سامانه اس ۳۰۰ (S-300) | هوافضای جوان

سامانه اس ۳۰۰ (S-300)

موشک ها انواع مختلفی دارند مثل هواپیما ها. مثلا هواپیماهای گشت زنی، هواپیماهای مسافربری ، جنگنده ها و … وجود دارند. برای هر نیازی هواپیمای مخصوص طراحی و ساخته شده. در مورد موشک ها هم می شه انواع مختلفی رو نام برد مثلا موشک های سطح به سطح ، موشک های سطح به هوا ، موشک های هوا به سطح ، موشک های کروز دریایی و … .

 اس-۳۰۰ از موشکهای سطح به هوا تلقی می شه و اصطلاحا به عنوان پدافند هوایی شناخته می شه. در هر نوعی از این موشک ها دسته بندی مخصوص به خودش هم وجود داره. مثلا همین پدافند هوایی به ۳ دسته ی کوتاه برد ، میان برد و بلند برد تقسیم میشه. اس-۳۰۰ هم که ساخته روسیه است جزء پدافند هوایی برد بلند محسوب می شه. هر کدوم از این دسته ها تعریف مخصوص به خودشون رو دارند.

از قابلیت های این موشک اینه که یک خودرو مخصوص حمل داره و این یعنی قابلیت تحرک پذیری بالایی داره و اصطلاحا به این نوع از موشک ها خودکششی گفته می شه. زمان ساخته اولین اس-۳۰۰ به سال ۱۹۷۹ بر می گرده که شوروی سابق اون رو عملیاتی کرد. برد نمونه های اولیه به ۷۵ کیلومتر می رسه.

مثل هر هواپیمایی موشک ها هم مدل های مختلفی دارند که هرکدوم از اون ها برای ماموریت خاصی ساخته شده اند. مثلا یه مدل از این موشک که تو نیروی دریایی و زمینی استفاده می شه موشک ضد هواپیما و ضد موشک های کروزه. یه مدل دیگه موشک های بالستیک رو هم می تونه رهگیری کنه و مورد اصابت قرار بده.

S-300

S-300

تو مدل های مختلف این موشک نحوه چیدمان موشک ها و حمل اون ها فرق می کنه. که هرکدوم دلیل خاص خودش رو داره. از ویژگی های خیلی خاص این سیستم پدافند هوایی اینه که می تونه تو ۵ دقیقه آماده بشه و موشک هایی که تو قوطی ها قرار دارند هیچ کدوم قبل از پرتاب نیاز به بازبینی ندارند چون مطمئن هستند توی این مدت موشک دچار نقص نشه. البته این موضوع رو تو طراحی برای عملکرد سریع این سیستم در نظر گرفته اند. هدف گیری ۱۰۰ هدف به صورت همزمان و درگیری با ۱۲ هدف هم جزء ویژگی های منحصر به فرد این سیستم است.

S-300

S-300

یکی دیگه از ویژگی ها مهم این سیستم ضد هوایی اینه که وقتی شلیک کرد می تونه سریع جا به جه بشه تا شناسایی نشه چون اگه شناسایی بشه مورد حمله دشمن قرار می گیره. بنابراین بعد پرتاب موشک می تونه فرار کنه و این نشونه ی اینه که سیستم هدایت موشک به صورت فعاله و برای پیدا کردن هدف نیازی به پایگاه زمینی نداره. مشابه همین سیستم در آمریکا به اسم پاتریوت شناخته می شه. یعنی آمریکایی ها برای پدافند هوایی برد بلند از سیستم پاتریوت استفاده می کنند.

رادار قوی این سیستم می تونه تا فاصله های دور اهداف رو تشخیص بده و در صورت لزوم دستور حمله به ۱۲ هدف رو ارسال کنه تو شکل زیر رادار این سیستم نشون داده شده.

S-300

S-300

البته رادارها انواع مختلفی دارند که تو تصویر بالا فقط یه نمونه از اون رو اوردیم. نکته قابل توجه تو موشک های روسی اینه که یک سری از موشک های این کشور به صورت پرتاب سرد پرتاب می شوند. پرتاب سرد به معنا است که ابتدا موشک رو با یه سیستمی به بالا پرتاب می کنند و بعد موتور موشک روشن می شه تو فیلم زیر می تونید این پرتاب رو ببنید.

البته اگر موتورش روشن نشد بر می گرده روی قوطی ها و باعث آسیب به سیستم می شه بنابراین باید مطمئن بود که قطعا موتور روشن می شه.

همون طوری که قبلا گفتم هر موشکی مدل های مختلفی داره که چندتا از اون اینجا معرفی شدند.

 مدل پی : از ویژگی های این این موشک اینه که ۱۳۳ کیلوگرم سرجنگی داره و می تونه تا برد ۴۷ کیلومتری عمل کنه و حداقل برد عملکردیش هم ۵ کیلومتره. سرعت بالای اون باعث می شه که بتونه خودش رو به خیلی از اهداف برسونه. مقدار سرعتش به ۱۰۸۰۰ کیلومتر بر ثانیه می رسه.

مدل اف : ویژگی خاص این مدل اینه که می تونه روی کشتی قرار بگیره. از لحاظ وزن سرجنگی مثل مدل قبله ولی بردش دو برابره. سرعتش هم به حدود ۶۱۲۰ کیلومتر بر ساعت می رسه و کلا این موشک ۷.۲۵ متره. ارتفاعی که این مدل می تونه هدف رو مورد اصابت قرار بده ۲۵ کیلومتره. مثل بقیه مدل های اس-۳۰۰ از موتور های سوخت جامد استفاده می کنه.

مدل اف ام : این مدل رو از لحاظ ظاهری می شه این طوری تشریح کرد که طولش ۷.۵ متره قطر هم ۰.۵۲ متره. بردش هم مثل مدل قبله ولی از لحاظ سرجنگی وزنش زیاد شده و ۱۵۰ کیلوگرم شده و حتی سرعتش از مدل قبل هم بیشتر شده و به ۷۵۶۰ کیلومتر بر ساعت رسیده. از لحاظ ارتفاع عملکردی با مدل قبلی فرقی نکرده. این تغییرات به خاطر تغییری که موتور ایجاد شده بود به وجود اومد و توی این مدل موتور تقویت شده.

مدل پی ام یو : این مدل رو که تو فیلم بالا دید از نظر قیافه شبیه به همون مدل اف ام هست و وزنش هم یکیه. ولی ارتفاع اون تا ۲۷ کیلومتر افزایش پیدا کرده این تغییر به خاطر تغییری که تو سوختش ایجاد کردن به وجود اومده. برد این موشک هم خیلی اضافه شده به طوری که می تونه تا ۱۹۵ کیلومتری خودش رو بزنه. وزن سرجنگی اون هم بیشتر شده و ۱۸۰ کیلوگرم شده.

مدل وی : عکس این مدل در زیر قرار گرفته. ویژگی خاص این مدل اینه که از شنی برای حرکت استفاده می کنه و این مدل بیشتر برای ضد بالستیک استفاده می شه برای همین رادار این مدل با بقیه کمی فرق می کنه. این مدل رو نیروی زمینی روسیه سفارش داده بود و از این ماشین برای مناطق صعب العبور هم استفاده می کنند.

S-300

S-300

مدل وی ام : نکته خاص این مدل برد اون هست که ۲۰۰ کیلومتر گزارش شده و این یک ویژگی خیلی خاصه.

کشورمون ایران هم سال ۲۰۰۷ با روس ها برای دریافت این سیستم قرار داد بست که هنوز تحویل ایران داده نشده. این سامانه قرار بود در اون سال به ایران بیاد که روسیه تحریم ها رو بهونه کرد و پول ایران رو هم پس نداد. بعد از این اتفاق هم ایران به دادگاه بین المللی شکایت و تونست روسیه رو محکوم به پرداخت غرامت کنه. بعد از انجام یک سری از مذاکرات هسته ای در سال ۲۰۱۵ روسیه اعلام کرد که این سامانه رو به ایران تحویل می ده.


 

 

5 دیدگاه در ”سامانه اس ۳۰۰ (S-300)

 • ۱۶ تیر ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام.
  الان این antey 2500 کدومیک از مدل های بالاست.توضیح بدین,دست تون درست

  پاسخ
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۲:۴۷ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   آنتی ۲۵۰۰ خیلی شبیه به مدل ام وی که خوده این مدل هم ارتقا یافته مدل وی است. مدل ام وی نسبت به مدل وی از یه خودور فرماندهی و یه خودرو راداری جدید استفاده می کنه و این که بردش هم بیشتر شده.

   پاسخ
 • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۵:۰۸ ب.ظ
  پیوند یکتا

  اس ۳۰۰ همون باور ۳۷۳ هست؟
  اس ۲۰۰ رو هم معرفی میکنی؟
  بعدش محمد تو فیلمای آپاراتت نبودن,چرا منتشر نمیکنی؟
  باور۳۷۳ ، صیاد۳ ، موتور توربوفن بومی، پهپادهای جدید ، سامانه جدید کشف و رهگیری مرصاد و …
  به معنای واقعی کلمه ترکوندن

  پاسخ
 • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  هنوز زوده که در مورد باور ۳۷۳ صحبت کنیم چون هنوز آزمایش های خودش رو پس نداده تا ببینیم همون عملکرد رو داره یا نه.
  حتما اس ۲۰۰ و محصولات دیگه رو هم معرفی می کنیم. سایت ما در حال کامل شدن البته شما هم می تونید به ما تو کامل کردنش کمک کنید.

  پاسخ
 • پینگ‌بک: بالاخره تحویل اس 300 به ایران کلید خورد | هوافضای جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.