هابل,مریخ,فضا | هوافضای جوان

تصویر فوق العاده واضح تلسکوپ هابل از مریخ

هرچند گذشته مریخ با وجود سونامی های شدید، بادهای خورشیدی و هجوم ربات ها زیاد جذاب به نظر نمی رسد، اما تصویر جدیدی که توسط تلسکوپ هابل ناسا از سیاره سرخ گرفته شده، زیبایی فوق العاده آن را به خوبی نشان می دهد.

در ماه جاری، مریخ به نزدیک ترین فاصله اش از زمین در دهه اخیر رسیده است و در روز ۱۲ ماه می ۲۰۱۶، تلسکوپ هابل از این موقعیت نهایت استفاده را برد تا تصویری دیدنی را از فاصله ۵۰ میلیون مایلی به ثبت برساند.

635994344419091459

این عکس، جزییات را با رنگی طبیعی و بسیار واضح نشان می دهد. اگر شما هم دستی در عکاسی داشته باشید، حتماً می دانید که بهترین روش برای روشن کردن عکس این است که طوری بایستید که خورشید پشت شما قرار گرفته باشد. در ماه جاری، سیاره مریخ با پدیده ای به نام مقابله سیاره‌ای مواجه می شود. این اتفاق قرار است در روز ۲۲ می رخ دهد و در نتیجه آن خورشید و مریخ دقیقاً در جهت مخالف زمین قرار خواهند گرفت. از آنجایی که تلسکوپ هابل اساساً بر روی زمین قرار دارد، در واقع این عکاس فضایی در حالتی قرار می گیرد که خورشید دقیقاً پشت و مریخ رو به روی آن خواهد بود. بدین ترتیب همه چیز مهیاست تا عکسی بسیار واضح و روشن از سیاره سرخ به ثبت برسد.

b836e2c5-af45-4eff-bd66-069870a0e557

اگر کمی با دقت به تصویر بالا نگاه کنید، با منطقه ای نارنجی رنگ و بزرگ در سطح مریخ مواجه می شوید که Arabia Terra نامیده شده و وسعتی معادل ۲۸۰۰ مایل از این سیاره را در اختیار گرفته است. دانشمندان معتقدند که این بخش یکی از قدیمی ترین نقاط در مریخ محسوب می شود، چرا که پر از گودال است.

در پایان گفتن این نکته خالی از لطف نیست که در روز ۳۰ می ۲۰۱۶، که ۸ روز پس از پدیده مقابله سیاره‌ای است، مریخ در فاصله ۴۶.۹ میلیون مایلی از زمین قرار خواهد گرفت که نزدیک ترین فاصله بین این دو سیاره در ۱۱ سال گذشته خواهد بود.

منبع: تک شات


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.