور کلی یاد می گیرند که شکل جسمی که جریان هوا از روی آن عبور می کنه چگونه طراحی می شه، در بخش کنترل و دینامیک پرواز با اصول اولیه طراحی وسایل پرنده و معادلات ریاضی حاکم بر آنها و نحوه طراحی سیستم هایی که قراره آنها را کنترل کنه آشنا می شوند، در بخش سازه یاد می گیرند که یک سازه یک جسم که قراره پرواز کنه بر چه اساسی طراحی می شه و به طور خاص با اصول طراحی سازه ها هوایی و فضایی آشنا می شوند، در بخش جلوبرندگی که بی شباهت به آیرودینامیک نیست ابتدا اصول اولیه و سپس نحوه کارکرد و طراحی انواع موتورها را فرا می گیرند و در بخش فضایی که در دروس دوره کارشناسی کمتر به آن پرداخته میشه با اصول ریاضی حاکم بر مدارهای فضایی و حرکت ماهواره ها آشنا می شوند البته بحث فضایی کمی شبیه مباحث دینامیک پرواز و کنترله. در نهایت این پنج بخشی که مرور شد گرایش های مهندسی هوافضا رو دوره کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل میده.

با نگاهی گذرا به درس هایی که بچه های هوافضا میخونند میشه فهیمد که این رشته تفاوت های بسیار زیادی با رشته های تقریبا هم نام مثل هوانوردی یا خلبانی داره این تفاوت رو میشه اینطور بیان کرد که وظیفه طراح یک ماشین با وظیفه یک راننده خیلی فرق داره یعنی به طور ساده مهندس های هوافضا یاد می گیرند که چطور باید قسمت های مختلف یک وسیله پرنده  مثل هواپیما یا بالگرد رو طراحی کرد و خلبان ها هم یاد می گیرند چطور از اون چیزی که مهندسای هوافضا طراحی کردند باید استفاده کنند. در حقیقت هوافضا یک تخصص مهندسی  و خلبانی یک مهارت است.البته فعالیت های کاری مهندس های هوافضا خیلی فراتر از تصور است و حتی به کارهای مهندسی غیرهوافضایی هم ربط پیدا میکنه که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. بنابراین رشته هایی مانند خلبانی و مهندسی پرواز بسیار متفاوت با هوافضاست البته فارغ التحصیلان برخی از رشته های مرتبط با هوانوردی مثل مهندسی پرواز می تونن رشته هوافضا رو برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنند. گاهی اوقات هم رشته نجوم به طور اشتباه ممکنه به هوافضا ربط داده بشه که لازمه اینجا بگوییم که هوافضا هیچ گونه ارتباطی با نجوم نداره و تنها شباهت لغوی ممکنه داشته باشند.

اما یک مهندس هوافضای خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشه، با توجه به اینکه هوافضا برخلاف سایر رشته ها مثل برق و عمران از اول بدون گرایشه بنابراین در دوره کارشناسی دانشجوها مطالب متنوعی رو یاد می گیرند و به قولی همه کاره و هیچ کاره هستند البته ممکنه دانشجوها در ترم های پایانی تحصیلشون به یک موضوع یا گرایش خاص تمایل پیدا کنند و بر همین اساس هم موضوع پروژه پایانی که برای آخر دوره کارشناسی برایشان در نظر گرفته شده رو انتخاب کنند. اما بطور کلی یک مهندس خوب باید به دروسی که در دوره ۴ ساله یا ۸ ترمه لیسانس خونده تسلط کافی داشته و دید مهندسی پیدا کرده باشه. همچین باید به حداقل یک زبان برنامه نویسی تسلط کافی پیدا کنه که معمولا زبان برنامه نویسی فرترن (Fortran) به عنوان زبان پایه و در درس الگوریتم‌ها و برنامه سازی کامپیوتر به دانشجوها یاد داده می شه یادگیری و تسلط بر برنامه هایی مانند متلب (matlab) هم که موضوع آن ریاضیات است برای همه رشته های مهندسی بسیار مهمه. به طور دقیق تر در گرایش پیشرانش یا آیرودینامیک در دوره کارشناسی ارشد زبان اصلی برنامه نویسی براساس زبان فرترنه و زبان برنامه نویسی متلب هم جزو جدانشدنی دروس گرایش دینامیک پرواز و کنترله. همچنین دانشجوها اگر گرایش ارشد یا علاقه مندی خودشون رو در اواخر دوره لیسانس انتخاب کرده باشند لازمه که به نرم افزارهای تخصصی مربوطه تسلط کافی پیدا کنند و اگر قرار شد بعد از دوره لیسانس مستقیما وارد بازار کار شوند از این بابت مشکلی نداشته باشند بنابراین به صورت خلاصه یک مهندس هوافضا خوب باید به توانایی های زیر برسه:

 • مهارت عالی در تحلیل و حل مسائل
 • آشنایی با نرم افزارهای تخصصی
 • دانش فنی و دید مهندسی عالی
 • توانایی برنامه ریزی و مدیریت پروژه
 • توانایی کار تیمی بالا
 • داشتن اطلاعات بروز یا آپدیت بودن
 • آگاهی کامل نسبت اصول و قوانین مهندسی
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی

اگر مهندس های پر تلاش تازه فارغ التحصیل شده هوافضا قصد ادامه تحصیل داشته باشند، گزینه ای مختلفی دارند که لازمه پس از انتخاب گزینه صحیح تست ها در آزمون کارشناسی ارشد و قبولی در آن به گزینه اصلی خودشون یعنی گرایش مورد علاقشون برسند. همونطور که اشاره کردیم هوافضا در دوره ارشد دارای پنج گرایشه که دانشگاه های محدودی این گرایش ها رو دارند که در اینجا لیست این دانشگاه ها آورده شده. همچنین دانشجوها برای ادامه تحصیل می تونن به دانشگاه های خارج بروند البته دانشگاه های کشورمون از لحاظ سطح علمی و رتبه اگر از دانشگاه های مطرح دنیا بالاتر نباشند مطمئنا خیلی پایین تر هم نیستند برای همین هم فارغ التحصیلای هوافضا ترجیح میدن درسشون رو در دانشگاه های داخل ادامه بدهند.

یکی از مهمترین موضوع هایی در انتخاب هر رشته ای وجود داره بحث بازار کار و آینده شغلی اون رشته هست. شاید این سوال برای هوافضا به علت جدید بودنش بیشتر مطرح باشه یا به چشم بیاد. در یک جواب کلی برای این سوال باید بگیم که با توجه به رشد و پیشرفت چشمگیر هوافضا در کشور، نیاز جدی به حضور متخصصین هوافضا در صنایع نظامی و غیرنظامی احساس میشه و جالبه بدونید هوافضا به عنوان رشته اول علمی ایران در نقشه جامع علمی کشور شناخته می شه. شاید در نگاه اول کمی بنظر برسه که بازار کاری هوافضا محدود به کارهای صرفا نظامی مثل موشک و هواپیما باشه اما در عمل اینطور نیست. به عنوان مثال اصول آیرودینامیک خودرو بسیار شبیه آیرودینامیک وسایل پرنده هست و مهندسان آیرودینامیک براحتی میتونن با استفاده از محاسبات کامپیوتری و انجام تست های عملی با وسیله ای به نام تونل باد، یک ماشین آیرودینامیک، کم مصرف و حتی پرسرعت طراحی کنند یا به عنوان یک مثال دیگه طراحی توربین های بادی بزرگ و کوچک که از باد انرژی برق تولید می کنه، توسط مهندس های آیرودینامیک انجام میشه. در بحث هایی مثل کنترل، سازه و پیشرانش هم کاربردهای غیرنظامی بسیار زیاد هست. مثلا مهندسای سازه می تونند سازه هر نوع وسیله ای مثل، خودرو، قطار و حتی کشتی رو طراحی کنند. و برای یکی از کاربردهای گرایش پیشرانش میشه به توربین های گازی نیروگاه های تولید برق اشاره کنیم که بسیار شبیه موتورهای جت هواپیماست. بنابراین فرصت های شغلی زیادی برای مهندسان توانمند و پرتلاش هوافضا در صنایع نظامی و غیر نظامی اعم از خصوصی و دولتی مانند صنایع خودروسازی، صنایع پالایشگاهی و نفت و گاز، نیروگاه ها و حتی فرودگاه ها وجود داره. پس به طور خلاصه هر جایی که مهندسان مکانیک در اونجا مشغول به کار باشند جای خالی مهندسان هوافضا هم حس خواهد شد. با این حال باید به این مسئله مهم اشاره کنیم که در دهه اخیر با رشد بدون برنامه دانشگاه های ارائه دهنده رشته هوافضا، متاسفانه شاهد عدم توازن بین دانش آموختگان این رشته با فرصت های شغلی در دسترس در کشور هستیم.

مراکز اصلی هوافضایی کشور که مهندسای هوافضا می تونن در اونجا یا مراکز زیر مجموعه آنها یک شغل هوافضایی داشته باشند به شرح زیر است:

 • سازمان فضایی ایران
 • سازمان صنایع هوافضا
 • سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح
 • نیروی هوافضای سپاه پاسدارن و نیروی هوایی ارتش
 • سازمان هواپیمایی کشوری
 • شرکت های خصوصی و دانش بنیان مرتبط
 • شرکت های هواپیمایی و مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما
 • شرکت های مرتبط با بحث های نیروگاهی و انرژی (برای بعضی گرایش ها)

بحث مهم دیگه، میزان حقوق یا درآمده، حقوق مهندسان هوافضا هم تقریبا شبیه سایر رشته های مهندسیه. البته میزان حقوق دریافتی هر فرد به عوامل زیادی بستگی داره. متوسطی از میزان حقوق رشته های مختلف در سال ۹۲ توسط وب سایت ایران تلنت منتشر شد که حقوق مهندسان هوافضا هم در این گزارش آماری اومده بود که در ۲ جدول زیر به صورت دقیق و دسته بندی شده آورده شده:

اگه حدود ۳۵ درصد به میزان حقوق های بالا اضافه بشه، حقوق سال ۹۴ مهندسان هوافضا رو میشه تخمین زد. البته با درآمد مهندسای هوافضای سایر کشور مثل آمریکا یا کاندا اصلا قابل مقایسه نیست. در اغلب کشورها هوافضا یکی پر درآمدترین شغلهاست. به عنوان مثال در رتبه بندی که به تازگی در آمریکا برای درآمد دانشجویان مهندسی که دارای مدرک لیسانس، ۲۵ سال سن با دو سال سابقه کاری، انجام شده، هوافضا در رتبه دوم قرار گرفته:

 1. مهندسی نفت
 2. مهندسی هوا و فضا
 3. مهندسی شیمی
 4. مهندسی الکترونیک
 5. مهندسی هسته ای

در آمریکا متوسط درآمد سالیانه مهندسای هوافضا۹۷.۴۸۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان ۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۰۲.۱۰۰ دلار بوده و در انگلیس متوسط درآمد برای افراد تازه کار سالانه ۳۰ تا ۳۷ هزار دلار، برای افراد باتجربه بین ۴۲ تا۶۰ هزار دلار و برای مهندسان ارشد بین ۶۷ تا۹۸ هزار دلاره که اگه این اعداد رو در دلار تقریبا ۸ هزار تومانی ضرب کنیم بهتر قابل درک است. البته در کشورهای توسعه یافته تمامی مهندسین درآمد بالاتری نسبت به کشورهایی مثل ایران دارند و هوافضا هم تقریبا در صدر آنهاست. شاید یکی از دلایل بالا بودن درآمد، بازار کار بسیار گسترده صنعت هوافضا در این کشورها باشه اما با توجه به پیشرفت کشور در این زمینه، هوافضا آینده خوبی در ایران خواهد داشت.

34

گزارش سایت ایران تلنت از میزان متوسط حقوق مهندسین مکانیک و هوافضا

82 دیدگاه در ”معرفی رشته هوافضا

 • ۱۰ آذر ۱۳۹۴ در ۹:۵۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  اگه ممکنه نام شرکت های خصوصی در زمینه ی رشتمونم بگین، انگار تو اینترنت هیچ ردی ارشون نیست یا اگرم سایتی داشته باشن اصلا به روز نیست آدم نمیدونه چطوری با هاشون تماس بگیره. همچنین تو آگهیا اصلا حرفی از مهندس هوافضا نیست 🙁

  پاسخ
  • ۱۰ آذر ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۳ ب.ظ
   پیوند یکتا

   دقیقاً تو برناممون هست که به زودی شرکت های خصوصی رو هم معرفی کنیم. شرکت های خصوصی هوافضایی چون مشتری عام ندارند خیلی به تبلیغات و شناسوندن خودشون برای مردم اهمیت نمیدن و برای همین خیلی سخت میشه در موردشون مطلب پیدا کرد!

   پاسخ
 • ۵ بهمن ۱۳۹۴ در ۴:۲۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما،
  من یک نوجوان علاقمند به دانش هوافضا بخصوص شاتل های فضایی و جت ها هستم و به امید خدا قصد دارم وارد این عرصه شوم،
  میخواستم بدونم فردی مانند من که با پایه ها آشنایی نداره باید از کجا شروع کنه؟چه کتاب هایی مناسب با سن منه؟
  ممنون میشم اگر پاسخ یک نوجوان علاقمند رو بدید 🙂

  پاسخ
  • ۵ بهمن ۱۳۹۴ در ۷:۵۷ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   ممنون از شما دوست عزیز.
   خیلی خوشحالم که به هوافضا علاقه دارید، برای شروع چی بهتر از سایت خودمون؟! 🙂
   سایت ما با همین هدف راه اندازی شده و تو بخش های مختلف سعی کردیم برای سلیقه های متفاوت هوافضا رو از جنبه های مختلف معرفی کنیم. همین سایت خودمون بهترین جاست برای شروع! 🙂

   پاسخ
 • ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ در ۲:۵۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام من رشته ام برقه ولی علاقه زیادی به هوافضا دارم. به نظرتون برای ارشد شانسی دارم برای هوافضا؟

  پاسخ
  • ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ در ۸:۱۹ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   بله، اگر به هوافضا علاقه مندید چرا که نه؟ اگر به موضوعات کنترلی علاقه مند باشید که بین رشته برق و هوافضا مشترکه میتونید تو این بخش رشته هوافضا رو دنبال کنید.

   پاسخ
 • ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ در ۸:۴۶ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خیلی ممنون بابت سایت خوبتون من خیلی به دانش هواو فضا علاقه دارم رشته مهندسی من فناوری کنترل است تقریبا به برنامه نویسی مسلط هستم میخواستم بگم میشه برای ارشد در رشته هوا فضا اقدام کنم با تشکر فراوان از شما و سایت خوبتون

  پاسخ
  • ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ در ۸:۲۰ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   ممنون از شما
   موضوعات کنترلی در مهندسی هوافضا کاربرد زیادی دارند و میتونید با پیش زمینه رشته مرتبط با کنترل به صورت جدی روی هوافضا فکر کنید

   پاسخ
 • ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ در ۷:۱۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام.

  رشته دینامیک کنترل پرواز نمی تواند انتخاب خوبی باشد چون از لحاظ فضای صنعتی و اشتغال وضعیت اسف باری را دارد.

  بهتر است روی گرایش های دارای بازارکار و دارای تقاضای صنعتی مثل سازه هوایی تمرکز کنید.
  پس از آن می توان به پیشرانش و فضایی و ایرودینامیک توجه کرد.

  اما با توجه به شرایط جذب و شغل، دینامیک پرواز کتترل نمی تواند انتخاب صحیحی باشد.

  پاسخ
 • ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ در ۵:۳۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  باز هم به معرفی رشته ی هوافضا و مراکز شغلی بپردازید.
  خوبید شما:)

  پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۵ در ۶:۴۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  کسی میتونه چند رشته ی مختلف برای مثال آیرودینامیک،سازه های هوایی، جلوبرندگی و فضایی همزمان با هم بخونه؟

  پاسخ
  • ۱۹ تیر ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۶ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام.
   امکان تحصیل هم زمان در گرایشات هوافضا در مقطع ارشد وجود نداره.
   ممنونم از همراهی تون

   پاسخ
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ در ۸:۱۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام کسی که هوافضا خونده چقدر میتونه برای ارشد توی مکانیک موفق بشه مخصوصا جامدات و برای کنکور ارشد چند درصد دروس مشترکند؟

  پاسخ
  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ در ۸:۰۱ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام حسین گرامی,
   سوال تون کمی فاصله داره با فلسفه ی کاری سایت ما ولی برای پاسخ گویی به سوال شما, میتونم بگم که رشته ی مکانیک با رشته ی هوافضا در ۶ کتاب اختیاری تفاوت دارند.
   و افرادی (تعداد قابل ملاحظه ای) بوده اند که در ارشد( از هوافضا) به مکانیک برند.

   پاسخ
 • ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  بی شوخی این صفحه تون, یکی از صفحات بی نظیره برای معرفی.
  فقط میشه بگید که حقوق هوافضایی ها واقعا خوبه یا نه؟
  من فکر نمیکنم زیاد باشه!!

  پاسخ
  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ در ۷:۵۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ممنون از همراهی شما,
   بطور نسبی یه هوافضایی دارای حقوق متوسطی نسبت به دیگر مهندسی ها هستش.

   پاسخ
 • ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ در ۳:۱۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام،
  من عاشق رشته هوا فضا هستم، الانم رشته مکانیک سیالات میخونم
  کلی راجع به این رشته خوندم و میدونم میتونم ارشدمو هوافضا بخونم،
  فقط ی سوالی دارم تو یکی از سایتا نوشته بود ک این رشته بازار کار اصلا نداره بدشم سطح علمی دانشکده های هوافضا در ایران خیلی خیلی پایینه
  درسته؟ لطفا حقیقتو بگین

  پاسخ
  • ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ در ۵:۵۰ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام.
   آقا افشین خیلی خوشحالیم که دغدغه تون رو با ما در میان گذاشتید.خودتون بهتر میدونین که مکانیک سیالات خیلی ارتباط و شباهت تنگاتنگی با گرایش ایرودینامیک هوافضا داره.
   ان شالله اگه تصمیم به اومدن به هوافضا در مقطع ارشد دارین ، این گرایش احساس رضایت بیشتری دارین.

   حرف اصلی ام اینکه، حقوق یک مهندس هوافضا بین مهندسی های دیگه، متوسط هست ولی با توجه به جایگاه خاص این رشته چه در بحث دفاعی و چه در بحث هوایی و ایرلاین ها و چه در بحث نیروگاه ها، دارای مزایا و پاداش های نسبتا خوبی هست.
   از نظر سطح علمی که فرمودین، سه دانشگاه برتر هوافضا، یعنی شریف امیرکبیر و خواجه نصیر ، هرکدام در گرایشی از هوافضا بهترین هستن و واقعا واژه ی سطح پایین به نوعی بی احترامی میتونه تلقی بشه.
   امیدوارم با تحقیق بیشتر به ارامش و اطمینان بهتری دست پیدا کنین.

   پاسخ
 • ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۴ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام. من دانش آموز پیش دانشگاهی ام.
  میخواستم ازتون بپرسم که اگه کسی ارشد پیشرانش از دانشگاه شریف یا امیرکبیر داشته باشه و کلی کار بلد باشه میتونه توی سازمان های درجه اول مثل سازمان صنایع هوافضا مشغول به کار بشه؟؟
  من خیلی دوست دارم توی صنایع موشکی و نظامی برای جمهوری اسلامی فعالیت کنم. آیا با داشتن مشخصاتی که در بالا ذکر کردم میتونم به هدفم برسم؟. یا باید دنبال پارتی بگردم؟!!؟
  سازمان های درجه اول چجوری استخدام میکنن؟ شرایطش چجوریه؟
  ممنون میشم پاسخ ب.دین. آخه خیلیا میگن بیکار تو این رشته زیاده

  پاسخ
  • ۲ مهر ۱۳۹۵ در ۷:۳۵ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام آقا محمد.

   اولا توکل بر خدا ان شالله میتونین با تلاش مناسب ، هوافضا در سه دانشگاه مطرح این حوزه قبول بشین.و از الان صحبت برای مقطع ارشد با توجه به اینکه پیش دانشگاهی هستین رو پسندیده نمیدونم.
   و در مرحله ی دوم، این حس مسیولیت پذیری و قبول انجام خدمت به کشور رو تحسین میکنم، ان شالله با نیت زیباتون ، به درجات بالا برسین

   پاسخ
 • ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ در ۱۰:۲۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  ایا دانشگاه مالک اشتر در رشته ی هوا فضا اونقدری خوب هست که ۴ سال رو اونجا درس بخونیم یا بهتره وایسیم سال دیگه برای سه دانشگاه برتر هوافضا، یعنی شریف امیرکبیر و خواجه نصیر بخونیم که اون جاها قبول شیم ؟

  پاسخ
  • ۲ مهر ۱۳۹۵ در ۷:۳۱ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام بر شما
   در زمینه ی تعریف پروژه های روز کشور و از لحاظ قرار گرفتن در کنار اساتید صنعتی حوزه ی هوافضای کشور، هوافضای مالک اشتر شایسته ی تحسین و تقدیر هست.
   امیدوارم با کلام و حرف بالا تونسته باشم وضعیت این دانشگاه رو شرح بدم

   پاسخ
 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۱۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  با فیزیک و ریاضی نه چندان قوی یعنی متوسط
  میشه این رشته رو خوند و ادامه داد

  پاسخ
  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۲۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   ببینید اکثر این رشته فیزیکه. حالا اینکه در چه حد باید قوی باشه رو نمی شه گفت، ولی اگه کسی به این رشته علاقه داشته باشه حتما می تونه تلاش کنه و فیزیک و ریاضیش رو در حدی که لازمه تقویت کنه.

   پاسخ
 • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۸ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام من در حال حاضر ۱۴ سالمه و چون هوافضا رو خیلی دوست دارم تا حالا کتاب هایی ازش خوندم مثل مبانی فیزیک جلد یک نوشته هالیدی.می خواستم بدونم که چطور میتونم تو این بیشتر پیشرفت کنم و در چه زمینه هایی بیشتر مطالعه کنم!

  پاسخ
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۲۸ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   خیلی خوبه که از حالا پیگیر علاقتون هستید. به نظر من شما با توجه به سنتون خوبه که وارد فاز کارهای عملی هوافضا بشید. کارهایی مثل ساخت گلایدر که این روزها تو خیلی از مدارس آموزش داده می شه. برای مطالعه هم بخش آموزش سایت ما می تونه خیلی بهتون کمک کنه چون در عین حال که مطالب هوافضایی رو توضیح داده وارد ریاضیات و فیزیک مسئله نشده و در نتیجه براتون خسته کننده یا سخت نخواهد بود.

   پاسخ
 • ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۹ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام و عرض ادب
  امیدوارم روزتون بخیر و حالتون خوب باشه
  من یه سوال دارم و ممنون میشم راهنماییم کنید
  آیا امکانش هست رشته پزشکی و هوافضارو با هم خوند؟
  بصورت همزمان
  اگر امکانش هست لطفا من رو راهنمایی کنید
  یک دنیا ممنونم و مرسی بخاطر سایت خوبتون
  یاعلی

  پاسخ
  • ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۰ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام خیلی ممنون
   من اطلاعات دقیقی از قوانین وزارت علوم ندارم و فکر می کنم این سوال رو باید از کسی بترسید که به قوانین وزارت بهداشت و وزارت علوم مسلط باشه
   اما با توجه به اطلاعاتی که دارم این کار امکان تذیر نیست

   پاسخ
 • ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ در ۴:۲۵ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  من یه جا خوندم که دانشگاه خواجه نصیر رشته هوا فضا رو تا ۲۰۰۰۰ میگیره،
  می خواستم بدونم این صحت داره؟!

  پاسخ
  • ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ در ۸:۳۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام. متاسفانه اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارم ولی حدود ۷ سال پیش که من کنکور دادم، تا حدود رتبه هزار و سیصد منطقه دو می تونست این رشته رو در دانشگاه خواجه نصیر قبول بشه. با وجود اینکه حتما از اون موقع تا حالا ظرفیت ها تغییر کرده ولی بعید می دونم که به رتبه ۲۰۰۰۰ رسیده باشه!!

   پاسخ
 • ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ در ۹:۱۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام من رتبم شده ١٩٠٠٠ ایا میتونم تو رشته ی هوافضا دانشگاه ازاد واحد تهران مرکز قبول شم؟؟
  چون احساس میکنم رشته ایه که توش موفق میشم
  علاقه هم دارم
  حتی یک ساله تو زمینه ی مدل کار میکنم (هواپیما کنترلی)

  پاسخ
  • ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۶:۲۹ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام. متاسفانه بنده اطلاع دقیقی از رتبه ها و اینکه با چه رتبه ای می شه تو کدوم دانشگاه قبول شد، ندارم. برای این موضوع بهتره از مشاورین انتخاب رشته کمک بگیرید. با توجه به اینکه می گید به این رشته علاقه دارید، امیدوارم حتما بتونید وارد این رشته بشید:)

   پاسخ
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۷:۰۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خسته نباشید…
  من خیلیییی علاقه مند به هوافضا و ساخت شاتل ها و جت ها و فضاپیما و ….از همه مهم تر محاسبات آن هستم !
  ولی هر جا که مطالعه میکنم در این رشته محاسبات زیادی وجود ندارد و همه اش مربوط به مکانیکی میشود !!!
  البته من هنوز ۱۳ سالم هست و از الان استرس آینده ام را دارم ! ” شاید اطلاعاتی که بدهم از نظر شما کمی مسخره به نظر برسد ولی خوشحال میشوم من را راهنمایی کنید ”
  من ۳ سال جهشی خوانده ام و قصد بسیار جدی ای دارم …
  سوال های من این است :
  ۱_ بهترین دانشگاه برای من چیست ؟
  ۲_محاسبات این رشته چگونه اند ؟
  ۳_ اگر بخواهیم در زمینه ی محاسبات و … کار کنیم چه رشته ای برای من مناسب است ؟
  خیلی ممنون میشم به نوجوونی که یه هدف جدی داره پاسخ کامل بدید 🙂

  پاسخ
  • ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۶:۲۷ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام،خیلی ممنون:)
   خیلی هم عالیه که از الان به فکر آیندت هستی، ولی سعی کن استرس آینده رو نداشته باشی و به جاش کارهایی که می تونه برای رسیدن به هدفت بهت کمک کنه رو با انرژی و علاقه انجام بدی، تا حتما موفق بشی:)
   و اما سوال‌هایی که پرسیدی:
   ۱)اینکه شما دختر هستی، تاثیری روی دانشگاهی که می خوای انتخاب کنی نمی ذاره و هر دانشگاهی که جایگاه علمی بالاتری داشته باشه برای شما مناسب تره. خب برای رشته هوافضا به نظر می رسه که دانشگاه‌هایی مثل شریف و امیرکبیر جایگاه علمی بالاتری نسبت به بقیه دانشگاه‌ها دارند.
   ۲)خب من نمی دونم شما الان پایه چندم هستی، ولی اگه درس فیزیک رو دیده باشی باید بگم که محاسبات درس فیزیک نمونه ساده ای از محاسبات هوافضایی هستند. و اینکه گفتی:”همش مزبوط به مکانیک می شه” رو درست متوجه نمی شم ولی اگه منظورت اینه که مهندسین هوافضا آچار به دست هستند، تصور درستی نیست. البته مهندسین هوافضا باید دانش پایه ای در زمینه کارهای عملی داشته باشند، اما وظیفه اصلیشون این نیست و وظیفه اصلیشون همون محاسباتیه که احتمالا شما دوست داری. البته من بهت توصیه می کنم که فعلا خیلی درگیر مسائل محاسباتی پیشرفته نشی. می تونی فعلا با درسنامه های موجود در سایت ما شروع کنی:)
   ۳)کلا همه رشته های مهندسی محاسبات دارند! ولی این باعث نمی شه که شما همه اونها رو دوست داشته باشی! باید اول مشخص کنی که این محاسبات رو برای چه هدفی می خوای انجام بدی و با توجه به ابتدای کامنتت که گفتی به شاتل ها و جت ها و … علاقه داری باید بگم که مهندسی هوافضا رشته مناسبیه.

   پاسخ
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۳:۴۰ ق.ظ
  پیوند یکتا

  من دوران متوسطه دوم هستم و رشته ام ریاضیه درسم هم تا حدود زیادی خوبه خیلى به رشته هوا و فضا علاقه درم
  میخواستم بدونم چقدر شانس براى یه دختر هست که بتونه تو این رشته تحصیل و بعدشم کار کنه؟

  پاسخ
  • ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۶:۱۱ ق.ظ
   پیوند یکتا

   خیلی خوبه که از این سن دنبال پیدا کردن رشته مناسب و مورد علاقت هستی:)
   در مورد تحصیل که هیچ فرقی بین دختر و پسر وجود نداره و شما با توجه به رتبه‌ای که می یارید و فارغ از اینکه پسر هستید یا دختر، می تونید این رشته رو انتخاب بکنید و از نظر تحصیلی هم توش موفق بشید. اما در مورد کار، جوابی که برای یکی از دوستان تو بخش پرسش و پاسخ نوشتم رو اینجا برای شما کپی می کنم:)
   سلام
   ببینید متاسفانه چون آمار دقیقی از تعداد شاغلین این رشته و اینکه چند نفرشون خانم هستند و … وجود نداره، نمی شه جواب دقیقی به سوالتون داد. ولی من تجریبات خودم و یکسری از دوستان رو در اختیارتون قرار می دم. می شه گفت شرکت هایی که کار نظامی انجام نمی دن، خیلی براشون فرقی نداره که کارمندشون آقا باشه یا خانم مثلا شرکتی که من کارآموزیم رو توش گذروندم، اون واحدی که من توش بودم تعداد مهندسین آقا و خانم فرق چندانی نداشت. اما مسئله‌ای که هست اینه که خیلی از شرکت‌های فعال در زمینه رشته هوافضا و مکانیک با شهر فاصله دارند و ممکنه بعضی خانم‌ها به خاطر مسافت خودشون علاقه نداشته باشند که تو اون شرکت‌ها کار کنند. اگه کسی این مسئله براش مهم باشه، شاید رشته‎ای مثل مهندسی صنایع بیشتر به دردش بخوره، چون اینطوری شرکت‌هایی که می‌تونه توشون کار کنه متنوع‌تر می‌شن و خب خیلی‌هاشون هم فضای غیرصنعتی دارند و تو شهرند و … . ولی اینکه علاقتون چیه هم نقش تعیین کننده‌ای داره.
   توصیه می کنم مصاحبه ای که با خانم دکتر کبریایی تو سایت هست(http://javanhavafaza.ir/9792/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DA%A9%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C/#more-9792)رو حتما مطالعه کنید. ایشون تنها استاد خانم دانشکده هوافضای شریف هستند و نظراتشون در این زمینه می تونه برای شما مفید باشه.

   پاسخ
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۱:۳۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام . میخواستم بدونم از طریق دکتری تبدیل انرژی میشه وارد بحث پیشرانش فضایی شد؟؟
  سوال دومم اینکه مهندسی فضایی دکتری توی ایران داره؟
  سوال سوم اینکه دکتری مهندسی فضایی پیشرانش فضایی میشه کار کرد؟
  سوال چهارم اینکه از طریق مهندسی فضایی میشه رفت اروپا؟؟؟ یا ممنوعه؟

  پاسخ
  • ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۵ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   بله. گرایش تبدیل انرژی رشته مکانیک شباهت زیادی به گرایش پیشرانش مهندسی هوافضا داره.
   بله، دکترای مهندسی فضایی در ایران وجود داره.
   نمی شه گفت که اروپا رفتن ممنوعه، اما با توجه به اینکه رشته هوافضا به طور کلی( و به ویژه گرایش هایی مثل دینامیک پرواز یا گرایش فضایی) گرایش های حساسی هستند شانس گرفتن ویزا از کشورهای اروپایی پایین می یاد.

   پاسخ
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۵:۵۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  خیلی ممنون از پاسخ گوییتون 🙂

  من هشتم هستم ولی نهم و دهم و یازدهم رو خوندم 🙂

  البته من بیشتر برای یک هدفی که میخوام ثابتش کنم تلاش میکنم و منظورم از محاسبات محاسباتی بود که بر فرض مثال زمان سفر فضا پیما ها را مشخص میکند .

  * اتفاقا من سایت شما رو و سایت space.com و خیییلیییی مطالب دیگر را شب تا روز نخصوصا توی تابستون میخونم !
  این رو هم بگم که سایت مفید و عالی شما رو داییم بهم معرفی کرد و من واقعا از تمامی نویسنده های این سایت مفید تشکر میکنم 🙂 🙂 🙂

  برای همین خیلی دوست دارم از شما راهنمایی بگیرم …

  سپاس از وقتی که برای کامنت من گذاشتید ♥

  پاسخ
  • ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۹ ب.ظ
   پیوند یکتا

   خواهش می کنم:)
   بله، این محاسبه ای که گفتید، در تخصص یک مهندس هوافضا با گرایش فضاست.
   خواهش می کنم، خیلی هم عالیه:)امیدوارم به همه اهدافت برسی:)و از خوندن مطالب ما لذت ببری:)

   پاسخ
 • ۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام من رشتم تجربیه ولی عاشق هوافضام.نمیتونم تو دانشگاه هوافضا بخونم؟

  پاسخ
  • ۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۲:۴۹ ب.ظ
   پیوند یکتا

   اگه سوالتون اینه که با داشتن دیپلم تجربی می تونید کنکور ریاضی بدید یا نه، بهتر برای جوابش نگاهی به قوانین سازمان سنجش بندازید.
   اما اگه منظورتون اینه که برای قبولی در کنکور و یا تو دانشگاه با مشکل مواجه می شید یا نه، باید بگم که می تونید خودتون رو به بقیه برسونید ولی خب کار منطقی تر اینه که رشته ریاضی بخونید. چون در این صورت هم ریاضی و فیزیک رو در سطح بالاتری مطالعه خواهید کرد و هم اینکه وقتتون رو روی دروسی مثل زیست که نه تو کنکور و نه بعد از کنکور به دردتون نمی خورند، تلف نمی کنید.

   پاسخ
   • ۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۸ ب.ظ
    پیوند یکتا

    من امسال میرم اول دبیرستان و رفتم رشته تجربی.نمیتونمم رشتمو عوض کنم.به جزء اینک کنکور ریاضی بدم راهی دیگ نیست ک بتونم تو دانشگاه رشتمو عوض کنم و برم هوافضا؟

    پاسخ
    • ۸ شهریور ۱۳۹۶ در ۶:۲۸ ب.ظ
     پیوند یکتا

     آها. نه، به جز همون کنکور ریاضی دادن( که همونطور که گفتم من خیلی در مورد قوانین مربوط به این موضوع اطلاعات ندارم) راه دیگه ای ندارید و نمی شه بعدا در دانشگاه رشتتون رو از یک رشته تجربی به رشته هوافضا تغییر بدید.

     پاسخ
     • ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ در ۹:۴۹ ق.ظ
      پیوند یکتا

      آها ممنون از راهنماییتون

 • ۱۱ آبان ۱۳۹۶ در ۹:۲۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  اطلاعات خیلی خوب بود ممنون

  پاسخ
 • ۴ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ببخشید خواستم بدونم برا کسی ک رشتش هوافضا نبوده ولی الان بخواد هوافضا بخونه چ جزوه ای و از چ منابعی استفاده کنه بهتره؟

  پاسخ
  • ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ در ۳:۱۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   بستگی داره که رشته قبلیتون چی بوده. اگر مثلا رشته قبلی مکانیک بوده، شما اکثر درس ها رو( به جز درس هایی مثل طراحی هواپیما، دینامیک پرواز یک و دو) رو بلد هستید و کافیه کتاب کنکور بخونید. اما اگه رشتتون به هوافضا شبیه نبوده به نظر من باید از کتاب های مرجع این رشته شروع بکنید؛ مثلا برای آیرودینامیک کتاب آقای اندرسون، برای ترمودینامیک کتاب آقای سنجل، برای دینامیک پرواز کتاب آقای راسکام، برای مقاومت کتاب آقای جانسون و … رو مطالعه کنید.

   پاسخ
 • ۴ اسفند ۱۳۹۶ در ۳:۱۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام. چرا واقعیت رو به بچه ها نمی گید؟! من فوق لیسانس هوافضا از شریف هستم و دو سال بیکار هستم. نه تنها من بلکه هیچ کس از همکلاسی هام کار مرتبط ندارند. دوستان عزیز به هیچ عنوان رشته هوافضا رو نخونید یا هر رشته ای که بازار کارش محدوده. از من به شما نصیحت. از تجربه و بدبختی من درس بگیرید.

  پاسخ
  • ۴ اسفند ۱۳۹۶ در ۶:۰۳ ب.ظ
   پیوند یکتا

   آقا امید. در متن بالا سعی نشده شرایط از اونچه که هست بهتر یا بدتر نمایش داده بشه، بلکه مشاهدات و بررسی یکی از نویسندگان با تجربمون از کلیت رشته هوافضا بوده و بخشیش هم که به شرایط کاری پرداخته با همین دید نوشته شده.
   در حال حاضر شرایط کاری در تمام کشور بد هست و نرخ بیکاری بالا هست، این شرایط مختص به رشته هوافضا نیست، هرچند که همونطور که شما میفرمایید توی این رشته هم اثرش دیده میشه. شرایط بازار کار یک رشته رو باید با رشته های دیگه به صورت مقایسه ای تحلیل کرد.
   اما در عین حال اون قسمت از حرفتون که گفتید “هر رشته ای که بازار کارش محدوده” رو نخونن، به نظرم پیشنهاد خوبیه و به خاطر این نکته که اضافه کردید تشکر میکنم. در مهندسی هوافضا هم گرایش هایی مثل فضا و دینامیک پرواز، تا حدی محدود هستند به اینکه در بازار هوافضا کار کنند، اما باقی رشته ها، ایرودینامیک، پیشرانش و سازه، همونطور که در متن بالا نوشته شد شانس بیشتری دارن که اگر در صنایع مرتبط به هوافضا کاری پیدا نکردند بازار رشته مکانیک رو هم برای پیدا کردن کار بررسی کنند.

   پاسخ
 • ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ در ۹:۴۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام وقت بخیر
  رشتم مهندسی هوافضاس دنبال این میگردم که علاوه بردورس دانشگاهیم که تقویتشون کنم بتونم کاری عملی واطلاعاتمو درباره ی رشتم وتخصص آیندم بیشتر کنم….چون دانشگاه زیاد به زمینه های عملی بها نمیده….میخوام بدونم چجوری باید شروع کنم اگه کمکی میتونید بکنید حتما راهنمایی کنید…‌چه توبحث مقاله نویسی چه توبحث طرح وایده و کارهای عملی توزمینه استارت آپ وهرسبک هوافضا…باتشکر

  پاسخ
  • ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ در ۶:۳۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام، وقت شما هم به خیر
   خیلی عالیه که در مورد رشتتون اینطوری دغدغه‌مندید. من جواب سوالتون رو به عنوان کسی می دم که زمان زیادی از دوران دانشجوییش نگذشته، امیدوارم برایتون مفید باشه.
   ۱) به نظر من در دوره لیسانس بهترین کار اینکه که با هم کلاسی هاتون یه گروه تشکیل بدید و تو مسابقاتی که بیشتر علاقه دارید شرکت کنید. از مسابقات داخلی و عملی مثل ساخت پهپاد گرفته تا مسابقات بین المللی مثل مسابقه طراحی هواپیمای AIAA. علاوه بر یاد گرفتن کار تیمی و تعامل با بقیه که یه دستاورد قطعی برای شماست، بنا به مسابقه ای که توش شرکت کردید، می تونید چیزهای دیگه ای هم یاد بگیرید. مثلا تو مسابقات عملی اصطلاحا دست به آچار بودن رو یاد می گیرید و دید بهتری نسبت به درس های صرفا تئوری پیدا می کنید.
   ۲) کار دیگه ای که می شه تو لیسانس کرد، همکاری با اساتید دانشکدست. شما دانشگاه محل تحصیلتون رو نگفتید ولی احتمالا بتونید استادهایی پیدا کنید که از صنعت پروژه دارند یا خودشون شرکت دارند و … . اگه بتونید مثل یک کارآموز با این اساتید کار بکنید، مسلما خیلی می تونید پیشرفت کنید و مهارت های لازم برای بعد از فارغ التحصیلی رو از همین دوران لیسانس کسب کنید.

   پاسخ
 • ۱۰ فروردین ۱۳۹۷ در ۷:۴۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  ممنون مطلب خییلی خوبی بود

  پاسخ
 • ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام و خسته نباشید
  بنده کاردانی مکانیک خودرو هستم دو ترم دیگه دارم
  میخوام کنکورسراسری ۹۸ (هوا فضا) رو شرکت کنم
  آیا امکانش هست که از کاردانی مکانیک خودرو به کارشناسی هوا فضا برم؟؟؟
  اخه شنیدم گرایش هوا فضا جز رشته های مکانیک هم به حساب میاد

  ممنون میشم راهنماییم کنید
  باتشکر

  پاسخ
  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ در ۵:۲۲ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   رشته هوافضا جز گرایش های مکانیک نیست و یه رشته مستقله. اما خیلی به رشته مکانیک نزدیکه و معمولا کسانی که مهندسی مکانیک خوندن می تونن تو این رشته موفق باشند.
   در مورد اینکه با فوق دیپلم مکانیک خودرو می شه لیسانس هوافضا گرفت متاسفانه اطلاعی ندارم. این موضوع چون به قوانین سازمان سنجش مربوط می شه، شاید بد نباشه که یه سری به سایت این سازمان بزنید.

   پاسخ
 • ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ در ۴:۴۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ببخشید می خواستم بدونم که ایا به توانمندی های جسمانی نیاز داره یا نه؟

  پاسخ
  • ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۱۷ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   این رشته هم مثل اکثر رشته های مهندسی دروس عملی داره، اما تمرکز اصلی چه تو دانشگاه و چه بعدا توی کار، روی مباحث تئوریه. در واقع وظیفه اصلی مهندسین هوافضا طراحی و یا تحلیله که هر دوی این کارها معمولا با نرم افزار انجام می شن؛ البته تست‌های آزمایشگاهی هم در بسیاری از موارد انجام می شن اما اونها هم به توانمندی جسمانی خارق العاده ای نیاز ندارند و حتی اگر هم کسی نتونه اون کارها رو انجام بده می تونه به حوزه های دیگه ای( مثلا همون کارهای نرم افزاری) وارد بشه.

   پاسخ
 • ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ در ۹:۳۷ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خسته نباشید
  من رشته م مکانیک حرارت سیالات برای انتخاب رشته هوافضا به این صورت اولویت بندی کردم
  سازه های هوایی روزانه و شبانه ، یا فقط روزانه انتخاب کنم؟
  پیشرانش فقط روزانه
  ائرودینامیک روزانه
  مهندسی فضایی چون رشته جدیدیه و دینامیک پرواز که از مکانیک دوره رو انتخاب نکردم
  به نظر شما انتخابام خوبه یا نه؟؟؟ تغییرش بدم؟از نظر اولویت بندی چطوره؟
  البته به ائرو علاقه ندارم نمیدونم حذفش کنم یا نه؟؟؟؟
  چون برای ادامه تحصیل به خارج از کشور فکر میکنم خیلی گنگم که کدوم رشته در خارج از ایران کاربرد و پذیرش بهتری داره؟؟؟؟!!البته فعلا توی ایران برام اولویت بیشتری داره که کدوم بازار کار بهتری داره؟؟؟؟
  نظر شما خیلی مهمه ممنون میشم کمکم کنید.

  پاسخ
  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۳۶ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام، خیلی ممنون.
   اینکه شبانه رو انتخاب بکنید بستگی به خودتون داره که می خواید هزینه بکنید یا نه، وگرنه فرق دیگه ای بین شبانه و روزانه نیست.
   به نظر من در صورتی که می خواید گرایش ارشدتون به گرایش لیسانستون نزدیک باشه، کار درستی کردید که دینامیک پرواز رو انتخاب نکردید ولی اگه به کارهای کنترلی علاقه مندید این گرایش براتون مناسبه.
   گرایش پیشرانش و آیرودینامیک خیلی بهم نزدیکند و به گرایش لیسانستون هم نزدیکند.
   واقعیتش در مورد اینکه بازار کار کدوم گرایش تو ایران بهتره، نمی تونم نظری بدم، چون هیچ جا آمار دقیقی ندیدم.
   اینها اطلاعاتیه که من می تونم بگم ولی در نهایت اینکه چه گرایشی رو انتخاب بکنید کاملا بستگی به خودتون داره، حتی اینکه گرایشی رو که دوست ندارید، انتخاب کنید یا نه بستگی به خودتون داره که چقدر می تونید با رشته ای که بهش علاقه ندارید، کنار بیاید!

   پاسخ
 • ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  تو دفترچه امسال یه مورد هست
  جلوبرندگی (مشترک) تحصیل در ایران و روسیه به نظر شما موقیعت خوبیه؟جزو انتخاب رشته م بذارمش یا نه؟؟؟ از نظر رشته انتخاب خوبی هست؟؟؟
  ممنون میشم به دوتا سوالام یه جواب جامع بدید.

  پاسخ
  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۴۶ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   من تا حالا این موقعیت رو برای ارشد ندیده بودم و فقط از دوره مشترک ایران و روسیه برای مقطع کارشناسی اطلاع داشتم! متاسفانه نمی تونم در این زمینه راهنماییتون کنم.

   پاسخ
 • ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۱۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام و تشکر از مطالب بی نظیرتون.
  من دانش آموز سال دوازدهم رشته ریاضی فیزیک هستم.
  میخواستم بدونم با توجه به علاقه ام به طراحی و ساخت قطعات هواپیما وفضا پیما کدوم گرایش از این رشته برام مناسبه؟
  آیا این رشته از نظر نظامی و امنیتی حساس محسوب میشه؟ اگر همچین شرایطی داشته باشه خروج از کشور و گرفتن بورس تحصیلی امکان پذیر ؟ آیا امکان اخذ ویزا و فعالیت در شرکت های خارجی وجود داره؟

  پاسخ
  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۴۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   ساخت هواپیما یا فضاپیما نیاز به حضور اکثر گرایش ها داره. برای مثال اگه موضوع طراحی موتور هواپیما باشه، گرایش پیشرانش یه گرایش حیاتی محسوب می شه.یا در هنگام طراحی بال یا بدنه هواپیما گرایش سازه نقش پررنگی رو بازی می کنه. وقتی صحبت از دیدن همه اجزا در کنار هم و طراحی یک هواپیما به طور کامل باشه، گرایش دینامیک پرواز مهم تر از بقیه گرایش ها خواهد بود.
   لازمه این توضیح رو هم اضافه بکنم که رشته هوافضا تو لیسانس گرایش نداره و شما فعلا می تونید روی خود رشته به طور کلی تمرکز کنید و بعدا که وارد رشته شدید و چندتا درس مهم رو پاس کردید، اون وقت بهتر می تونید در مورد گرایشتون تصمیم بگیرید.
   بله. رشته هوافضا یک رشته نظامی محسوب می شه و کسانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند معمولا به جای هوافضا برای رشته مکانیک پذیرش می گیرند.

   پاسخ
 • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۲۲ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  من لیسانس مکانیک حرارت سیالات دارم
  کنکور ارشد هوافضا دادم
  به نظر شما با رتبه ۱۲۷۰ منطقه ۳ میشه گرایش سازه هوایی روزانه یکی از دانشگاه های تهران رو اورد؟؟شبانه چطور؟

  سازه گرایش خوبیه یا گرایش های دیگه رو اولویت قرار بدم؟

  پاسخ
  • ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۱:۱۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   در مورد اینکه تا چه رتبه ای امکان قبولی وجود داره، اطلاعاتی ندارم متاسفانه. حسنی که گرایش سازه داره اینه که شما می تونید کارهای مشترک با مهندسی مکانیک رو هم انجام بدید ولی در نهایت اینکه یه گرایش خوبه یا نه، به علائق شما و دیدگاه های شما بستگی داره. البته این رو هم اضافه بکنم که گرایش آیرودینامیک و پیشرانش به گرایش لیسانس شما نزدیک تر هستند.

   پاسخ
 • ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ در ۸:۵۸ ق.ظ
  پیوند یکتا

  من فقط سازه هوایی میخوام با رتبه ۱۲۷۰ اگر فقط گرایش های سازه تهران رو انتخاب کنم قبول میشم یا نه؟؟؟باید گرایش های دیگرو هم جزء انتخابام بذارم؟؟؟

  پاسخ
 • ۱ مرداد ۱۳۹۷ در ۳:۴۵ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  وقت بخیر
  من امسال باید انتخاب رشته کنم و علاقه خیلی خیلی زیادی به هوافضا دارم یعنی هر چی که مربوط به فضاو هواپیما میشه علاقه دارم
  طبق حرف یکی از دوستان فهمیدم که بازار کارش تو ایران خیلی کمه تصمیم گرفتم که بعد از گرفتن لیسانس در ایران به خارج از کشور برم
  اما مشکل اصلی من اینه که ترس دارم که اگه برم رشته ریاضی نتونم از پس سختیاش بر بیام
  و در ضمن از نظر شغلی پدرم هم تو شرکت هواپیمایی هست و میتونه برام کاری کنه فقط تنها مشکل من رشته ریاضی و ترس از اونه
  ممنون میشم کمکم کنید*-*

  پاسخ
  • ۶ مرداد ۱۳۹۷ در ۵:۱۵ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   واقعیتش اینه که نه فقط رشته هوافضا بلکه همه رشته های مهندسی نیاز به این دارند که تا حدود خوبی در درس ریاضی مهارت داشته باشید. در واقع پایه اصلی همه رشته های مهندسی، ریاضی و فیزیکه و در صورتی که بخواید مهندس موفقی بشید، باید از ریاضی خوشوت بیاد و براش وقت بذارید. حالا شما خودتون با تجربه ای که از سال های تحصیلتون دارید، می تونید بگید که ریاضی رو دوست دارید یا نه و تا چه حد حاضرید براش وقت بذارید و مهارتتون رو توش بالا ببرید.

   پاسخ
 • پینگ‌بک: دانشگاه های ارائه دهنده رشته مهندسی هوافضا در کشور | هوافضای جوان

 • ۱ آبان ۱۳۹۷ در ۹:۳۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام وقت بخیر
  من در حال حاضر لیسانس کامپیوتر نرم افزار دارم و علاقم هوا فضا بوده از ابتدا اما به هر حال نشد که بخونم اما الان تصمیم گرفتم دوباره سعی ام رو بکنم و هوا فضا بخونم
  میخواستم راهنماییم کنید که از کجا باید شروع کنم؟ و چه کنکوری رو شرکت کنم؟ و منابع چی هست که مطالعه کنم؟
  و دقیقا از چه مقطهی باید شروع کنم؟
  با تشکر

  پاسخ
  • ۱۱ آبان ۱۳۹۷ در ۷:۲۰ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام، ممنونیم
   بهتره به غیر از علاقه جنبه های دیگری مانند آینده شغلی و فضای کاری هوافضا را هم در نظر بگیرید که وضعیت مناسبی در کشور ندارد. اما در هر حال می توانید بر حسب علاقه خود یکی از گرایش های مقطع ارشد هوافضا را انتخاب کنید. در همین مقاله در مورد گرایش ها صحبت شد و در مقاله دیگری با موضوع دانشگاه های ارائه دهنده رشته هوافضا، اطلاعات بیشتری کسب کنید

   پاسخ
 • ۱۸ آبان ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۵ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  من دوست دارم مهندسی هوا فضا بخونم اما فقط دوست دارم
  نمی دونم این رشته ی مورد علاقه ی من هست یا نه می تونم موفق بشم یا نه
  از کجا می شه بفهمم که به این رشته علاقه دارم؟
  و اینکه به عنوان یه دختر می تونم به عنوان یه مهندس هوافضا وارد مشاغل نظامی و دولتی بشم؟

  پاسخ
  • ۱۸ دی ۱۳۹۷ در ۹:۲۶ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   پیشنهاد می شود بیشتر تحقیق کنید و حتما به این نکته توجه داشته باشید که محدودیت فرصت های شغلی این رشته برای خانم ها بسیار بیشتر از اقایان است

   پاسخ
 • ۲۱ آبان ۱۳۹۷ در ۹:۴۷ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام لطفا توی یکی پیام رسان های ایرانی هم فعالیت کنید تا ما هم بتونیم استفاده کنیم
  سپاس

  پاسخ
 • ۲۰ آذر ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  بسیار برام جالب بود حرفاتون ممنون

  پاسخ
 • ۲۱ آذر ۱۳۹۷ در ۳:۵۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خسته نباشید .. من هنرجوی رشته الکترونیکم پایه یازدهم … راستش از الان فکرم مشغوله ک ایا میتونم وارد این رشته بشم یا ن
  سوال اصلیم اینه ک یک هنرجوی رشته الکترونیک چگونه و از چ مقطعی و با چ رشته ای میتونه وارد رشته هوافضا بشه ؟
  نمیشه هم از دیپلم وارد این رشته شد ن ؟

  پاسخ
  • ۱۸ دی ۱۳۹۷ در ۶:۰۵ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام؛ ممنون
   باید از طریق کنکور وارد شوید

   پاسخ
 • ۲۲ دی ۱۳۹۷ در ۸:۳۲ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام من سال اخر دبیرستانم و به شدت به فیزیک علاقه دارم میخاستم ببینم که این رشته در چه حد فیزیک داره
  و اینکه توش خیلی ماکت سازی داره؟ و سوال بعدی اینکه فیزیک این زشته بیشتره یا مکانیک یا صنایع
  و اینکع نیاز به پایه ی هنئسه قوی ای داره ؟

  پاسخ
  • ۲۷ دی ۱۳۹۷ در ۸:۴۳ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   مهندسی هوافضا همانند سایر رشته های مهندسی، فقط در بخش هایی از علوم پایه با فیزیک اشتراک دارد. مبحثی با عنوان ماکت سازی در هوافضا وجود ندارد. اما لازم است پایه ریاضی نسبتا قوی داشته باشید
   موفق باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.