پژوهشگر ایرانی برنده جایزه 100 هزار دلاری ناسا شد + تصاویر | هوافضای جوان

پژوهشگر ایرانی برنده جایزه ۱۰۰ هزار دلاری ناسا شد + تصاویر

سازمان فضایی ناسا قصد دارد پروژه ای برای ساخت سفاین فضایی دو بعدی پرینت شده در فضا ایجاد کند که مانند قطعات پازل می توانند توسط فضانوردان برای ساخت زیستگاه در فضا و حتی سیاراتی چون مریخ مورد استفاده قرار گیرند.

مکان ساخت این سفاین فضایی دوبعدی می تواند بر روی سیارک ها و حتی بر روی سطح سیاره هایی همچون مریخ باشد. با اتصال این صافین فضایی به یکدیگر می توان یک زیستگاه کامل را تشکیل داد. کارشناسان در حال حاضر در تلاش اند تا تجهیزات و وسایل الکتریکی و برقی را توسط پرینتر تولید کنند و در فضا مورد استفاده قرار دهند.

d

c

این ایده که در بالا گفته شد به تازگی از سوی پژوهشگرانی از سراسر دنیا به ناسا ارائه شده است و تعداد ۱۳ عدد از آنها به عنوان طرح های برتر انتخاب شده اند. از جمله این ایده ها، طرح خانه سازی و ساخت کاشی بر سطح سیارات توسط روبات ها و سیاره نوردها است که توسط محقق ایرانی دکتر بهرخ خوشنویس استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مطرح شده است و جایزه اول را کسب کرده است.

a

در این ایده از عناصر موجود در سطح سیاره به همراه تزریق مواد، به ایجاد بتن و کاشی توسط روبات برای ایجاد سازه استفاده می شود و نیز این سازه می تواند بتدریج بزرگ شود و تبدیل به یک زیستگاه برای فضانوردان آینده شود.
b

جایزه کسب شده توسط این محقق در حدود ۱۰۰ هزار دلار بوده است و از سوی ناسا به او اهدا شده است. با وجود ابتدایی بودن این ایده ها کار برروی توسعه آنها دردست انجام است تا به مرحله دوم مسابقه در ۲ سال آتی برسند که جایزه ای به ارزش ۵۰۰ هزار دلار دارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.