پی ۳ اریون (P-3 orion) | هوافضای جوان

پی ۳ اریون (P-3 orion)

یکی از جنگ افزارهای استراتژیک یه کشور زیر دریاییه. از این لحاظ می گم استراتژیک که وقتی شروع به عملیات می کنند خیلی سخته که بتونیم آتیششون رو مهار کنیم. از این وسیله تو جنگ جهانی دوم زیاد استفاده شد چون از لحاظ پنهان کاری خیلی قوی بود. همین موضوع باعث شده بود که انگلیس تو جنگ جهانی دوم خیلی اذیت بشه. نازی های آلمان هم تو ژاپن و شمال آفریقا با داشتن این سلاح اعمال قدرت می کردند.

p-3 orion

p-3 orion

تو مدت جنگ سرد هم شوروی با همین زیر دریایی ها اتمی می تونست ارتباط بین اروپای غربی و آمریکا رو در صورت شروع جنگ قطع کنه. تو جنگ بین انگلیس و آرژانتین که معروف به جنگ فالکلند بود. زیر دریایی های انگلیس یه ناو آرژانتینی به اسم بل گرانوی رو با یه اژدر غرق کردن و تا آخر جنگ هم از دست ناوهای آرژانتین کاری بر نیومد.

مبارزه با زیر دریایی به عنوان یه نیاز برای کشورها مطرح شد و روی این موضوع تحقیق های زیادی انجام دادن. پی-۳ اوریون از اون جنگ افزارهاییه که می شه با هاش تا حدود زیادی با زیر دریایی ها مبارزه کرد. البته این رو هم بگم که از این هواپیما به منظورهای دیگه ای می شه استفاده کرد.

گفته می شه که تا الان حدود ۷۰۰ تا از این هواپیما ساخته شده و حدود ۳۰ ساله که تولید انبوهش به صورت پیوسته داره انجام می شه. شما می تونید اوریون رو تو ارتش ها ، آتش نشانی ها ، نیروی های حافظ صلح سازمان ملل و هواشناسی کشورهای مختلف ببنید. این چند منظوره بودن این هواپیما باعث شد که یه هواپیما بدون رقیب تلقی بشه. اون قدر طراحی این هواپیما خوب بوده که که بعد ۳۰ سال بدنه و نحوه اتصال موتورهاش به بدنه تا الان تقریبا تغییر نکرده. اما به خاطر این که دنیا از لحاظ تکنولوژی الکتریکی داره پیش رفت می کنه تجهیزات الکترکیش در حال تغییره. این هواپیما می تونه تجهیزات پیشرفته رو با خودش حمل کنه برا همین یه سلاح خطرناک برای زیر دریایی های تلقی می شه.

از ویژگی های این هواپیما اینه که از ۴ تا موتور توربو پراپ از نوع T56-A-10 استفاده می کنه. شرکت لاکهید که سازنده این هواپیماست تونسته با این مشکلات این نوع موتورها کنار بیاد چون سابقه طولانی ای تو این زمینه داره. وقتی موتورهای توبوفن و توربو اومدند شرکتهای هواپیما سازی مشتاق بودند که از اون ها استفاده کنند ولی لاکهید به دلیل ویژگی های این موتورهای توربوپراپ از اون ها استفاده کردن. البته شرکت توربو الکترا که این موتورها رو می ساخت معایب اون رو برطرف کرد و تا الان موتورهای اوریون تغییر نکرده.

نکته جالب این جاست که طراحی اوریون تقریبا ۵۰ سال پیش انجام شده یعنی سال ۱۹۵۷. و یه سال بعدش هم اولین پروازش رو انجام داده. همون موقع که چندتا پرواز کرد یه سری تغییرات توش ایجاد کردند مثلا بدنش رو کوتاها کردند. بعد از این تغییرات تجهیزات مورد نظر رو به اون اضافه کردن و به عنوان گشت دریایی برای نیروی دریایی آمریکا شروع به کار کرد. حدود سال های ۱۹۶۲ برای کارآمد شدن اون و حمل سلاح های خاص توی اون تغییر ایجاد کردن و ناسا بعد از اون تغییرات هنوز داره از اون استفاده می کنه.

سه بعد از انجام طراحی یعنی سال ۱۹۶۰ اولین سفارش رو داشت که به تعداد ۷ فروند از اون رو نیروی دریایی سفارش داد. این مدلی که نیروی دریایی داره می تونه انواع بمب ها و اژدرهای دریایی و مین و راکت با خودش حمل کنه.

p-3 orion

p-3 orion

تو طراحی اولیه ظرفیت سوخت رو ۲۰۶۳۱ لیتر در نظر گرفتن ولی تا بعدا تونستند ظرفیت رو به ۳۴۸۲۸ لیتر برسونند. ۴ تا از مخزن های سوخت این هواپیما تو بال قرار داره دو تا تو این بال و دوتا هم تو اون با و یه مخزن بزرگ هم تو بدنه داره و تا الان هم همین شکلی تولید می کنند. تجهیز دیگه که این هواپیما به خودش حمل می کنه ۲ تا راداره که یکی جلو و یکی هم عقبه هواپیماست و از ترکیبش می شه تصویر ۳۶۰ درجه بدست اورد این طرح از طرح های مهم اون موقع بود که بعدا لو رفت و بقیه هم استفاده کردند.

هفت تا سفارشی که داده شد تو سال ۱۹۶۱ پرواز کرد و ۲۵۲۱ ساعت با اون پرواز کردند و آزمایشش کردند. بعد هم سریع بردند تو جنگ کوبا ازش استفاده کردند. از این هواپیما تو جنگ ویتنام هم خیلی استفاده کردن. تو اون جنگ ماموریتش پوشش راداری شبانه روی خلیج تونکین بود. روی این خلیج گشت زنی می کرد و از کشتیها در برابر حمله زیر دریایی های شوروی استفاده می کردند.

یکی از استفاده های متداول از این هواپیما باردار کردن ابرهاست. برای این کار از پودر یدید نقره استفاده می کنند. یعنی مقدار زیادی از این پودر رو تو ابرها می پاشند . یکی دیگه استفاده های این پرنده نقشه برداری ، عکس و عملیات های جستجو و نجاته. کلا از این هواپیما استفاده های مختلفی می شه.

کشورهایی که ساحل دارند و کنار کشورشون دریا با اقیانوس دارنن خیلی متمایلند که از این پرنده استفاده کنند برای همین نیوزلند که یه جزیره نزدیک استرلیاست اولین سفارش رو داد. بعدش هم کانادا و ژاپن اقدام به خرید این هواپیما کردند.

p-3 orion

p-3 orion

خدمه

این موضوع که در این هواپیما چند نفر به عنوان خدمه حضور دارند کاملا به ماموریت بر می گرده. برای عملیات های نظامی ۱۲ نفر زیر احتیاجه :

 • ۳ هوانورد نیروی دریایی
 • فرمانده هواپیمای گشتی
 • خلبان دوم هواپیمای گشتی
 • خلبان سوم هواپیمای گشتی
 • ۲ نفر افسر پرواز نیروی دریایی
 • مسئول هماهنگ‌کننده تاکتیکی هواپیمای گشتی
 • مسئول هدایت و ارتباطات هواپیمای گشتی
 • ۲ نفر مهندس پرواز از خدمه هواپیما
 • ۳ نفر متصدی گیرنده
 • مسئول رادار
 • ۲ نفر مسئول صوتی
 • یک نفر تکنسین پرواز (IFT)
 • یک نفر مسئول مهمات پرواز

از این که هر کدوم از این نفرات چه کاری انجام میدند اطلاعاتی در دسترس نیست.

p-3 orion

p-3 orion

مدل های اوریون :

همون طور که می دونید از هر هواپیما چندین مدل می سازن. الان فقط مدل هایی رو معرفی می کنیم که معرف تر هستند.

EP-3C : این مدل مخصوص نیروی دریایی ژاپنه که شرکت کاوازاکی ساخته.

NP-3CوRP-3C  : این مدل رو می گویند آزمایشگاه پرنده. از این مدل برای یه سری تحقیق های علمی و نظامی استفاده می کردند.

 UP-3C : مدل باربری

RP-3D و WP-3D : مدل هواشناسی. این مدل برای جمع آوری اطلاعات از جو زمین استفاده می شد.

P-3F  : این مدل مخصوص ایرانه کلا ۶ تا ازش ساخته شده و قبل از انقلاب به ایران تحویل داده شده.

P-3K  : این مدل هم مخصوص نیوزلند که ۵ تا بیشتر ازش نساختند.

P-3N : این مدل برای نروژه.

P-3W  : ۲۰ تا از این مدل برای استرلیا ساخته شده

CP-140 : 18 تا از این مدل هم برای کانادا ساختند.

اوریون های نیروی دریایی ارتش

همون طوری که تو قسمت مدل ها گفته مدل اف برای ایرانه. این مدل می تونه موشک های ضد کشتی حمل کنه و سوخت گیری هوایی داشته باشه. از سیستم های اون اطلاعاتی در دسترس نیست. عکس های زیر اوریون های ایرانه.

p-3 orion

p-3 orion

p-3 orion

p-3 orion

p-3 orion

p-3 orion

مشخصات فنی :

طول :

۳۵٫۶ متر

بال :

۳۰٫۴ متر

ارتفاع :

۱۱٫۸ متر

مساحت بال :

۱۳۰۰ فوت مربع

وزن خالی :

۳۵،۰۰۰ کیلوگرم

وزن بارگذاری شده :

۶۱،۴۰۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست :

۶۴،۴۰۰ کیلوگرم

پیشرانه :

چهار موتور توربو پراپ هر یک به قدرت ۴۹۱۰ اسب کشش

قطر پروانه :

۴٫۱۱ متر

مشخصات عملکردی :

 

حداکثر سرعت :

۷۵۰ کیلومتر در ساعت

سرعت کروز :

۶۱۰ کیلومتر در ساعت

محدوده :

۴،۸۳۰ کیلومتر

خدمات سقف :

۱۰،۴۰۰ متر

سه نمای p-3 orion

سه نمای p-3 orion


 

 

یک دیدگاه در ”پی ۳ اریون (P-3 orion)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.