Athena | هوافضای جوان

Athena

یکی از موشک‌های فضایی که برای پرتاب ماهواره‌های آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیره راکت Athena است. این راکت توسط شرکت لاکهید مارتین تولید می‌شه و در طول دوران عمر خودش اسمش خیلی عوض شد ولی نهایتا به نام Athena شناخته می‌شه. این موشک فضایی در سال ۲۰۰۱ به طور کامل از کار برکنار شد و دیگه مورد استفاده قرار نگرفت.

Athena دو مدل داره، مدل ۱ و۲.

Athena I مدلی است که از سه مرحله تشکیل شده و هر دو مرحله اول و دوم اون از موتورهای سوخت جامد استفاده می‌کنند. در مرحله سوم این موشک از سوخت مایع تک پایه استفاده شده. این موشک فضایی مدت زیادی مورد استفاده قرار نگرفت و تنها بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱ مورد استفاده قرار گرفت. در مجموع ۴ پرتاب با این ماهواره‌بر انجام شده که یکی از اون‌ها هم ناموفق بوده.

Athena I

Athena I

مدل Athena I برای ماهواره‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیره و و از لحاظ ابعاد هم نسبت به موشک‌های فضایی آمریکا کوچک محسوب می‌شه. بسته به این که وزن محموله این موشک چه مقدار باشه می‌تونه محموله رو در مدارهای مختلف قرار بده. برای مثال می‌تونه ماهواره‌هایی رو که وزن ۸۲۰ کیلوگرم دارند رو به مدارهای LEO برسونه. در صورتی که بخواهند ماهواره رو در مدارهای بالاتر تزریق کنه باید وزن محموله رو کاهش بدهند.

پرتاب Athena I

پرتاب Athena I

همون طوری که گفته شد یکی از پرتاب‌های این مدل ناموفق بود. علت سانحه‌ای که برای این موشک اتفاق افتاد آتش سوزی در روغن‌های هیدرولیک بود که باعث شدند سیم‌ها و کابل‌های الکتریکی سیستم‌های کنترل اون آتش بگیره و سیستم از کنترل خارج بشه.

مدل Athena II مدلی است که نسبت به مدل قبلی محموله‌های سنگین‌تری رو حمل می‌کنه اما هنوز نسبت به سایر موشک‌های فضایی آمریکا کوچک محسوب می‌شه. برای تزریق محموله به مدارهای LEO حداکثر وزن محموله می‌تونه ۲۰۶۵ کیلوگرم باشه اما حداکثر وزن محموله برای مدار GTO ، ۵۹۳ کیلوگرم است.

 Athena II

Athena II

از مدل دوم Athena برای پرتاب سه ماهواره در سال‌های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ استفاده کردند که یکی از این سه پرتاب ناموفق اعلام شد. این موشک فضایی نسبت به مدل قبلی یه مرحله بیشتر داره و چهار مرحله‌ای است. سه مرحله اول این موشک با سوخت جامد کار می‌کنه و در مرحله نهایی هم از یه سوخت مایع تک پایه‌ای استفاده کرده‌اند.

 Athena II

Athena II

برنامه‌ای که برای موشک Athena II داشتند این بود که در سال ۲۰۱۲ دوباره مورد استفاده قرار بگیره که همین اتفاق هم افتاد. البته مدلی که در سال ۲۰۱۲ پرتاب شد Athena Iic نام داشت که با مدل دوم موشک‌های Athena کمی متفاوت بود.

 Athena II

Athena II

مدل Athena III که طراحی‌های اون انجام شده بود به دلیل عدم تمایل مشتری هرگز توسعه پیدا نکرد. در طراحی این مدل در نظر گرفته شده بود که به تعداد مختلف ۲ ، ۴ و ۶ بوستر به بدنه اصلی موشک اضافه کنند. این بوسترها ظرفیت ماهواره‌بر رو افزایش می‌دادند.

مشخصات فنی :

Athena I Athena II
طول : ۱۸.۹ متر ۲۸.۲ متر
قطر : ۲.۳۶ متر ۲.۳۶ متر
وزن : ۶۶,۳۰۰ کیلوگرم ۱۲۰,۷۰۰ متر

منابع :

http://www.spacelaunchreport.com/athena.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Athena_(rocket_family)

https://en.wikipedia.org/wiki/Athena_II

https://en.wikipedia.org/wiki/Athena_I

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.