هوافضا,هواپیماپرنده,پرواز,فرودگاه | هوافضای جوان

جلوگیری از برخورد پرندگان با هواپیما با ایجاد شبکه صوتی

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که با ایجاد یک شبکه صوتی اطراف فرودگاه ها می توان از تصادم پرندگان و هواپیماها که تبعات جانی و مالی دارد، پیشگیری کرد.

محققان اعتقاد دارند که با ایجاد یک شبکه صوتی کنترل شده در اطراف فرودگاه که محل اغلب برخورد هواپیماها با پرندگان است، می توان تا ۸۰ درصد مانع از ورود پرندگان به منطقه مورد نظر شد. برخورد پرندگان با هواپیما علاوه بر احتمال تلفات انسانی، خسارت های مالی زیادی نیز به صنعت هوانوردی کشورها تحمیل می کند.

bbbbbbbbbbbbbb

تاکنون از روش هایی برای ترساندن پرندگان و جلوگیری از نزدیک شدن آنها به فرودگاه ها استفاده شده، اما همه این روش ها تا حد زیادی بی تاثیر بوده است.

با این حال، محققان معتقدند که نتیجه تحقیق جدید آنها، راه حل بی خطر و نسبتا مقرون به صرفه ای برای این مشکل است. این راه حل بر انتشار ۲۴ ساعته نویز در منطقه مورد نظر تکیه دارد تا موجب اختلال ارتباط میان پرندگان شود، وضعیتی که خلاف میل پرندگان است و در نتیجه منطقه را ترک می کنند.

cccccccccccc

محققان برای این منظور بلندگوها و تقویت کننده هایی را در سه منطقه فرودگاهی در ویرجینیا واقع در آمریکا نصب و فراوانی پرندگان را در هشت هفته رصد کردند. محققان در این مطالعه در چهار هفته اول سر و صدایی پخش نکردند اما چهار هفته دوم شبکه نویز را فعال کردند.

نتایج این مطالعه کاهش زیادی را در شمار پرندگان در این ‘شبکه صوتی’ و نیز منطقه اطراف آن نشان داد.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، نشانه ای از عادت کردن پرندگان به این نویز که معادل سر و صدای یک رستوران شلوغ بود، وجود نداشت.

تصادف پرنده با هواپیما

محققان اعتقاد دارند که یافته های این مطالعه نه تنها برای امنیت فرودگاه ها مناسب است بلکه برای کشاورزی، منابع جایگزین انرژی مانند مزارع خورشیدی که محل زندگی و تغذیه پرندگان است و نیز اطراف توربین های بادی هم کاربرد های فراوانی دارد.

منبع : ایرنا

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.