پدافند هوایی ارو (Arrow) | هوافضای جوان

پدافند هوایی ارو (Arrow)

ارو در لغت یعنی پیکان (فلش). این سیستم جزء پدافند هوایی محسوب می شه چون برای مقابله با موشکهای بالستیک ساخته شده مثل اس-۳۰۰ روسیه که برای مقابله با جنگنده ها و موشک های بالستیک ساخته شده. رژیم صهیونستی برای دفاع در مقابل موشک های بالستیک به فکر طراحی و ساخت چنین سیستم هایی افتاد. اولین باری که این خطر رو متوجه شدند تو جنگ خلیج فارس سال ۱۳۷۰ بود. زمانی که از عراق به سمت اسرائیل ۴۰ تا موشک اسکاد سی  Scud-Cپرتاب شد.

 این موشک که هنوز امتحان خودش رو تو میدون عملی پس نداده سال ۱۳۸۱ به نمایش در اومد. با پیشرفت تجهیزات الکتریکی این موشک هم پیشرفت کرد و تونستند مدل های پیشرفته تر از اون رو تولید کنند. این سیستم ضد بالستیک رو صنایع هوا فضای اسرائیل طراحی کرد و الان نیروی دفاعی این رژیم از اون استفاده می کنه. پرتابگر های این سیستم تو نقاط حساس این کشور به حالت آماده باش قرار دارند. گفته می شه که دو تا از این سامانه ها یکی نزدیک تل آویو و یکی هم نزدیک حیفا قرار دارند.

سامانه arrow

سامانه arrow

هر پروژه برای این که به ثمر برسه یک سری اقدامات تحقیقاتی رو انجام می ده که برای طراحی این سیستم این فاز از سال ۱۳۷۷ شروع شد. البته قبل از اون آمریکا با رژیم صهیونستی در مورد تجهیزات الکتریکی این سامانه با هم قرار داد بسته بودند.

این موشک آزمایش های مختلفی رو پشت سر گذاشت اغلب این آزمایش ها سال ۱۳۷۸ انجام شد سال بعدش هم رسما از این سیستم استفاده کردن و چون تو اون آزمایش ها موفق بود به صورت انبوه از اون تولید کردند ارو ۱ که اولین مدل از این نوع موشک بود ۲۰۰۰ کیلوگرم وزن داشت که بعدا عملیات های بهینه سازی روی اون انجام دادند و ارو ۲ رو ساختند که وزنش ۱۳۰۰ کیلوگرمه.

گفته می شه ارو ۲ موفق عمل کرده و الان در اختیار ارتش این رژیم قرار داره. این سیستم می تونه از فاصله ۱۰۰ کیلومتری هدف رو تشخیص بده و اون رو منهدم کنه. الان هم یک سری از اقدام بهینه سازی روی این موشک آمریکا و این کشور در حال انجامه.

یکی از شرکت هایی که با صنایع هوافضای اسرائیل قرار داد داره شرکت بوئینگه این شرکت متعهد شده که تجهیزات الکتریکی و نصفی از قطعات این موشک رو تولید کنه. در مجموع برای تولید این موشک ۱۵۰ شرکت آمریکایی همکاری دارند حتی مونتاژ این قطعات هم تو آمریکا انجام می شه و ارسال می شه. خلاصه این که آمریکا برای ساخت این سیستم به رژیم صهیونیستی خیلی کمک کرده.

سیستم این موشک ضد موشک پرتابگرهای ۴ تایی تا ۸ تایی داره که هر کدوم از این پرتابگرها ۶ تا موشک آماده پرتاب دارند. یکی از این پرتابگر ها هم تو عکس اول نشون داده شده هم تو عکس پایین.

سامانه arrow

سامانه arrow

هر سیستمی که پرتاب موشک رو بر عهده داره یه سری تجهیزات زمینی نیاز داره که اون ماموریت رو به درستی انجام بده. تو این موشک هم تجهیزات زمینی به این ترتیبه که یک کامیون برای حمل پرتابگرها نیازه. یک کامیون دیگه تجهیزات مخابراتی رو حمل می کنه. بک کامیون دیگه سیستم کنترل آتش رو حمل می کنه و آخرین تجهیز هم یه سیستم رادار متحرکه.

از قابلیت های این سیستم اینه که می تونه با ۱۴ هدف که از جهت های مختلف میان درگیر بشه. سیستم کنترل آتش به این صورت عمل می کنه که روی ۱۴ هدف قفل می کنه وموشک ها رو برای رسیدن به هدف هدایت می کنه. اولین آزمایش ارو ۲ سال ۱۳۸۲ انجام شده که از ۷ هدف ۶ هدف رو تونست منهدم کنه.

برای به نتیجه رسیدن این سیستم آمریکا و اسرائیل خیلی سرمایه گذاری کردند. آمریکا مبلغ ۶۲۸ میلیون دلار برای این پروژه به رژیم صهیونیستی داده. این رژیم هم متعهد شده بعد اتمام پروژه ۶۰ درصد مخارج رو بپردازه و الان پیش بینی شده که ۱ میلیارد دلار هزینه این پروژه است.

سامانه arrow

سامانه arrow

سیستم ارو۲
موشک این سیستم از دو مرحله تشکیل شده البته از بوستر هم جهت تقویت استفاده می کنه. موتورهای این موشک از نوع سوخت جامده. وقتی که مرحله دوم شروع به کار می کنه مرحله اول از اون جدا می شه. سرعتی که این موشک طی می کنه تا به هدفش برسه تا ۹ ماخ می رسه یعنی تقریبا هر ثانیه ۲.۵ کیلومتر طی می کنه.

سیستم های زمینی که اهداف رو کشف وردیابی می کنند کامپیترهایی دارند که مسیر تخمینی هدف رو تعیین می کنه و سریع به موشک دستور می ده که خودش رو تو اون مسیر تخمینی قرار بده.

یکی از عواملی که باعث می شه این سیستم در منهدم کردن موشک های هدف موفق باشه سر جنگی خاص اونه. این سرجنگی که فیوز انفجاری داره وقتی منفجر می شه ترکش هایی رو به اطرافش پخش می کنه و هر چه در شعاع ۵۰ متری اون قرار داشته باشه از بین می بره.

سامانه arrow

سامانه arrow

موشک ارو مثل تمام موشک های زمین به هوای دیگه سیستم هدف داره فقط توی این موشک از دو سیستم هدف یاب استفاده کردند. هم هدف یاب حرارتی داره هم و هدف یاب راداری فعال داره. سیستم های هدف یاب حرارتی به این صورت عمل می کنند که موشک رو به دنبال حرارت خروجی موتور موشک هدف هدایت می کنند. اما تو هدف یاب راداری از امواج برای پیدا کردن هدف استفاده می کنند.

از لحاظ عملکردی این موشک می تونه اهداف بین ارتفاع ۱۰ تا ۵۰ کیلومتری رو تو فاصله ۹۰ کیلومتری منهدم کنه.

ویژگی های فنی

طول موشک :

۷ متر

قطر :

۸۰ سانتی متر

وزن :

۱۳۰۰ کیلوگرم (آرو۲)

وزن سرجنگی :

۱۵۰ کیلوگرم

تعداد مخزن موشک در هر پرتابگر:

۶

نوع موتور :

سوخت جامد

تعداد مراحل

۲

ویژگی های عملکردی موشک

سرعت موشک :

۹ ماخ

برد موثر :

۷۰ کیلومتر

برد پروازی :

۹۰ کیلومتر

حداقل ارتفاع عمل :

۸ کیلومتر

حداکثر ارتفاع عمل :

۵۰ کیلومتر


 

 

3 دیدگاه در ”پدافند هوایی ارو (Arrow)

 • پینگ‌بک: گنبد آهنین | هوافضای جوان

 • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۵:۱۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  تو این فیلمش اینا چی بودن که حین بیرون اومدن ازش کنار رفتن؟ اشغال دور اطرافند که تو حرکت بهش می چسبند؟

  پاسخ
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۹:۰۷ ب.ظ
   پیوند یکتا

   در لحظات اول خارج شدن موشک arrow از داخل کانتینرِ استوانه ای شکلش، درپوش کانتینر می شکنه و به بیرون پرتاب میشه.
   قطعه های سیم شکلی که در چند ثانیه بعد از اون دیده میشه، اتصالات موشک به کانتینره که بعد از خروج موشک، ازش جدا میشه (چیزهایی مثل سیم کشی برق، یا قطعه هایی برای جلو گیری از برخورد موشک به دیواره کانتینر و…)

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.