بل ۲۰۶ (Bell-206) | هوافضای جوان

بل ۲۰۶ (Bell-206)

بل ۲۰۶ یکی از هلی کوپترهای معروف در سطح دنیاست که شرکت بل آمریکا اون رو تولید می کنه. این هلی کوپتر از نوع هلی کوپترهای دو پره هست.ارتش آمریکا هم از این هلی کوپتر سبک استفاده می کنه. البته از این هلی کوپتر تو ایران هم خیلی استفاده می شه و اون رو هم پلیس و هم نیروی هوایی بکار می گیرند. این هلی کوپتر به عنوان آمبولانس هوایی و جهت حمل و نقل هوایی هم کاربرد داره.

این هلی کوپتر تو سال ۱۹۶۶ اولین پروازش رو انجام داد. شرکت های مختلفی تو سطح دنیا از هلی کوپتر خریداری کرده اند.  از جمله اون ها می شه به نیروی دریایی آمریکا اشاره کرد.

بل 206

بل ۲۰۶

ویژگی های فنی

قطر پره های اصلی این هلی کوپتر ۱۰.۱۶ متره در حالی که قطر پره های دم ۱.۶۵ متره. طول این هلی کوپتر ۱۱.۹۶ هست و ارتفاع اون به ۲.۹۵ متر هم می رسه.

از لحاظ وزنی این هلی کوپتر جزء هلی کوپترهای سبک وزن شمرده می شه. وزن این هلی کوپتر تو لحظه برخاست ۱۵۱۹ کیلوگرمه. حداکثر وزن خالی ، وزن محموله و وزن سوخت اون به ترتیب ۹۱۱ کیلوگرم ، ۶۷۶ کیلوگرم و ۲۷۵ کیلوگرمه. با توجه به این وزن برخاستی که وجود داره می شه از وزن محموله کم و به وزن سوخت اضافه کرد تا بشه برد بیشتری رو بدست اورد. بیشترین سرعت رو به جلو ۲۱۴ کیلومتر بر ساعته و نرخ اوج گیری اون ۴۱۱ متر بر دقیقه است.

حداکثر مداومت پروازی برای این هلی کوپتر ۴ ساعت و نیم هستش و ضمناً حداکثر بردی که می تونه داشته باشه ۶۹۲ کیلومتره. سقف پروازی برای این هلی کوپتر ۴۱۱۵ متره. بنابراین از این هلی کوپتر برای جستجو در قله دماوند نمی شه استفاده کرد به دلیل این ارتفاع قله دماوند بیشتر از ۵۰۰۰ متره.

بل 206 ارتش

بل ۲۰۶ ارتش

همون طور که می دونید برای حرکت این هلی کوپتر نیاز به خلبان داریم. بنابراین برای کنترل هلی کوپتر باید یه سری خلبان تربیت کنیم. سال ها بعد از ورود این هلی کوپتر به ایران هم شبیه ساز اون توسط مهندسان ایرانی ساخته شد. استفاده از این شبیه ساز این کمک رو می کنه که خلبان ها مهارت بیشتری پیدا کنند بدون این که سوخت بسوزونیم و سانحه هوایی رخ بده. علاوه بر این هم استهلاک کمتری برای هلی کوپتر رخ می ده.

مهندسان نیروی هوایی ارتش از این هلی کوپتر استفاده کردند و مدل هایی از اون رو ساختند. مدل ایرانی این پرنده شباویز ۲۰۶۱ هست.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.