بالگرد شاهد 285 | هوافضای جوان

بالگرد شاهد ۲۸۵

بالگرد شاهد، ساخت کشور ایرانه. این بالگرد از طریق مهندسی معکوسِ بالگرد آمریکایی، بل ۲۰۶، ساخته شده. شاهد ۲۸۵ جز هلی کوپترهای سبک و با بدنه ی باریک به شمار می ره، تک سرنشینه و از جمله وظایف اون جنگ رو در رو با دشمن و اجرای عملیات شناساییه. این بالگرد دارای دو نمونه ی زمینی و یک نمونه ی  دریاییه که به ترتیب به نام های ای اچ ۸۵-ای، ای اچ ۸۵-بی و ای اچ ۸۵-سی شناخته می شن.  در زیر اجزای مختلف این بالگرد به طور مختصر توضیح داده شدن:

پروانه ها:

همونطوری که تو شکل(۱) پیداست، این بالگرد دارای دو پروانه ( روتور) است که یکی از اونها (پروانه ی کوچیکتر) روی دم و دیگری (پروانه ی بزرگتر یا پروانه ی اصلی) بالای بدنه قرار داره. وقتی پروانه ی اصلی می چرخه، به غیر از نیروی رو به بالایی که برای خنثی کردن وزنش تولید می کنه، گشتاوری هم به بالگرد وارد می کنه، وظیفه ی روتور دم اینه که این گشتاور رو خنثی کنه.  چون محل قرارگیری پروانه ی دم طوریه که بازوی گشتاوریه اون بزرگه، لازمه که ابعادش کوچکتر از ابعاد روتور اصلی باشه.

shahed_285_l3

شکل (۱)

اگر به هر دلیلی روتور دم از کار بیفته، گشتاور ناشی از روتور اصلی باعث می شه هلیکوپتر با سرعت زیادی به دور خودش بچرخه تا جایی که کنترلش از دست خلبان خارج می شه و بعدشم سقوط می کنه! یکی از دلایلی که ممکنه باعث آسیب رسیدن به روتور دم بشه، برخورد اون با سطح زمین در زمان فروده. قطعه ی باریکی که به صورت مورب به پایین دم وصل شده هنگام فرود قبل  از دم با زمین برخورد می کنه و صدای برخورد اون به خلبان هشدار می ده که دم در شرف برخورد با زمینه و به این صورت روتور دم از آسیب در امان می مونه.

بدنه:

بدنه ی این بالگرد از جنس مواد مرکب(کامپوزیت) غیر فلزی مانند فایبرگلاس، کولار و یا بقیه ی مواد ضدگلوله و حتی سرامیک های سبک ساخته شده در نتیجه هزینه ی ساخت بدنه بالا بوده. کامپوزیت بودن بدنه باعث می شه وزن بالگرد کم بشه، بتونه انرژی امواج راداری رو جذب کنه و در نتیجه از دید دشمن پنهان بمونه، ضمناً مواد کامپوزیتی ارتعاشات موتور رو بهتر مستهلک می کنند و این مسأله عمر قطعات رو بیشتر می کنه. در نمونه ی دریایی به منظور پنهانکاری بیشتر رنگ آبی برای بدنه انتخاب شده. شکل (۲) نشون دهنده ی نمونه ی دریایی این بالگرده.

shahedabi

شکل (۲)

 

تسلیحات:

 

در هر دو طرف بالگرد امکان قرار دادن یک یا دو پرتابگر و در دماغه ی اون هم امکان نصب تیربار وجود داره. البته نسخه های مختلف این بالگرد توانایی حمل سلاح های متفاوتی رو دارند. در نمونه ی دریایی یک رادار جست و جو گر در دماغه نصب شده و وظیفه ی اون شناسایی کشتی های دشمنه. پرتابگرها در شکل (۳) بهتر دیده می شوند.

shahed

شکل (۳)

موتور:

به نظر می رسه که موتور مورد استفاده ی این بالگرد موتوری از شرکت رلز رویس Rolls-Royce ست، که می تونه حدود ۴۲۰ اسب بخار قدرت تولید کنه.

فیلم زیر این بالگرد رو نشون می ده.

 

در زیر عکس سه نما و همچنین بعضی از ویژگی های این بالگرد اون رو می تونید بیبینید:

3namashahed

شکل (۴)

 

طول ۱۱.۸۴ متر
عرض ۲.۷۸ متر
ارتفاع ۳.۴۲ متر
قطر پروانه ی اصلی ۱۰.۱۶ متر
قطر پروانه ی دم ۱.۵۷ متر
وزن خالی ۸۲۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست ۱۴۵۰ کیلوگرم
حاکثر قدرت موتور ۴۲۰ اسب بخار
سقف پرواز سرویس(Service ceiling) ۴۱۶۰ متر
حداکثر سرعت پرواز ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی ۸۷۵ کیلومتر
مداومت پروازی ۵ ساعت
حداکثر نرخ صعود ۶.۷ متر بر ثانیه


 

 

یک دیدگاه در ”بالگرد شاهد ۲۸۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.