RQ-5 Hunter | هوافضای جوان

پهپاد RQ-5 Hunter

پهپاد Hunter یکی از پهپادهایی است که توسط صنعت هوافضای اسرائیل تولید می‌شه. این پهپاد کوتاه برد در ابتدا برای خدمت رسانی به ارتش آمریکا طراحی و ساخته شد. اما بعدها برای ماموریت‌های دیگه‌ای مثل شناسایی مورد استفاده قرار گرفت. سال ۱۹۹۵ از این پهپاد رونمایی شد و در سال ۲۰۱۵ هم بازنشسته شد و دیگه مورد استفاده قرار نگرفت.

پهپاد RQ-5 Hunter توانایی فیلم برداری از مناطق مختلف رو داشت. تمامی تصاویر به صورت زنده به پایگاه زمینی ارسال می‌شود و از اون جا هم قابل کنترل و هدایته.

پهپاد هانتر

پهپاد هانتر

پهپاد Shadow برای این که جایگزین این پهپاد Hunter بشه تولید شد اما بعد از تولید اون هم استفاده از Hunter ادامه داشت به دلیل این که Hunter می‌تونست بار بیشتری رو با خودش حمل کنه علاوه بر این برد پهپاد Hunter بیشتر بود.

در سال ۱۹۹۹ ناتو از این پهپاد در جمهوری کوزوو استفاده کرد و در کمتر از ۷ ماه ۴۰۰۰ ساعت پرواز داشت. بعد از این که قابلیت‌های این پرنده رو بیشتر متوجه شدند تصمیم گرفتند که تولید اون رو بیشتر کنند البته با یه سری تغییرات تاکتیکی که ضعف‌های پرنده رو پوشش بده.

از هانتر در عراق هم استفاده شد. به سربازان آمریکایی نحوه استفاده و تعمیر و نگه داری هواپیما آموزش داده شد تا بتونند این پرنده رو به صورت آماده برای عملیات نگه دارند. علاوه بر این از پهپاد هانتر برای گشت مرزی هم استفاده کردند. تا سال ۲۰۱۲ به تعداد ۲۰ فروند از هانتر به صورت عملیاتی در اختیار نیروی‌های مختلف آمریکا بود.

پهپاد هانتر

پهپاد هانتر

مدلی از پهپاد هانتر وجود داره که می‌تونه با خوش موشک حمل کنه. موتورهایی که برای نیروی پیشران این پرنده در نظر گرفته شده از نوع موتورهای پیستونی است. این موتور سیلندری قدرت لازم برای چرخاندن ملخ‌های هواپیما رو تامین می‌کنه. همون طوری که در تصویر بالا می‌بینید یه موتور در جلو و یکی هم در عقب قرار. با توجه به این که نوع موتور پرنده پیستونی است می‌توان گفت که از این پرنده بدون استفاده از توربوشارژر در ارتفاع‌های بالا نمی‌توان استفاده کرد. علاوه بر این مصرف سوخت پایین اون باعث می‌شه که مدت زمان بیشتری روی هوا باشه.

همان طوری که در تصویر این پرنده دیده‌اید این پرنده از دو دم عمودی استفاده می‌کنه. جریان هوایی که از موتور و ملخ‌های اون خارج می‌شه روی دم افقی می‌ریزه. این نوع طراحی باعث می‌شه که کارآیی دم افقی بیشتر بشه و بتوان از دم‌های افقی کوچکتر استفاده کرد. دم کوچکتر نیز به معنی کم شدن وزن پرنده است.

پهپاد هانتر

پهپاد هانتر

هانتر برای برخاست از روی زمین نیاز به باند بلند نداره بنابراین در جاهای زیادی می‌تونه برخاست داشته باشه علاوه بر این گاهی از موشک‌ها سوخت جامد برای افزایش سرعت در هنگام برخاست استفاده می‌کنند. اما برای نشستن به دلیل این که سیستم ترمز نداره از گیر انداختن قلاب پهپاد به طناب‌ها اون رو متوقف می‌کنند. دقیقا همین سیستم در ناوها وجود داره. برای این که جنگنده‌ها روی ناو متوقف کنند از یه سری قلاب استفاده می‌کنند.

تیکاف به کمک موشک سوخت جامد پهپاد هانتر

تیکاف به کمک موشک سوخت جامد پهپاد هانتر

ارابه‌های فرود این پرنده از نوع سه چرخه است اما قابلیت جمع شدن نداره بنابراین می‌شه حدس زد که توانایی پنهان کاری در این پرنده وجود نداشته باشه. یکی از روش‌هایی که به وسیله اون پرنده‌ها رو پنهان کار می‌کنند کم کردن سطح مقطع راداری است بنابراین تا می‌توان باید مقطع پرنده رو کوچک کرد. جمع نشدن ارابه‌های فرود باعث می‌شه که سطح مقطع راداری افزایش پیدا کنه.

مشخصات فنی :

ظرفیت : ۹۰ کیلوگرم
طول بدنه : ۷ متر
طول دهانه بال : ۸.۹ متر
حداکثر وزن برخاست : ۷۲۷ کیلوگرم

مشخصات عملکردی :

مداومت پروازی : ۱۱.۶ ساعت
سقف پروازی : ۱۵,۰۹۲ پا
سه نمای پهپاد هانتر

سه نمای پهپاد هانتر

منابع :

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=324

https://en.wikipedia.org/wiki/IAI_RQ-5_Hunter

http://www.designation-systems.net/dusrm/m-155.html


 

 

یک دیدگاه در ”پهپاد RQ-5 Hunter

 • ۱۹ تیر ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  salam.
  aghaye taghi zadeh emkan dae ke “fly board air” ro toye maghaleh moarefi konin???
  mamnon zyad

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.