Ilyushin Il-114 - | هوافضای جوان

ایلوشین – Ilyushin Il-114

شرکت ایلوشین هواپیمایی دو موتوره با موتورهای توربوپراپ ساخته که برای مسیرهای منطقه‌ای مورد استفاده می‌شه. این هواپیما که برای ماموریت‌های کوتاه برد طراحی و تولید شده ایلوشین ۱۱۴ نام داره. اولین پرواز این هواپیما در سال ۱۹۹۰ انجام شده و تولید اون شروع شد ولی تا سال ۲۰۱۲ بیشتر ادامه پیدا نکرد.

ایلوشین 114

ایلوشین ۱۱۴

در اولین پرواز این هواپیما یه سری مشکلات وجود داشت که این مشکلات تاکتیکی به طراحان بازخورد داده شد. بعد از اون دومین هواپیما رو جهت نمونه و آزمایش تولید کردند و در سال ۱۹۹۳ به پرواز در اوردند. در دومین پرواز این هواپیما دچار سانحه شد و از ۹ نفر مسافر اون تنها ۲ نفر زنده باقی موندند. بالاخره در سال ۱۹۹۷ تونست گواهی‌نامه‌های لازم برای پرواز رو دریافت کنه.

در سال ۲۰۱۲ این هواپیما دیگه تولید نشد و در مجموع ۲۰ فروند از اون ساخته شد. تعداد پایین تولید از این هواپیما نشون می‌ده که در رقابت با هواپیماهای مشابه موفق نبود و سریع از بازار خارج شده. با وجود این که تعداد کمی از این هواپیما ساخته شده ولی هم چنان در حال استفاده است. ایرلاین‌های روسی و ازبکستان از این هواپیما استفاده می‌کنند.

ایلوشین 114 متعلق به ایرلاین ازبکستان

ایلوشین ۱۱۴ متعلق به ایرلاین ازبکستان

تصمیم‌گیری این که دیگه از این هواپیما تولید نشه با دولتمردان ازبکستانی بود. اون‌ها تصمیم گرفته بودند در کارخانه‌ای که در این کشور وجود داره قطعات خودرو و چیزهای دیگه تولید بشه در حالی که روس‌ها علاقه‌مند بودند که تولید این هواپیما ادامه داشته باشند و بیان می‌کردند که این هواپیما مشتری‌های زیادی خواهد داشت.

ایلوشین 114

ایلوشین ۱۱۴

پوتین با توقف تولید این هواپیما دستور داد تا بررسی کنند آیا امکان مدرن سازی هواپیمای ایلوشین ۱۱۴ وجود داره یا نه ؟ بعد از بررسی‌ها بیان شد که موتورها و سیستم ناوبری اون قابلیت ارتقا داره و چینی‌ها نیز ممکن است علاقه‌مند به ارتقا اون باشند.

با وجود این که تعداد کمی از این هواپیما تولید شده اما مدل‌های مختلفی از اون در بازار وجود داره. تفاوت اون‌ها در انتخاب موتور هواپیما ، تعداد صندلی و ظرفیت هواپیما و اندازه هواپیماست. برای مثال در مدل Il-114-300 طول بدنه نسبت به سایر مدل‌ها کوچکتره. مدل Il-114T به منظور جابه‌جایی بار و ترابری ساخته شده است. از بعضی از مدل‌های این هواپیما برای گشت زنی و ماموریت‌های امداد و نجات استفاده می‌کنند.

مدل باربری ایلوشین 114

مدل باربری ایلوشین ۱۱۴

بدنه این هواپیما به صورت عمده از فلزات سبک مانند آلومینیوم ساخته شده و قسمت‌هایی از اجزاء ایلوشین ۱۱۴ از کامپوزیت‌ها تشکیل شده. همون طوری که در عکس‌ها دیده می‌شه از معدود هواپیماهای روسی است که بال در زیر بدنه قرار گرفته. توان تولید شده در موتورها به ۶ ملخی که روی شفت موتور قرار گرفته می‌رسه و وظیفه جلو کشیدن هواپیما بر عهده این ۶ ملخ هر موتور است.

بر خلاف خیلی از هواپیماهای دوران شوروی که تعداد خدمه پرواز زیاد بود این هواپیما مانند هواپیماهای غربی از دو خدمه‌ی خلبان و کمک خلبان استفاده می‌کنه. این موضوع به دلیل اینه که تجهیزات الکتریکی پرواز در کابین این هواپیما افزایش پیدا کرده.

کابین ایلوشین 114

کابین ایلوشین ۱۱۴

هواپیمای ایلوشین ۱۱۴ طوری طراحی شده که بتونه در فرودگاه‌هایی که از لحاظ تجهیزات ضعیف هستند هم عملیات نشست و برخاست داشته باشه. البته این موضوع به دلیل ماموریت این گونه هواپیماهاست که برای مسیرهای منطقه‌ای طراحی شده و به کار گرفته می‌شوند.

ایلوشین 114

ایلوشین ۱۱۴

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
ظرفیت : ۶۴ صندلی
طول بدنه : ۲۶.۸۸ متر
دهانه بال : ۳۰.۰۰ متر
ارتفاع : ۹.۱۹ متر
وزن خالی : ۱۵,۰۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۲۳,۵۰۰ کیلوگرم
قدرت موتور : ۲,۴۶۶ اسب بخار

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت کروز : ۴۷۰ کیلومتر بر ساعت
برد : ۱,۰۰۰ کیلومتر
سه نمای ایلوشین 114

سه نمای ایلوشین ۱۱۴

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-114

http://www.airliners.net/aircraft-data/stats.main?id=256

http://www.ainonline.com/aviation-news/air-transport/2014-09-16/russia-looks-resurrect-il-114


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.