SEPECAT Jaguar - | هوافضای جوان

SEPECAT Jaguar

جنگنده SEPECAT Jaguar یک جنگنده فرانسوی است که توسط ارتش‌های مختلف دنیا استفاده می‌شه. این جنگنده برای حمایت هوایی مورد استفاده قرار می‌گیره. Jaguar قابلیت ضربه با تسلیحات اتمی رو داره و کشورهای فرانسه و انگلیس به عنوان اولین استفاده کننده‌های این جنگنده شناخته می‌شوند.

در دهه ۶۰ میلادی جنگنده Jaguar به عنوان یه جنگنده آموزشی طراحی و تولید شد. از این جنگنده برای آموزش خلبان استفاده می‌کردند ولی با گذشت زمان ماموریت‌های دیگه‌ای هم برای هواپیما تعریف کردند از جمله پرواز با سرعت‌های مافوق صوت و شناسایی.

SEPECAT Jaguar

SEPECAT Jaguar

جنگنده Jaguar که مدتی توسط نیروی هوایی فرانسه و انگلیس استفاده شد به کشور هند نیز صادر شد تا هندی‌ها هم از این هواپیما استفاده کنند البته صادرات این جنگنده به هند محدود نشد و کشورهای زیادی از جمله عراق ، پاکستان ، اکوادور و امان و … از اون خریداری کردند. اگر چه فرانسوی‌ها در سال ۲۰۰۵ و انگلیسی‌ها در سال ۲۰۰۷ این جنگنده رو بازنشسته اعلام کردند ولی هنوز هندی‌ها از این جنگنده استفاده می‌کنند.

اولین پرواز جنگنده Jaguar در سال ۱۹۶۸ انجام شد ولی معرفی اون به سال ۱۹۷۳ موکول شد. تولید این جنگنده تا سال ۱۹۸۱ ادامه پیدا کرد و در مجموع از اون ۵۴۳ فروند تولید شد که قیمت هر کدوم از اون‌ها ۸ میلیون دلار بود.

SEPECAT Jaguar

SEPECAT Jaguar

یکی از ویژگی‌های این جنگنده اینه که تنها از یه خلبان برای هدایت و کنترل استفاده می‌کنه. دو موتوری که برای جنگنده در نظر گرفته شده از نوع توربوفن هستند. این موتورها از پس سوز هم برخوردار هستند که این امکان رو به جنگنده می‌ده که به شتاب‌های بالا برسه و بتونه با سرعت مافوق صوت حرکت کنه. استفاده از پس سوز تنها می‌تونه برای چند ثانیه باشه. علاوه بر این استفاده از پس سوز مصرف سوخت رو به شدت افزایش می‌ده برای این که بتونند کمبود سوخت رو جبران کنند راه حل سوخت‌گیری هوایی پیشنهاد دادند.

SEPECAT Jaguar با پس سوز روشن

SEPECAT Jaguar با پس سوز روشن

جنگنده Jaguar در دوران عمر خودش تجربه جنگ و میدان‌های عملی رو هم داشته. از جمله جنگ‌هایی که توی اون‌ها شرکت داشته جنگ خلیج فارس بود که با اون به عراق صدمات زیادی وارد کردند. ماموریت عمده این جنگنده انهدام سایت‌های پرتاب موشک‌های اسکاد بود.موشک‌های پدافند هوایی عراق هم تونستند به صورت محدود این جنگنده رو مورد اصابت قرار بدهند.

مدل‌های مختلفی از این جنگنده برای انجام ماموریت‌های مختلف طراحی و تولید شد. برای مثال یک سری از مدل‌های این جنگنده مخصوص صادرات است و با مدل‌هایی که توسط فرانسوی‌ها و انگلیس‌ها استفاده می‌کنند فرق می‌کنند. در یک سری از مدل‌ها سیستم‌های ناوبری ارتقا داده شده.

جنگنده SEPECAT Jaguar مجهز به تسلیحات

جنگنده SEPECAT Jaguar مجهز به تسلیحات

جنگنده Jaguar دو توپ ۳۰ میلیمتری داره که ۱۵۰ فشنگ رو می‌تونه رو شلیک کنه. ۵ نقطه در این جنگنده در نظر گرفته شده که توانایی حمل موشک ، بمب و راکت داره. ۴ نقطه در زیر بال‌ها و یک نقطه هم در زیر بدنه قرار داره. قابلیت حمل انواع موشک‌ها و راکت‌ها و بمب‌ها وجود داره. مثلا این جنگنده موشک هوا به هوای R550 Magic و هوا به زمین AS-30L رو حمل می‌کنه. بمب‌های هسته‌ای و عادی هم می‌‌تونند توسط این جنگنده حمل می‌شوند.

جنگنده SEPECAT Jaguar

جنگنده SEPECAT Jaguar

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول بدنه : ۱۶.۸۳ متر
طول دهانه بال : ۸.۶۸ متر
ارتفاع : ۴.۸۹ متر
وزن خالی : ۷,۰۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۱۵,۷۰۰ کیلومتر
قدرت هر موتور : ۲۲.۷۵ کیلونیوتون

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱.۶ ماخ
شعاع عملیات : ۹۰۸ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۵,۹۰۰ پا
سه نمای جنگنده Jaguar

سه نمای جنگنده Jaguar

منابع :

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=92

http://www.airforce-technology.com/projects/sepecat-jaguar/

https://en.wikipedia.org/wiki/SEPECAT_Jaguar

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.