HAL Tejas | هوافضای جوان

جنگنده هندی HAL Tejas

هندی‌ها در زمینه طراحی و ساخت جنگنده‌ها موفق‌هایی کسب کرده‌اند که از جمله اون‌ها می‌شه به جنگنده HAL Tejas اشاره کرد. این جنگنده سبک و تک موتوره برای انجام ماموریت‌های مختلف طراحی شده و اصطلاحا چند منظوره است. اولین پرواز این هواپیما در سال ۲۰۰۱ انجام شده ولی اخیرا یعنی در سال ۲۰۱۵ رونمایی و معرفی شد.

HAL Tejas

HAL Tejas

نیروی هوایی و دریایی هند از این جنگنده استفاده می‌کنند. تولید جنگنده HAL Tejas از سال ۲۰۰۱ که شروع شده ادامه پیدا کرده و تاکنون ۱۷ فروند از اون ساخته‌اند. هندی‌های برای جایگزین کردن جنگنده‌ای با عملکرد بهتر به جای جنگنده میگ ۲۱ اقدام به طراحی جنگنده HAL Tejas کردند. این جنگنده که قابلیت پرواز با سرعت‌های مافوق صوت رو داره سبک‌ترین جنگنده در عصر معاصر است.

اولین اسکادران این جنگنده در سال ۲۰۱۱ مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال ۲۰۱۶ در نمایشگاه هوایی بحرین نمایش بسیار زیبایی داشت. تو اون نمایشگاه مانورهای متنوعی توسط این جنگنده انجام شد و تونست نظر شرکت کننده‌ها رو به خودش جلب کنه بعد از اون نمایشگاه مصر و سریلانکا ابراز علاقه کردند که از این جنگنده استفاده کنند.

مانورهای HAL Tejas

مانورهای HAL Tejas

ماموریت اصلی‌ای که برای این جنگنده بیان کردند برتری هوایی بوده و در درجه دوم حمله به مناطق زمینی است. انعطاف پذیری برای انجام ماموریت‌های مختلف این اجازه رو می‌ده که جنگنده بتونه با خودش هم موشک‌های هوا به زمین حمل کنه و هم و موشک‌های ضد کشتی.

همون طوری که از عکس‌ها مشخص است این جنگنده از بال‌های دلتا استفاده می‌کنه و هم چنین دم افقی در HAL Tejas حذف شده است. این ویژگی‌های باعث شده که مانورپذیری اون بالا باشه و بتونه در شرایط حساس مانورهایی با شتاب‌های بالا داشته باشه. در جنگنده HAL Tejas از یک موتور توربوفن بیشتر استفاده نشده است.

آزمایش موتور HAL Tejas

آزمایش موتور HAL Tejas

اگه به کابین خلبان این هواپیما توجه کنید می‌بینید که یک صندلی بیشتر وجود نداره و این جنگنده تنها توسط یک خلبان هدایت و کنترل می‌شه. در کابین خلبان این جنگنده از سیستم‌های ناوبری دیجیتال و به روز استفاده شده. مواد به کار رفته در بدنه این هواپیما از فلزاتی مانند آلومینیوم و تیتانیوم است علاوه بر اون از مواد کامپوزیتی هم استفاده شده است. سیستم کنترلی این جنگنده بسیار پیشرفته است به طوری که می‌تونه در زوایای حمله بالا قرار بگیره و با وجود یک خلبان به راحتی کنترل بشه.

کابین HAL Tejas

کابین HAL Tejas

در جنگنده HAL Tejas از سطوح کنترلی زیاد استفاده نشده است همین موضوع باعث شده که بتونه در فضای بیشتری برای حمل بمب و موشک داشته باشه. و درگ کمتر اون باعث شده که بتونه به راحتی در سرعت‌های مافوق صوت قرار بگیره. برای طراحی بال این هواپیما مدت‌های زیادی در تونل باد قرار گرفته و آزمایش‌هایی زیادی روی اون انجام شده.

در این جنگنده ۸ نقطه طراحی شده که قابلیت حمل تسلیحات داره. یک توپ ۲۳ میلیمتری با ۲۲۰ فشنگ حداقل تسلیحات اونه. قابلیت حمل انواع موشک‌ها ، بمب‌ها و راکت‌ها در این هواپیما وجود داره. موشک‌های هوا به هوایی مانند R-77 ، موشک‌های ضد کشتی مانند Kh-35 و بمب‌هایی مانند GBU-16 Paveway توسط این جنگنده حمل می‌شوند.

تسلیحات جنگنده HAL Tejas

تسلیحات جنگنده HAL Tejas

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول بدنه : ۱۳.۲۰ متر
دهانه بال : ۸.۲۰ متر
ارتفاع : ۴.۴۰ متر
وزن خالی : ۶,۵۶۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۱۳,۵۰۰ کیلوگرم
قدرت موتور : ۵۳.۹ کیلونیوتون

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱.۸ ماخ
برد : ۳۰۰۰ کیلومتر
سقف پروازی  : ۵۰,۰۰۰ پا
شعاع عملیاتی : ۳۰۰ کیلومتر

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/HAL_Tejas

http://www.tejas.gov.in/


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.