Eurocopter AS365 Dauphin | هوافضای جوان

Eurocopter AS365 Dauphin

ایرباس هلیکوپتری تولید می‌کنه که معروف به دلفین است البته اگه به ظاهر اون هم نگاه کنید می‌بینید که بی‌شباهت نیست. این هلیکوپتر که ماموریت اصلی اون حمل و نقل است جزء هلیکوپترهای متوسط محسوب می‌شه. البته این گونه وسایل پرنده برای انجام ماموریت‌های مختلف مانند امداد و نجات و … طراحی می شوند.

این هلیکوپتر در سال ۱۹۷۵ برای اولین بار پرواز کرد و سه سال بعد هم به بازار معرفی شد اولین شرکتی که از این پرنده استفاده کرد  Pawan Hans بود. تولید این هلیکوپتر تا کنون ادامه پیدا کرده و گفته شده که بیش از ۱۰۰۰ فروند از این هلیکوپتر ساخته شده است. قیمتی که برای هر فروند از این هلیکوپتر بیان شده ۷ میلیون یورو است.

هلیکوپتر Eurocopter AS365 Dauphin

هلیکوپتر Eurocopter AS365 Dauphin

به دلیل این که فرآیند طراحی و تولید این هلیکوپتر از مدتها پیش شروع شده بنابراین میشه انتظار داشت که مدلهای مختلقی از اون برای انجام انواع ماموریت ها و با عملکردهای متفاوت تولید شده باشه. تعداد بالای تولید این هلیکوپتر نشون می ده که در زمینه صادرات هم موفق بوده.

کشورهای زیادی از مدل غیر نظامی هلیکوپتر AS365 Dauphin استقاده می کنند که از جمله می شه به کشورهای چین ، آرژانتین ، استرلیا ، یونان ، کویت ، مالزی ، اسپانیا اشاره کرد و هم چنین کشورهایی مثل فرانسه ، شیلی ، عربستان ، بنگلادش ، انگلیس ، آمریکا و اروگوئه از مدل نظامی اون استفاده می کنند.  در آمریکا از مدل نظامی هلیکوپتر AS365 Dauphin برای گشت دریای استفاده می کنند.

گشت دریایی با Eurocopter AS365 Dauphin

گشت دریایی با Eurocopter AS365 Dauphin

هلیکوپتر AS365 Dauphin از دو موتور توربوشفت استفاده میکنه. مصرف سوخت این هلیکوپتر به گونه ای است که اجازه می ده این پرنده بردهای بلندی رو بتونه طی کنه. علاوه بر این قابلیت پرواز در شرایط مختلف آب و هوایی در طراحی اون در نظر گرفته شده به همین دلیل می تونه تا ارتفاع های بالا هم حرکت کند.

قسمت هایی از بدنه این هلیکوپتر از جنس کاموپوزیت است هم چنین پره های روتور کاملا از کامپوزیت ساخته شده است. در بدنه هلیکوپتر AS365 Dauphin از مواد ضد خوردگی استفاده شده که این مواد می تونند از بدنه محافظت کنند و عمر هلیکوپتر رو بیشتر کنند. بعضی جاهای بدنه این هلیکوپتر از لحاظ سازه ای تقویت شده که برای باربری از این نقاط استفاده می کنند. ارابه های فرود این هلیکوپتر قابلیت جمع شدن داره بنابراین درگ کمتری به هلیکوپتر در فاز کروز وارد می شه و می تونه با سرعت های بالاتری حرکت کنه.

Eurocopter AS365 Dauphin

Eurocopter AS365 Dauphin

اگرچه این هلیکوپتر برای دو خلبان طراحی شده ولی در صورتی که تحت شرایط instrument flight rules پرواز کنه یه خلبان هم به راحتی می تونه عملیات هدایت و کنترل اون رو دست بگیره. در کابین خلبان هلیکوپتر از تجهیزات ناوبری و الکتریکی پیشرفته ای استفاده شده است.

هلیکوپتر پلیس

هلیکوپتر پلیس

همون طوری که در که در تصاویر این هلیکوپتر تا حالا دیده اید پره های دم هلیکوپتر در یه پوششی قرار گرفته اند. مزیت استفاده از این پوشش در این است که سر و صدای کمتری در این حالت تولید می شه اما این تمام فایده این نوع دم نیست بلکه افزایش ایمنی و افزایش راندمان آیرودینامیکی دم هم از فایده های دیگه این نوع دم است. وقتی که دم هلیکوپتر در پوششی قرار بگیره مانند وینگلت هایی که در نوک بال هواپیما قرار داره درگ القایی رو کاهش می ده.

هلیکوپتر Eurocopter AS365 Dauphin

هلیکوپتر Eurocopter AS365 Dauphin

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
ظرفیت : ۱۲ صندلی
طول : ۱۳.۷۳ متر
ارتفاع : ۴.۰۶ متر
وزن خالی : ۲,۴۱۱ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۴,۳۰۰ کیلوگرم
قطر پره روتور : ۱۱.۹۴ متر

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۳۰۶ کیلومتر بر ساعت
برد : ۸۲۷ کیلومتر
سقف پروازی : ۱۹,۲۴۲ پا
سرعت اوج گیری : ۸.۹ متر بر ثانیه
سه نمای Eurocopter AS365 Dauphin

سه نمای Eurocopter AS365 Dauphin

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_AS365_Dauphin

https://www.airbushelicopters.com/website/en/ref/AS365-N3+_34.html

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.