Antares | هوافضای جوان

راکت ماهواره بر Antares

یکی از جدیدترین راکت‌ها یا موشک‌های فضایی آمریکا که ماموریت رساندن ماهواره‌ها در مدار رو داره Antares نام داره. این راکت که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ پرتاب شد می‌تونه فضاپیماها به ایستگاه بین المللی فضای برسونه. این راکت توسط شرکت Orbital ATK مورد بهره برداری قرار می‌گیره. این بزرگترین راکتی است که توسط این شرکت مورد بهره برداری قرار می‌گیره.

ماموریت اصلی این راکت رسوندن فضاپیمای Cygnus به ایستگاه فضایی اما علاوه بر اون می‌تونه ماموریت‌های کوچک و متوسط رو هم انجام بده. یعنی می‌تونه ماهواره‌های کوچک و متوسط رو به مدارهای مختلف برسونه. چهار پرتاب اول این راکت با موفق همراه بود تا این که در پرتاب پنجم در سال ۲۰۱۴ حادثه وحشتناکی رخ داد و محموله و راکت به کلی از بین رفتند. تاکنون هم همین تعداد پرتاب رو داشته که یکی از اون‌ها ناموفق بوده.

سانحه‌ای که در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاد فضاپیما Cygnus رو حمل می‌کرد که ۶ ثانیه بعد از پرتاب شدن منفجر شد.

راکت Antares می‌تونه به صورت دو مرحله‌ای یا سه مرحله‌ای باشه. بسته به این که ماموریت راکت چی باشه تعداد مراحل متغیره. طبیعتا برای ماموریت‌هایی که وزن محموله و یا شعاع مدار تزریق بالا می‌ره تعداد مرحله‌های راکت هم بیشتر می‌شه. مدل‌های مختلفی این راکت وجود داره که عمدتا در ویژگی موتورهای مرحله اول با هم فرق دارند.

پرتاب موفق Antares

پرتاب موفق Antares

هر چه وزن محموله افزایش پیدا کنه مدار تزریق هم کوچک‌تر می‌شه برای مثال در این راکت حداکثر وزن محموله راکت برای مدارهای LEO 6120 کیلوگرم است. وزن راکت در هنگام برخاست از روی زمین به ۲۹۶,۰۰۰ کیلوگرم می رسه و این نشون می‌ده که برای جابه‌جایی ۶ تن محموله تقریبا باید موشک ۳۰۰ تنی داشته باشیم. یعنی ۲% از وزن راکت به ماهواره اختصاص داده می‌شه.

آماده سازی پرتاب Antares

آماده سازی پرتاب Antares

اولین مرحله راکت Antares از موتور سوخت مایع استفاده می‌کنه. سوخت این مرحله از یه ماده مشتق شده از نفت به همراه اکسیژن مایع است. وقتی این سوخت با اکسیدکننده اون یعنی اکسیژن مخلوط بشه فرآیند احتراق صورت می‌گیره و گازهای پرفشار با حجم زیاد تولید می‌شوند.

مراحل مختلف موشک Antares

مراحل مختلف موشک Antares

دومین مرحله از راکت Antares برخلاف مرحله اول از موتور سوخت جامد استفاده می‌کنه. از قابلیت‌هایی که در این مرحله در نظر گرفته شده این که نازل می‌تونه حرکت کنه. تغییر جهت نازل جت خروجی از موتور رو هدایت می‌کنه و این باعث می‌شه که موشک قابل کنترل بشه. مرحله سوم نیز که به صورت هم قابل نصب است و هم قابل جدا شدن از موتور سوخت جامد بهره می‌بره.

محل پرتاب راکت Antares در Mid-Atlantic قرار داشت. این پایگاه پرتاب برای ناسا است و از اون جا راکت‌های غیر نظامی پرتاب می‌شه. محل این سایت پرتاب در ایالت ویرجینیای آمریکاست. مانند بسیاری از سایت‌های پرتاب این سایت هم در کنار دریا قرار داره تا مراحل اولیه پس از جدا شدن به درون آب بیفتند.

پایگاه پرتاب موشک Antares

پایگاه پرتاب موشک Antares

مشخصات فنی :

ارتفاع : ۴۰.۵ متر
قطر : ۳.۹ متر
وزن برخاست : ۲۹۶,۰۰۰ کیلوگرم

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Antares_(rocket)

http://www.space.com/31032-antares-rocket-explosion-photos.html

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.