دالامبر و تناقض وي | هوافضای جوان

دالامبر و تناقض وی

دالامبر در مقاله ای تحت عنوان (تحلیل تعادل حرکات سیالات به عنوان دنباله ای از مبحث دینامیک) به این نتیجه رسیده بود که پسای وارد بر یک جسم بسته دوبعدی در جریان غیر لزج تراکم ناپذیر صفر است. با وجود به کار گرفتن روشهای متنوع دیگر، وی در سال ١٧۵٢ در مقاله ای به نام (در باب مقاومت) و باز در سال ١٧۶٨ در مقاله ای دیگر به نام (یادداشت هایی در ریاضیات) دوباره به همان نتیجه پسای صفر رسید.
image
در این مقاله آخر جمله ای یافت میشود که نشان میدهد که دالامبر از جواب دادن به این تناقض مأیوس شده بود.

“پس اعتراف میکنم که نمیفهمم چگونه می توان با نظریه، مقاومت سیالات را به گونه ای رضایت بخش توجیه کرد. برعکس به نظر میرسد که این نظریه حتی وقتی با نهایت دقت برسی و مطالعه شود، دست کم در اغلب موارد، مقاومت مطلقاً صفر نتیجه میدهد، تناقضی استثنایی که توجیه آن را به هندسه دانان واگذار میکنم. ژان لورند دالامبر، ١٧۶٨”

پیش بینی پسای دینامیک سیالاتی در زمان دالامبر از اهمیت خاصی برخوردار بود و با وجود اینکه چند تن از بزرگترین متفکران آن زمان درگیر آن بودند، هنوز کسی به نقش لزجت در ایجاد پسا بهای کافی نداده بود. در عوض، دالامبر در تحلیل های خود اصول اندازه حرکت سیال غیر لزج را به کار می گرفت و طبیعی بود که میدان جریان به شکل یکنواختی حول جسم حلقه زده، پسای حاصل صفر می شود.
image

دالامبر طی دوران زندگیش، به بسیاری از موضوع های علمی و ریاضی آن زمان مانند ارتعاشات، حرکت موجی و مکانیک سماوی (نجومی) علاقه مند شد. در دهه ١٧۵٠، وی به مقام والای ویراستار علوم دائره المعارف رسید. تدوین دائره المعارف کوشش همه جانبه ای از سوی روشنفکران قرن هجدهم فرانسه بود تا کلیه علوم آن زمان را در قالب مجموعه بزرگی گردآوری کنند.
image
دالامبر یکی از بزرگترین ریاضیدانان و فیزیکدانان قرن هجدهم به شمار می رفت. او مرتباً با برنولی و اویلر ارتباط و تبادل نظر فعال داشت و پایه گذاری دینامیک سیالات نوین هم ردیف آنان بود. این بود سر گذشت مردی که تناقضش همیشه در طی دو قرن اخیر به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از دینامیک سیالات مطرح بوده است.


 

 

2 دیدگاه در ”دالامبر و تناقض وی

  • ۶ خرداد ۱۳۹۵ در ۸:۵۲ ق.ظ
    پیوند یکتا

    متن جالبیه!! آقای زواره یی آیرویی هستن؟!

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.