Europa | هوافضای جوان

Europa

به غیر از موشک فضایی آریان ، آژانس فضایی اروپا موشک فضایی دیگه‌ای برای حمل ماهواره‌های کشورهای اروپایی ساخته که اسم اون Europa است. این راکت فضایی با هدف توسعه‌ی تکنولوژی‌های لازم برای گذاشتن ماهواره های مخابراتی در مدار ساخته شد. این موشک مدت‌هاست که بازنشسته شده و دیگه مورد استفاده قرار نمی‌گیره.

بعد از این که کشور انگلیس در دهه ۶۰ میلادی فهمید که موشک بالستیک Blue Streak توانایی رقابت با هم رده‌های خودش که در آمریکا و شوروی ساخته می‌شدند رو نداره تصمیم گرفت که با تغییراتی اون رو تبدیل به موشک فضایی بکنه و از اون برای حمل ماهواره و مقاصد غیر نظامی استفاده کنه.

موشک Blue Streak

موشک Blue Streak

پروژه تولید موشک فضایی Europa محصول مشترک سه کشور اروپایی انگلیس ، آلمان و فرانسه است. این موشک فضایی دو مدل داره که در تعداد مراحل با هم فرق دارند اما هر دوی اون‌ها حداقل ۳ مرحله دارند. مرحله اول رو کشور انگلیس ساخت و دو مرحله بعد رو فرانسه و آلمان. ماهواره‌ای که توسط این موشک در مدار تزریق می‌شه توسط ایتالیایی‌ها ساخته می‌شه. هلندی‌ها هم برای اینکه در این پروژه سهیم باشند مباحث مربوط به تلمتری رو بر عهده گرفتند.

موشک فضایی Europa

موشک فضایی Europa

این موشک جزء موشک‌های فضایی ناموفق بود به دلیل این که از مجموع ۱۱ پرتابی که داشت تنها ۴ پرتاب با موفقیت همراه بود. در همه موردهایی که موشک ناموفق بود نقص در مراحل دوم و سوم بود که توسط آلمان‌ها و فرانسوی‌ها ساخته می‌شد.

همون طوری که گفته شد موشک فضایی Europa در دو مدل ساخته شده. مدل اول سه مرحله ایست و مدل دوم چهار مرحله‌ای. مرحله اول همون موشک Blue Streak بود که توسط انگلیس‌ها ساخته شده بود. این مرحله از موتورهای سوخت مایع استفاده می‌کنه.

مراحل دوم و سوم هم از موتورهای سوخت مایع استفاده می‌کنند. مرحله دوم رو فرانسوی‌ها از یکی از موشک‌های خودشون به اسم Véronique تولید کردند. این موشک اولین پرتاب خودش رو در سال ۱۹۶۶ انجام داده بود. مرحله سوم هم به صورت مجزا در آلمان ساخته شد.

موشک فضایی Europa

موشک فضایی Europa

مدل دوم موشک فضایی Europa برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ پرتاب شد که بعد از ۳ دقیقه از پرتاب روی اقیانوس اطلس منفجر شد. این عدم موفقیت در پرتاب ماهواره‌بر باعث شد تا مدل‌های دیگه‌ای از این موشک که قرار بود اولید بشن رو لغو کردند و قبل از اینکه ضررهای اقتصادی بیشتری بدهند سریع پروژه رو تموم کردند.

اغلب پرتاب‌های موشک Europa از پایگاه پرتاب Woomera انجام شده. این پایگاه پرتاب در استرلیا قرار داره. از این پایگاه برای پرتاب های نظامی و غیرنظامی استفاده می‌کنند. این پایگاه در کنار روستایی قرار داره که ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر جمعیت داره. جالبه بدونید که این پایگاه همچنان فعاله و موشک‌های مختلف تست‌های زیادی تو این پایگاه انجام می‌دهند.

پایگاه پرتاب Woomera

پایگاه پرتاب Woomera

مشخصات فنی :

طول : ۳۳ متر
قطر : ۳.۰۵ متر
وزن : ۱۰۴,۶۷۰ کیلوگرم
تعداد مراحل : ۳-۴
وزن محموله : ۲۰۰-۳۶۰ کیلوگرم

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Europa_(rocket)

http://historicspacecraft.com/Rockets_European.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Woomera_Test_Range


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.