CS100 | هوافضای جوان

CS100

هواپیمایی که تو این بخش معرفی شده هنوز وارد بازار نشده ولی از وقتی که طراحی اون شروع شده تا حالا ۲۵۰ فروند سفارش داشته. اسم این هواپیمای مسافربری CS100 است. شرکت بمباردیر یکی از شرکت‌های سازنده هواپیماست که هواپیمای CS100 رو تولید می‌کنه. این شرکت در کشور کانادا قرار داره و تونسته در کنار ایرباس و بوئینگ جایی برای خودش تو بازار باز کنه.

هواپیمای CS100 از نوع هواپیماهای بدنه باریک و دو موتوره محسوب می‌شه. از این هواپیمای در حال توسعه تا حالا ۶ فروند ساخته شده که عملیات‌های تست و رونمایی رو با همین تعداد فروند انجام می‌دهند. عملیات تولید این هواپیما از سال ۲۰۱۲ شروع شده و تا الان هم ادامه پیدا کرده.

هواپیمای تست CS100

هواپیمای تست CS100

CS100 هواپیمایی است که برای مسیرهای میان برد طراحی شده و شرکت بمباردیر برای رقابت با هواپیمای E195-E2 اقدام به تولید این هواپیما کرد. البته اگه بخوایم این هواپیما رو با محصولات ایرباس و بوئینگ مقایسه کنیم می‌تونیم بگیم بوئینگ ۷۳۷ و ایرباس ۳۱۹ جدی‌ترین رقیب‌های اون به شمار میان. بمباردیر برای این که تو این رقابت برنده بشه ادعا کرده که هواپیمای CS100 در هر سفر ۱۰% سوخت کمتری مصرف می‌کنه.

هواپیمای CS100

هواپیمای CS100

اولین پرواز هواپیمای CS100 در سال ۲۰۱۳ انجام شد و گواهی‌نامه‌های لازم برای پرواز رو دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۵ دریافت کرد. قراره که این هواپیما در سال ۲۰۱۶ وارد بازار بشه. از سال ۲۰۰۷ که شروع برنامه تولید این هواپیما بود بمباردیر تونست که نظر ایرلاین‌های مختلف رو به خودش جلب کنه. یکی از اصلی‌ترین مشتری‌های این هواپیما ایرکانادا است که بیشتر از ۴۰ فروند از این هواپیما سفارش داده. لوفتانزا هم قصد داره تا ۳۰ فروند از این هواپیما رو به ناوگان خودش اضافه کنه. ایرلاین‌های دیگه‌ای هم هستند که از این هواپیما سفارش داده‌اند.

هواپیمای CS100 در ایرلاین سوئیس

هواپیمای CS100 در ایرلاین سوئیس

یکی از ویژگی‌هایی که طراحی این هواپیما داره اینه که تو بدنه‌اش از مواد کامپوزیتی استفاده شده. علاوه بر این برای اینکه مسافر در هواپیما احساس راحتی کنه پنجره‌های بزرگتری گذاشته‌اند. هزینه‌های پایین تعمیر این هواپیما از ویژگی‌های مهم دیگه است. برای راحتی خلبان هم کابین این هواپیما به تجهیزات و نمایشگرهای الکتریکی مجهز شده تا کار هدایت هواپیما آسون‌تر بشه.

کابین خلبان هواپیمای CS100

کابین خلبان هواپیمای CS100

برای این که ظرفیت هواپیمای CS100 رو افزایش بدهند یه مدل دیگه از اون تولید کردند که از لحاظ طولی بزرگتره. اسم این مدل CS300 است. این مدل ۶ ماه بعد از پرواز مدل اول تونست اولین پرواز خودش رو انجام بده. مدل اول که CS100 باشه تقریبا ۷۰ میلیون دلار قیمت گذاری شده و مدل دوم هم تنها ۱۰ میلیون دلار گرون‌تره.

مشخصات فنی : برای مدل CS100

تعداد خدمه : ۲ نفر
ظرفیت : حداکثر ۱۳۳ صندلی
طول بدنه : ۳۵.۰ متر
طول دهانه بال : ۳۵.۱ متر
ارتفاع : ۱۱.۵ متر
حداکثر وزن برخاست : ۶۰,۷۸۱ کیلوگرم

مشخصات عملکردی :

حداکثر برد : ۵,۷۴۱ کیلومتر
حداکثر سرعت کروز : ۸۷۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت کروز : ۸۲۸ کیلومتر بر ساعت
طول باند برخاست : ۱,۲۱۹ متر
سقف پروازی : ۴۱,۰۰۱ پا
سه نمای CS100

سه نمای CS100

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Bombardier_CSeries

http://www.bombardier.com/en/media/multimedia-gallery/details.bombardier-aerospace-cseries-customers-operators-cs100.html


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.