Boeing 717 - | هوافضای جوان

Boeing 717

یکی دیگه از هواپیماهای بوئینگ که جزء هواپیماهای باریک بدنه محسوب می‌شه بوئینگ ۷۱۷ است. البته این موضوع باید گفته بشه که این هواپیما طراحی شرکت مکدانل داگلاس است ولی بعد از ادغام این شرکت با بوئینگ کار تولید این هواپیما توسط بوئینگ انجام شد. به خاطر اینکه این هواپیما در اصل در مکدانل داگلاس طراحی شده اون رو مدلی از MD-95 می‌شناسند.

هواپیمای بوئینگ 717

هواپیمای بوئینگ ۷۱۷

بوئینگ ۷۱۷ در سال ۱۹۹۸ اولین پرواز خودش رو انجام داد و بعد از یک سال هم تونست وارد بازار بشه و توسط ایرلاین‌ها مورد استفاده قرار بگیره. کار تولید این هواپیما از همون سال اولین پرواز شروع شد و تا سال ۲۰۰۶ ادامه پیدا کرد. با وجود اینکه تولید اون به پایان رسیده ولی هنوز در دنیا ایرلاین‌هایی وجود دارند که از این هواپیما استفاده می‌کنند. یکی از ایرلاین‌هایی که تعداد زیادی بوئینگ ۷۱۷ داره ایرلاین آمریکایی دلتا است. مجموعا ۱۵۶ فروند از این هواپیما تولید شده که ۹۱ فروند از اون رو ایرلاین دلتا مورد استفاده قرار داده.

هواپیمای بوئینگ 717 متعلق به ایرلاین دلتا

هواپیمای بوئینگ ۷۱۷ متعلق به ایرلاین دلتا

مکدانل داگلاس در سال ۱۹۹۴ بعد از هواپیمای DC-9 اقدام به طراحی هواپیمای MD-95 کرد. این دو هواپیما از لحاظ طراحی خیلی به هم شبیه هستند مثلا از لحاظ ابعاد ، ظرفیت مخازن سوخت و وزن یکی هستند. اما تدابیری که برای هواپیمای MD-95 اندیشیده بودند این بود که یه خانواده از هواپیماهای MD-95 داشته باشند یعنی هواپیماهایی با برد و ظرفیت‌های مختلف.

در سال ۱۹۹۷ که شرکت مکدانل داگلاس با بوئینگ ترکیب شد همه تصور می‌کردند که پروژه MD-95 به کلی لغو بشه اما بوئینگ تصمیم گرفت که با نام دیگه‌ای توسعه این پروژه رو ادامه بده. اسمی که بوئینگ برای این هواپیما در نظر گرفت بوئینگ ۷۱۷ بود. تعداد زیادی بوئنیگ ۷۱۷  توسط شرکت بوئینگ تولید نشد و سریع به بوئینگ ۷۲۰ ارتقا پیدا کرد. ۷۱۷ رو می‌شه یه هواپیمای ناموفق قلمداد کرد به دلیل اینکه نتونست تعداد بالایی فروش داشته باشه.

هواپیمای بوئینگ 717

هواپیمای بوئینگ ۷۱۷

این هواپیمای دو موتوره از موتورهای توربوفن استفاده می‌کنه و این دو موتور در انتهای بدنه قرار گرفته‌اند. موتورهای این هواپیما توسط شرکت رویز-رویز تامین می‌شه. هواپیماهایی که موتورهای اون در انتهای بدنه قرار دارند مثل بوئینگ ۷۱۷ می‌تونند مزایا و معایب مختلفی داشته باشند. مثل اینکه وقتی موتور در انتهای بدنه قرار داده می‌شه سر و صدا و ارتعاشات ناشی از کار کردن موتور کمتر به مسافرین انتقال داده می‌شه. قدرت موتورهای این هواپیما رو می‌تونید در فیلم زیر مشاهده کنید.

در این هواپیما هم مثل هواپیماهای جدید از کابین‌های پیشرفته و نمایشگرهای کریستالی استفاده شده. این نوع کابین که نسل جدید کابین‌ها محسوب می‌شه برای راحت‌تر شدن کار خلبانه. برای مثال در شرایط مختلف پروازی اطلاعاتی که خلبان احتیاج داره روی صفحه نمایش نشون داده می‌شه.

کابین هواپیمای بوئینگ 717

کابین هواپیمای بوئینگ ۷۱۷

اخیرا یعنی در سال ۲۰۱۵ سوانحی برای این هواپیما اتفاق افتاد در یکی از موارد وقتی هواپیما در حال تاکسی کردن بود با مانعی برخورد کرد و در مورد دیگه هم درخواست فرود اضطراری داده بود. در هیچ یک از این حوادث کسی کشته و یا زخمی نشد.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
ظرفیت : ۱۱۷ نفر در سک کلاس
طول بدنه : ۳۷.۸ متر
طول دهانه بال : ۲۸.۴۷ متر
ارتفاع دم عمودی : ۸.۹۲ متر
وزن خالی : ۳۰,۶۱۷ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۴۹,۹۰۰ کیلوگرم
قدرت موتور : ۸۲.۳ کیلونیوتون

مشخصات عملکردی :

سرعت کروز : ۸۱۱ کیلومتر بر ساعت
برد : ۲,۶۴۵ کیلومتر
سقف پروازی : ۳۴,۱۰۰ پا
سه نمای بوئینگ 717

سه نمای بوئینگ ۷۱۷

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_717

http://www.boeing.com/history/products/717-md-95.page

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.