aerospace,ناسا,فضانورد,پرتاب,فضاپیما,فضا,آمریکا,روسیه,مریخ,یوری گاگارین,شاتل فضایی,space shuttle,astronaut,space,iss,nasa,mars,moon | هوافضای جوان

سالگرد ۲ رویداد تاریخ ساز فضایی

امروز ۱۲ آوریل است. روزی که مصادف با ۲ رویداد بزرگ فضایی در جهان است. در چنین روزی در سال ۱۹۶۱ اولین انسان به فضا فرستاده شد. ۲۰ سال بعد از این رویداد مهم یعنی در ۱۲ آوریل سال ۱۹۸۱، عصر باشکوه شاتل های فضایی آغاز شد.

یوری گاگارین، اولین مسافر فضا

یوری گاگارین، اولین انسانی بود که در ۱۲ آوریل سال ۱۹۶۱ به فضا فرستاده شد، در اوج جنگ سرد میان دو ابر قدرت شرق و غرب، این روس ها بودند که توانستند از رقیب خود آمریکا پیشی بگیرند و یوری گاگارین را به فضا بفرستند. یوری گاگارین که تنها ۲۷ سال سن داشت سوار بر یک فروند راکت ووستوک در سفری ۱۰۸ دقیقه ای راهی فضا شد تا نامش برای همیشه در تاریخ به عنوان نخستین فضانورد جاودانه شود.

یوری گاگارین

یوری گاگارین

گاگارین در این ماموریت تاریخی یکبار به دور زمین چرخید و توانست تا ارتفاع ۳۲۷ کیلومتری زمین اوج بگیرد. همه ساله در چنین روزی (۲۴ فروردین) مراسم باشکوهی در سراسر جهان تحت عنوان شب یوری (Yuri’s Night) و البته و روز جهانی کیهان نوردی  برگزار شود.

4372175_748

لحظه پرتاب راکت ووستوک یک به فضا در سال ۱۹۶۱

عصر باشکوه شاتل های فضایی

همانطور که گفته شد، ۱۲ آوریل تنها به واسطه سفر تاریخی یوری گاگارین به فضا از اهمیت برخوردار نشده است. در چنین روزی و دقیقا ۲۰ سال بعد، یعنی ۱۲ آوریل سال ۱۹۸۱، نخستین شاتل فضایی راهی فضا شد. شاتل فضایی، وسیله ای که به عنوان یکی از پیچیده ترین ماشین آلات ساخت دست بشر در زمان خود به شمار می آمد در ۱۲ آوریل، عصر باشکوهش آغاز کرد.

شاتل فضایی

شاتل فضایی

از ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ تا ۲۱ جولای ۲۰۱۱ به مدت ۳۰ سال شاتل ها در عرصه فضا حضوری موثر داشتند. در ظرف این ۳۰ سال آمریکا ۵ شاتل فضایی یعنی کلمبیا، چلنجر، اندیور، آتلانتیس و دیسکاوری را در مجموع ۱۳۵ بار به فضا فرستاد تا با کمک آن در ساخت یکی از پیچیده ترین و گران ترین آزمایشگاههای جهان یعنی ایستگاه فضایی بین المللی یاری رسان باشند.

لحظه انفجار شاتل چلنجر در سال ۱۹۸۶

لحظه انفجار شاتل چلنجر در سال ۱۹۸۶

البته شاتل ها خاطرات ناگواری را نیز در ذهن بشر به یادگار گذاشته اند. از جمله لحظه انفجار شاتل چلنجر در سال ۱۹۸۶ که تنها ۷۳ ثانیه پس از پرتاب منفجر شد که طی آن هر ۷ فضانورد آن کشته شدند و همچنین شاتل کلمبیا که در سال ۲۰۰۳ و این بار در راه بازگشت به زمین منفجر شد و این بار هم تمام ۷ فضانورد آن کشته شدند، تا در نهایت به دلیل هزینه ها سنگین و حوادث تلخی که رقم خورد، شاتلهای فضایی در ۲۱ جولای ۲۰۱۱ رسما بازنشسته شوند.

لحظه انفجار شاتل کلمبیا در سال ۲۰۰۳

لحظه انفجار شاتل کلمبیا در سال ۲۰۰۳

 

 

 


 

 

2 دیدگاه در ”سالگرد ۲ رویداد تاریخ ساز فضایی

  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ در ۱:۴۰ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ممنون

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.