بالگرد بل ۲۰۵ (Bell-205) | هوافضای جوان

بالگرد بل ۲۰۵ (Bell-205)

هلی کوپتر بل ۲۰۵ توسط شرکت بل آمریکا ساخته شده. این هلی کوپتر در حقیقت مدل پیشرفته بل ۲۰۴ است. آمریکا تو جنگ ویتنام از هلی کوپتر بل۲۰۴ استفاده می کرد. تو اون جنگ ارتش آمریکا از عملکرد این هلی کوپتر راضی بود ولی از این که نمی تونست سرنشین بیشتری با خودش ببره شکایت داشت. همین موضوع باعث شد که هلی کوپتر بل ۲۰۵ طراحی و ساخته بشه.

بل 205

بل ۲۰۵

برای این که هلی کوپتر جدید بتونه تعداد سرنشین بیشتری با خودش حمل کنه مجبور شدند که طول هلی کوپتر رو زیاد کنند علاوه بر اون قطر تیغه هم زیاد شد. از جمله تغییراتی که تو این هلی کوپتر رخ داد این بود که تقریبا ۳۴ درصد مخزن سوخت اون بزرگتر شد.

تفاوت ظاهری ای که بین بل ۲۰۴ و ۲۰۵ وجود داره این که تو مدل ۲۰۵ درهای کناری بزرگتر هستند و از دو پنجره به جای تک پنجره استفاده شده.

موتورهای بکار برده شده از قدرت بیشتری برخودارند چون قراره این هلی کوپتر هم مسافر بیشتری داشته باشه هم سوخت بیشتری با خودش حمل کنه.

اولین نمونه هایی که از این هلی کوپتر ساخته شد رو نیروی زمینی آمریکا خریداری کرد. این مدل از موتورهایی استفاده می کرد که می تونست ۱۱۰۰ اسب بخار توان تولید کنه. بعدا از این هلی کوپتر به عنوان جستجو و نجات استفاده کردند. این مدل از هلی کوپترهای شرکت بل پرفروش ترین و معرف ترین مدل است.

برای تولید مدل های جستجو و نجات از موتورهای قوی تری استفاده کردند که ۱۴۰۰ اسب بخار توان داشت و از اون ۲۰۰۸ فروند ساختند. سال تولید این نوع از هلی کوپترها تقریبا به ۵۰ سال پیش بر می گرده. ایران هم قبل از انقلاب تعدادی از این هلی کوپترها رو خریداری کرده که الان در اختیار نیروی هوایی است.

بل 205

بل ۲۰۵

بل 205

بل ۲۰۵

مشخصات فنی :

تعداد خدمه :

۲

ظرفیت :

۱۳۶۰ کیلوگرم

طول :

۱۲.۶۹ متر

ارتفاع :

 ۴.۵ متر

وزن خالی :

۲۰۸۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست :

۴۳۱۰ کیلوگرم

حداکثر سرعت :

۲۲۰ کیلومتر بر ساعت

برد :

۵۳۳ کیلومتر

سقف پروازی :

۵۹۱۰ متر

نرخ صعود :

۸.۹ متر بر ثانیه


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.