ناسا,فراصوت,هواپیما,جت | هوافضای جوان

پرواز ۲ ساعته از سیدنی به لندن با جت فراصوت

ناسا از پرتاب موفق یک هواپیمای فراصوت موسوم به برنامه پرواز آزمایشی تحقیقاتی بین‌المللی فراصوت (HiFiRE 5B) در محدود آزمایش وومرا خبر داد.

این هواپیما توانست به سرعت ۷.۵ ماخ (۹۱۸۸ کیلومتر در ساعت) و ارتفاع ۲۷۸ کیلومتر دست یابد. این آزمایش بخشی از یک برنامه استرالیایی – آمریکایی به منظور بررسی فناوری‌های بنیادی مورد نیاز برای سفر پنج برابر سریعتر از سرعت صوت بود.

cd89a02f52517dcaf6e511fe38b79082_XL

به گفته دانشگاه کوئینزلند، برنامه HIFiRE 5B یکی از ۱۰ پرواز آزمایشی با هدف دستیابی به درک بهتر از فیزیک و ایرودینامیک پرواز مافوق‌صوت پایدار است که در آینده می‌تواند زمان پرواز از سیدنی به لندن را به کمتر از دو ساعت کاهش دهد.

جت HIFiRE که توسط موشک‌های آزمایشی، ارتقا پیدا کرده و با یک موتور اسکرم‌ جت به هفت و نیم برابر سرعت صوت دست یافته است، تاکنون پیشرفت‌هایی را در طراحی، مونتاژ و آزمایشات پیش‌پرواز هواپیمای فراصوت و همچنین سیستم‌های پیشرفته آویونیک و پروازی نمایش داده است. علاوه بر آن، این پروازها تاکنون اطلاعات زیادی را در مورد شرایط فیزیکی پرواز فراصوت برای دانشمندان فراهم کرده‌اند.

3828315_529

این برنامه در سال ۲۰۰۶ با تلاش مشترک ناسا، گروه علم و فناوری دفاعی استرالیا و آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا آغاز شد و شرکت بوئینگ و دانشگاه کوئینزلند نیز متخصصان فنی خود را در اختیار آن گذاشته‌اند. این پرواز ها تا ۲ سال آینده ادامه خواهند داشت.

3828316_921

منبع :عصر ایران

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.