Comet | هوافضای جوان

Comet

اولین هواپیمای مسافربری جت در دنیا هواپیما Comet است. این هواپیما که جزء هواپیمای باریک بدنه محسوب می‌شه توسط شرکت de Havilland در انگلیس تولید شد. اولین پرواز این هواپیما به سال ۱۹۴۹ بر می‌گرده. این هواپیما بعد از ۳ سال از اولین پرواز در سال ۱۹۵۲ به همه معرفی شد. این هواپیما قدیمی بالاخره در سال ۱۹۹۷ باز نشسته شد و دیگه مورد استفاده قرار نگرفت. در مجموع از این هواپیما ۱۱۴ فروند ساخته شد. فیلم زیر اولین پرواز این هواپیما رو نشون می‌ده.

بعد از ورود این هواپیمای جت به ناوگان ایرلاین‌های دنیا سوانح شدیدی داشت که در سه مورد اون‌ها پرنده به دلیل خستگی بدنه دچار شکست شد و کشته‌های زیادی رو به جا گذاشت. البته این سوانح باعث شد که نواقص فنی‌ای که در هواپیما وجود داره رو برطرف کنند و مدل‌های جدیدی از اون رو تولید کنند.

هواپیمای Comet

هواپیمای Comet

با توجه به اینکه comet اولین هواپیمای مسافربری جت دنیا محسوب می‌شد و نسل جدیدی از هواپیماها رو معرفی می‌کرد تست‌های سختی رو پشت سر گذاشت. تست‌هایی که گاها مخرب بود و کل هواپیما رو از بین می‌برد. بالاخره بعد از این همه تست تونستند اثبات کنند که تولید و استفاده از این گونه هواپیماها امکان پذیره.

هواپیمای Comet

تست هواپیمای Comet

ظاهر این هواپیمای قدیمی با هواپیماهای امروزی تفاوت‌هایی داره مثلا پنجره‌های اون مربعی شکله. علاوه بر این نحوه قرارگیری موتورها هم جالبه. همون طوری که در تصاویر این هواپیما مشاهده کرده‌اید برای اینکه نیروی درگ ناشی از موتورها کاهش پیدا کنه موتورها رو درون بدنه جاسازی کرده‌اند. موتورهایی که در هواپیمای Comet به کار رفته از نوع توربوجت هستند که مصرف سوخت بالایی دارند.

تولید هواپیمای Comet

تولید هواپیمای Comet

باید به این موضوع دقت داشت که اگرچه قرار دادن موتور داخل بال از لحاظ آیرودینامیکی خوبه اما از جنبه‌های دیگه هم باید مورد بررسی قرار بگیره. مثلا اینکه قرار دادن موتور داخل بدنه باعث می‌شه که وزن سازه افزایش پیدا کنه علاوه بر اون پیچیدگی‌های تولید رو هم زیاد می‌کنه. موضوع تعمیر و نگه داری موتور با این روش با مشکل رو به روست.

یکی از ویژگی‌های مهم این هواپیما اینه که با این که از موتورهای توربوجت استفاده می‌کنه اما سر و صدای پایینی داره. استفاده از موتورهای توربوجت قبل از این هواپیما روی جنگنده‌ها تجربه شده بود و دیده شده بود که این جنگنده‌‌ها صداهای بسیار شدیدی از خودشون تولید می‌کنند.

هواپیمای Comet

هواپیمای Comet

با تغییراتی در این هواپیما به منظور انجام ماموریت‌های نظامی هواپیمای جدیدی طراحی کردند که در نیروی هوایی انگلیس مورد بهره برداری قرار گرفت.

کابین خلبان هواپیمای Comet برای چهار نفر طراحی شده به این ترتیب که برای خلبان و کمک خلبان دو صندلی و دو صندلی هم برای مهندس پرواز و کسی که عملیات ناوبری رو انجام می‌ده. مهندس پرواز کنترل چند سیستم رو در طول پرواز بر عهده داره مثلا موتورها ، سیستم‌ها برقی و ….. کابین خلبانی که الان وجود داره بسیار پیشرفته از اون چیزی است که در قدیم وجود داشته. تصویر زیر می‌تونه این موضوع رو به خوبی نشون بده.

کابین هواپیمای Comet

کابین هواپیمای Comet

مدل‌ها مختلفی از این هواپیما در طول دوران عمرش تولید شده که بعضی از اون‌ها رو معرفی می‌کنیم.

  • Comet 1 : اولین مدل این هواپیما که پنجره‌های اون به صورت مربعی بود. ۱۲ فروند از این هواپیما ساخته شد که تعدادی از اون‌ها برای انجام تست‌های پرواز بوده.
  • Comet 2 : علمکرد این هواپیما نسبت به مدل قبلی ارتقا پیدا کرده بود. این مدل بال‌های بزرگتری داشت که می‌تونست سوخت بیشتری با خودش حمل کنه. با توجه به افزایش حجم مخزن‌ها می‌تونست بردهای بیشتری رو طی کنه.
  • Comet 3 : در این مدل حجم مخزن‌های سوخت باز هم افزایش پیدا کرده و مقدار سوختی که با خودش حمل می‌کنه بیشتر شده و به دنبال اون برد هم افزایش پیدا کرده.
  • Comet 4 : این مدل نسبت به مدل قبلی بلندتره بنابراین ظرفیت اون برای جا به جایی مسافر بیشتره.

https://www.youtube.com/watch?v=WfhU23i-GpI

تعداد خدمه : ۴ نفر
ظرفیت : ۵۸–۷۶ صندلی
طول بدنه : ۳۳.۹۹ متر
طول دهانه بال : ۳۵ متر
حداکثر وزن برخاست : ۶۸,۰۰۰ تن
قدرت هر موتور : ۴۴ کیلونیوتن

مشخصات عملکردی :

برد : ۴,۳۰۰ کیلومتر
سرعت کروز : ۸۴۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پروازی : ۴۵,۰۰۰ پا
سه نمای Comet

سه نمای Comet

منابع :

http://lessonslearned.faa.gov/ll_main.cfm?TabID=1&LLID=28&LLTypeID=2

https://en.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Comet

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.