فضانوردان زن,فضا,فضاپیما, | هوافضای جوان

زنان رکورد شکن در فضا

از میان تعداد زیادی از زنان که راهی فضا شده اند، برخی ماندگارتر از سایرین بوده اند. در این گزارش قصد داریم سراغ شناخته شده ترین فضانوردان زن برویم و به صورت اجمالی با این فضانوردان آشنا شویم.

نخست به سراغ سالی راید می رویم فضانورد زنی که رکوردهای زیادی را به اسم خود ثبت کرده است. سالی راید به عنوان نخستین زن آمریکایی یاد می شود که از زمین جدا و راهی فضا شده است. همچنین به عنوان جوان ترین فرد آمریکایی (اعم از زن و مرد) شناخته می شود که راهی فضا شده است. او در سن ۳۲ سالگی به این مهم دست یافت.

Ride-s

فضانورد سالی راید

a

فضانورد سالی راید

پگی ویتسون، نام یکی دگر از فضانوردان شناخته شده در تاریخ اکتشافات فضایی است. پگی ویتسون یک رکورد دست نیافتنی برای خود ثبت کرده است. او موفق شده که رکورد ۳۷۷ روز حضور در فضا را به نام خود ثبت کند. همچنین او نخستین متخصص مأموریت در حوزه علوم فضایی محسوب می شود که به سمت ریاست اداره فضانوردی ناسا برگزیده شد. این درحالی است که تا پیش از آن تمامی افرادی که به این سمت برگزیده می شدند خلبان بودند.

البته این امکان برای پگی ویتسون وجود دارد تا یک رکورد دیگر را نیز به اسم خود ثبت کند، چرا که او در نوامبر سال ۲۰۱۶ دوباره راهی فضا خواهد شد و می تواند رکورد حضور فضانوردی از آمریکا در فضا را بشکند. پگی ویتسون به دلیل حضور طولانی مدت در فضا، حدود ۴۰ ساعت پیاده روی فضایی نیز داشته است، که از این حیث او در میان ۳۰ فضانورد دارای بیشترین مدت زمان پیاده روی فضایی قرار می گیرد.

b

فضانورد پگی ویتسون

فضانورد پگی ویتسون

فضانورد پگی ویتسون

فضانورد بعدی سونیتا ویلیامز نام دارد . فضانوردی که یکی از رکوردداران عرصه اکتشافات فضایی به شمار می آید. او نخستین انسانی محسوب می شود که  موفق شده است در فضا در یک ماراتن فضایی شرکت کند. او این کار را با استفاده از تردمیل موجود در ایستگاه فضایی بین المللی انجام داده است. ویلیامز در سال ۲۰۰۷ و همزمان با ماراتن بوستون این کار را انجام داد. همچنین سونیتا ویلیامز با بیش از ۵۰ ساعت پیاده روی در زمره ۱۰ فضانورد اول دنیا از حیث شرکت در برنامه های پیاده روی فضایی قرار دارد.

d

فضانورد سونیتا ویلیامز

فضانورد سونیتا ویلیامز

فضانورد سونیتا ویلیامز

سامانتا کریستوفرتی، فضانورد زنی که به راحتی نمی توان از اسم او گذشت. او در سال ۲۰۱۵ در حالی که هیچ برنامه ای از قبل تعیین نشده بود، توانست بیش از مدت تعیین شده در ایستگاه فضایی بین المللی حضور یابد تا رکورد حضور مستمر یک فضانورد زن در فضا را بشکند. همچنین او نخستین انسانی محسوب می شود که در فضا قهوه آماده کرده است.

فضانورد

فضانورد سامانتا کریستوفرتی

فضانورد سامانتا کریستوفرتی

فضانورد سامانتا کریستوفرتی

انوشه انصاری، اسمی که شاید برای ما ایرانی ها آشنا باشد. انوشه انصاری  نخستین فضانورد ایرانی به شمار می آید که راهی فضا شده است. همچنین او اولین زن کیهان‌گرد و چهارمین نفری است که هزینهٔ سفر فضایی خود را پرداخت کرده‌است.

h

انوشه انصاری نخستین فضانورد ایرانی

 انوشه انصاری نخستین فضانورد ایرانی

انوشه انصاری نخستین فضانورد ایرانی

سو یئون یی و هلن شارمن نخستین فضانوردان تاریخ کره جنوبی و بریتانیا. بله، اولین فضانوردانی که از کشورهای کره جنوبی و بریتانیا راهی فضا شده اند زن بوده اند.

فضانورد در ایستگاه فضایی در کنار دو فضانورد دیگر

فضانورد سو یئون یی

sharman_helen-astronaut.2e16d0ba.fill-600x600

فضانورد هلن شارمن

در پایان هم اگر قرار باشد از قربانیان فضانورد زن یاد کنیم. بدون شک به یاد کریستا مک آلیف می افتیم که در سال ۱۹۸۶ و در جریان حادثه انفجار شاتل چانجر کشته شد. کسی که به عنوان نخستین معلم راه یافته به فضا محسوب می شد.

k

فضانورد کریستا مک آلیف

 

 

 


 

 

4 دیدگاه در ”زنان رکورد شکن در فضا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.