اف ۱۵ (F-15) | هوافضای جوان

اف ۱۵ (F-15)

شروع طراحی این جنگنده به سفارش نیروی هوایی آمریکا بود. این سفارش به شرکت مک دانل داگلاس رسید. البته الان این شرکت با بوئینگ تلفیق شده. حاصل این سفارش جنگنده اف-۱۵ ایگل (عقاب) شد. وظیفه ای که این جنگنده تو آمریکا داره اینه که از مرزهای هوایی این کشور مراقبت کنه.

F 15

F 15

 برای بررسی نحوه پیشرفت علم هوانوردی چاره ای نداریم که دوران جنگ سرد رو مرور کنیم بعد از این که نیروی هوایی ایالات متحده به ضعف های فانتوم در مقابل جنگنده های روسی پی برد. هواپیمای اف-۱۴ رو مورد استفاده قرار داد ولی نیروی هوایی بیشتر از همون فانتوم استفاده می کرد. این عدم استفاده از اف-۱۴ منجر به این شد که اف-۱۵ تولید بشه. این هواپیما مخصوص جنگ های هوایی ساخته شد.

F 15

F 15

اف-۱۵ چطور جنگنده ایست :

همون طور که گفته شد این هوپیما برای جنگ های هوایی طراحی و ساخته شد. شرکت مک دانل داگلاس تونست به این هدفش برسه. کلا دو نوع جنگ هوایی داریم یکیش جنگ هوایی نزدیک و دومیش جنگ هوایی دور یا ماواری دید بصری. که این جنگنده تو هر دوش موفق بود. برای طراحی اف-۱۵ از جدیدترین قوانین آیرودینامیکی استفاده شده ولی باز هم تو اولین پروازش که سال ۱۹۷۲ انجام شد دچار ناپایداری و لرزش شدید می شد مخصوصا وقتی که به سرعت صوت نزدیک می شد. بعدا طراحی لبه حمله و فرار بال و پروفیلش رو تغییر دادن و این مشکلات حذف شد. اون چیزی که باعث می شه به سرعت ۲.۵ ماخ برسه استفاده از تیتانیوم به جای فولاد بود که نسبت به فولاد سبکتر و مقاوم بود. هم چنین دریچه ورودی هوا به موتورش هم متغیر بود. اما وقت هایی که به صورت کامل سلاح روش قرار داره اجازه نداره با این سرعت حرکت کنه و باید حداکثر با سرعت ۱.۷۸ ماخ حرکت کنه و اگر خلبان هم بخواهد از این سرعت بیشتر حرکت کنه کامپیوتر هواپیما اجازه این کار رو نمی ده.

یکی از نکات قابل توجه تو این جنگنده ایجاد یه نوآوری تو طراحی کاکپیت بود. این هواپیما یه کاکپیت بزرگ با دید بسیار خوب رو برای خلبان ایجاد می کنه. علاوه بر این هم نشان گرها هم در جای مناسبی برای خلبان نصب شده یعنی خلبان راحت می تونه ارتفاع ، سرعت و … رو بخونه.

مثل همه جنگنده های دنیا این پرنده هم مدل های زیادی داره که یکیش مدل آموزشیه. تو بین این مدل هایی که این جنگنده داره مدل C بیشتر مورد استقبال قرار گرفته چون می تونه ۲ تا مخزن سوخت اضافی زیر ورودی موتورش جا بده و بردش رو زیاد کنه. یکی دیگه از نکات جالب این جنگنده داشتن بدنه محکمه چون همون طور که گفتم این پرنده برای برتری هوایی ساخته شده پس باید بتونه مانورهای زیادی بده برای همین باید از لحاظ سازه ای قوی باشه. برای مثال می تونه تا شتاب های ۹ برابر شتاب زمین رو تحمل کنه یعنی وزنش تو اون حالت به ۲۲۵ تن می رسه.

F 15

F 15

این هواپیما از دوتا موتور توربوفن استفاده می کنه. از لحاظ شتاب گیری و اوج گیری وضعیت خوبی داره. هم چنین تو این هواپیما از تجهیزات الکتریکی قوی ای استفاده کردن مثلا یه رادار با برد ۱۶۰ کیلومتر داره. کلا ساخت چنین جنگنده قوی ای برای اینه که از رقیبشون یعنی روسیه عقب نمونن.

F 15

F 15

مدل های مختلف F-15 Eagle

مدل A : اولین نمونه این جنگنده هست که از اون تا حالا تقریبا ۳۵۰ تولید کردن.

مدل B : از این مدل برای آموزش استفاده می کنن و کاکپیت خلبان دو نفر رو میتونه تو خودش جا بده. از این هم تقریبا ۶۰ تا ساختن.

مدل C : همون طور که گفتم بهترین مدل این پرنده است و تا الان تقریبا ۴۱۰ تا ساختن مدل آموزشی این مدل هم مدل D گفته می شه و اون رو هم تا حالا ۶۰ تا ساختن .

مدل E : این مدل هم مشهور به خاطر هدف گیری هایی که انجام میده. میشه گفت این مدل نوع بمب افکن اف-۱۵ هست. تا قبل از اف-۱۱۱ به عنوان بمب افکن اسفاده می کردن ولی بعدا همین جنگنده رو به یه مدل بمب افکن تبدیل کردن. مخالف های زیادی برای انجام این کار وجود داشت چون فکر می کردن اگه بمب افکن بشه دیگه قابلیت مانورش رو از دست میده و نمی تونه تو برتری هوایی داشته باشه ولی بعد از اینکه ساختن متوجه شدن که هنوز هم مثل عقاب تو هوا از همه برتره.

این مدل تو جنگ ۱۹۹۱ عراق برای بمب باران کردن مناطق مختلف مورد استفاده قرار گرفت. گفته می شه که توی اون جنگ کلا دوتا هواپیما بودن که با خیال راحت عملیات می کردن یکی همین اف-۱۵ بود. به خاطر مانور پذیری بالاش و یکی هم اف -۱۱۷ بود. اون هم به خاطر رادارگریزی بالاش.

یه سری مدل هم برای صادرات تولید شده که به کشور عربستان ، ژاپن و اسرائیل داده. گفته می شه کره جنوبی هم سفارش داده. حملات هوایی که عربستان به یمن انجام می ده اکثرا با این جنگنده انجام می شه.

F 15

F 15

 تسلیحات اف-۱۵ چیه :

این موضوع که یه جنگنده چه تسلیحاتی رو با خودش حمل می کنه بستگی به مدلش داره اما به صورت اجمالی می شه گفت می تونه موشک های هوا به هوا و هوا به زمین رو به راحتی حمل کنه. تو شکل زیر اسم بعضی از موشک هایی رو که می تونه حمل کنه اومده.

F 15

F 15

الان تقریبا ۳۰ ساله که این جنکنده داره برای نیروی هوایی کار می کنه ولی هنوز پیر نشده و می تونه خیلی از عملیات هایی رو که قصد دارن انجام بدن رو با اون انجام بدن. البته یواش یواش باید منتظر باشیم که اف-۲۲ کامل جای این جنگنده رو بگیره.

سه نمای F 15

سه نمای F 15


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.