فضاپیمای ویجر ۱ یا کپسول زمان | هوافضای جوان

ویجر ۱ یا کپسول زمان

فضاپیمای ویجر ۱ که ماموریت اصلی آن بررسی سیاره‌های بعد از مشتری و فضای خارج از منظومه شمسی(اصطلاحا فضای بین ستاره‌ای)است در سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شد. این فضاپیما در سال ۲۰۱۳ بعد از حدود ۳۶ سال اولین کاوشگری بود که از منظومه شمسی خارج شد.

چرا “ویجر”؟

کلمه ویجر در زبان انگلیسی به معنی کسی است که به سفر دوردستی می‌رود. این اسم، با توجه به اینکه نزدیک ۴۰ سال از شروع سفر ویجر می‌گذرد و این سفر هنوز هم ادامه دارد، برای این فضاپیما مناسب است.

ساختار فضاپیمای ویجر۱

شکل(۱) اجزای اصلی کاوشگر ویجر را نشان می‍دهد.

fg06_15

شکل(۱)

همانطور که در شکل می‌بینید، یک تیر به طول ۲.۵ متر به این کاوشگر متصل شده که دوربین، سنسور تشخیص اشعه‌های کیهانی و طیف سنج بر روی آن قرار دارند. ویجر ۱ با کمک این اجزا می‌تواند داده‌های مورد نیاز دانشمندان را جمع‌آوری کرده و سپس به وسیله آنتن‌هایی که در شکل می‌بینید آنها را به زمین مخابره کند. این آنتن‌ها با وجود اینکه ویجر از منظومه شمسی خارج شده، هنوز هم وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهند.

به خاطر فاصله زیاد ویجر و دیر رسیدن دستورات از زمین، این کاوشگر طوری طراحی شد که بتواند تا حدود زیادی مستقل عمل کند؛ بنابراین سه کامپیوتر در این فضاپیما قرار داده شد که هر کدام مسئول کنترل بخشی از کارهای ویجر هستند. یکی از این کامپیوترها مسئول کنترل وضعیت و حرکات ماهواره می‌باشد که این مسئولیت را با کمک سنسور ستاره‌نگر یا star tracker انجام می‌دهد. این سنسور با استفاده از وضعیت ستاره‌ها در آسمان می‌تواند وضعیت فضاپیما را تعیین کند.

انرژِی الکتریکی مورد نیاز ویجر۱ به وسیله ماده رادیواکتیوی به نام پلوتونیم تامین می‌شود. اگر با ساختار بقیه کاوشگرها آشنا باشید می‌دانید که بسیاری از آنها برای تامین انرژی خود از پنل خورشیدی استفاده می‌کنند اما ویجر باید طوری طراحی می‌شد که بتواند در فاصله زیادی از خورشید هم انرژی خود را تامین کند، یک ماده رادیواکتیو جایگزین پنل خورشیدی شد. با از بین رفتن این ماده در طول زمان انرژی تولیدی کم شه و در نتیجه انرژی مورد نیاز بعضی از اجزا تامین نمی‌شود. در سال ۲۰۱۱ انرژی تولیدی به حدود ۵۷ درصد انرژیِ تولیدی اولیه رسید.

ماموریت فضاپیمای ویجر۱

اینکه ویجر ۱ و ۲ در چه زمانی از کنار کدام سیاره گذشته‌اند را می توانید در شکل (۴) ببینید. مشتری مقصد اول ویجر۱ بود. این کاوشگر توانست به فاصله ۳۴۹۰۰۰ کیلومتری از مرکز این سیاره(چیزی حدود فاصله ماه تا زمین) برسد. مهمترین کشف ویجر درباره مشتری وجود آتشفشان های فعال روی سطح یکی از قمرهای آن بود. این اولین باری بود که در جایی به جز زمین آتشفشان فعال دیده می‌شد.

tour-lrg

شکل(۴)

بعد از ملاقات با مشتری، ویجر با کمک گرفتن از گرانش این سیاره به سمت زحل حرکت کرد و عکس‌ها و اطلاعات زیادی را درباره این سیاره، حلقه‌ها و قمرهایش به زمین مخابره کرد.شکل(۳) بعد از زحل ماموریت ثانویه ویجر که سفر به خارج از منظومه شمسی بود، شروع شد.

saturnx

شکل(۳)

در پایان این قسمت، خوب است عکس جالبی که ویجر در فاصله ۶ میلیارد کیلومتریِ زمین ثبت کرده است را با هم ببینیم. نقطه‌ی آبی-که دور آن دایره کشیده شده-زمین ماست!

untitled

شکل(۴)

لوح طلایی

جالب است بدانید که در هنگام فرستادن ویجر به فضا یک لوح به نام “صفحه طلایی” همراه این فضاپیما به فضا پرتاب شد. این لوح حاوی صداهایی مانند صدای آب، صدای پرندگان، صدای گریه نوزاد و…، کلمه “سلام” به ۵۲ زبان دنیا و البته بیت شعری از سعدی (بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک پیکرند چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار)است. در واقع این لوح برای این است که آدم فضایی‌های احتمالی برای برقراری ارتباط و یا مهاجرت به زمین ترغیب شوند!

می‌توانید مشخصات این فضاپیما را در جدول زیر ببینید:

۸۲۵.۵ کیلوگرم وزن در هنگام پرتاب
۴۲۰ وات توان در هنگام پرتاب
۴۷ سانتی متر ارتفاع بدنه(bus)
۱.۷۸ متر طول بدنه
۳.۶۶ قطر آنتن با گیرندگی بالا

منابع:

http://nssdc.gsfc.nasa.gov

https://en.wikipedia.org

http://voyager.jpl.nasa.gov


 

 

6 دیدگاه در ”ویجر ۱ یا کپسول زمان

 • ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ در ۷:۰۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  خلاصه و عالیییییییییییییییییییی
  ممنون
  فقط یه سوال . ناسا اطلاعاتی که فضا پیماها ارسال میکنن و در اختیار عموم میزاره ؟؟؟

  پاسخ
  • ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ در ۲:۰۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ناسا بخشی از اطلاعات و تصاویر گرفته شده از مأموریت هاش رو روی اینترنت به اشتراک میگذاره. البته خب این اطلاعات لزوماً همه اطلاعات استخراج شده نیست، اما به نسبت مابقی آژانس های فضایی، میزان انتشار اطلاعات ناسا بیشتره و بیشتر به چشم میاد.

   پاسخ
 • پینگ‌بک: هنر نمایی کاسینی در عکاسی فضایی | هوافضای جوان

 • پینگ‌بک: F-111 | هوافضای جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.