راکت,موشک,راکت نازعات,موشک نازعات,رزمایش حیدرکرار,نیرو زمینی,رزمایش الی بیت المقدس,راکت فجر 5,کاتیوشا,مشخصات نازعات | هوافضای جوان

رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش

در اولین مرحله از رزمایش بیت‌المقدس ۲۸ نیروی زمینی ارتش که با نام «حیدر کرار۳» از صبح یکشنبه دوم خرداد در منطقه عمومی کاشان و اصفهان برگزار شد، ۲ فروند موشک نازعات و ۴فروند راکت فجر ۵ شلیک شد. این رزمایش از امروز آغاز شده و فردا همزمان با سوم خرداد سالروز عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر با حضور یگان‌های مختلف پیاده، ‌مکانیزه، هوانیروز و جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش در منطقه اصفهان ادامه می‌یابد.

اما می خواهیم در اینجا مقداری راجعبه موشک (راکت ) نازعاتی که در این رزمایش استفاده شده بحث کنیم.

امروز صبح در رزمایش دو فروند موشک( راکت) نازعات از دو نوع ان ۶ و ان ۱۰ (N6, N10 2h ) استفاده شد. این راکت ها در اختیار گروه ۸۴۰ موشکی نزاجا هست که در منطقه آران و بیدگل کاشان و در کویر مرنجاب مستقر هستند.از این گروه بعنوان تنها گروه موشکی نزاجا یاد میشه که حکم یه گروه استراتژیک و موثر رو در بدنه نزاجا بازی میکنه (سایر امکانات پدافندی و موشکی ارتش در اختیار قرارگاه پدافند هوای خاتم النبیا ص  می باشد) .

موشک یا بهتر بگیم راکت نازعات ان ۶ در دهه هفتاد طراحی و ساخته شد و جزء راکت های کوتاه برد ولی استراتژیک ایران محسوب میشه که با طول  حدود ۶ متر بردی ۱۰۰ کیلومتری داره و وزن سرجنگی اون حدود ۱۳۰ کیلوگرم هست . راکت نازعات ان ۱۰ همانند برادر کوچکتر خود هستش با این تفاوت که بردش به بیش از ۱۳۰ کیلومتر میرسه و طول اون ۸ متر و بیست سانتی متره و وزن سرجنگی اون حدودا ۲۳۰ کیلوگرم هست. لانچرهای تکی و سه تایی برای شلیک این راکتها ساخته شده و نازعات رو میتوان با دقت حدود ۵ درصد جزء دقیقترین راکتهای ایرانی دانست که قدرت تخریب بالایی داره .

اما شاید براتون سوال باشه در دنیای پیشرفته امروز که موشکهای نقطه زن با بردهای خیلی زیاد این راکت چقدر میتونه موثر باشه ؟ برای گرفتن جواب بهتره به این نکته دقت کنیم که راکت نازعات با توجه به هزینه بسیار پایین تولید ( حدود یک دهم موشک های نسل سه و چهار) و توانای لود بالا برای شلیک (  لود هر فرند حدود ۸ الی ۱۰ دقیقه ، که باتوجه به الکترونیکی شدن تنظیم در سمت لانچرها در سال ۹۴ این زمان پایینتر هم اومده ) در زمانی بسیار کم با هزینه خیلی پایین میتونه حجم بالایی از آتش رو برای پشتیبانی نیروهای زمینی و یا دفاع در عمق کم خاک دشمن بوجود بیاره که خودش امتیاز بالایی در جنگها نامتقارن محسوب میشه.

در ادامه باید اینرو هم در نظر داشت که برای بهبود عملکرد راکت نازعات پروژه هایی در دست متخصصان صنایع دفاعی کشور هست که باعث بالارفتن دقت و قدرت تخریب و حتی تبدیل این راکت به یک موشک نقطه زن بشه.293412_298

13920126000653_PhotoL

13950302125553509_PhotoL

13950302125557706_PhotoL

 

راکت نازعات

راکت نازعات


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.