شهید تهرانی مقدم | هوافضای جوان

شهید حسن تهرانی مقدم پدر موشکی ایران

در دنیای امروز هر کشوری برای حفظ استقلال خودش به قوای نظامی کارآمدی نیاز داره. ایران که از نظر موقعیت جغرافیایی و وجود منابع غنی دارای اهمیت راهبردی هست در طول تاریخ همیشه مورد توجه کشورهای استعمارگر و فرصت طلب بوده و در هر دوره ای از تاریخ مورد حجمه ی دشمن قرار گرفته. در آخرین تجاوز به خاک ایران که در سال ۵۹ توسط رژیم بعث عراق صورت گرفت ضربه ی سنگینی به زیرساخت های کشور وارد اومد ولی با هوشیاری مسئولین و همت و از جان گذشتگی جوانان انقلابی، دشمن یک وجب از خاک ایران رو هم نتونست بدست بیاره.
با پایان جنگ مسئولین و فرماندهان نظامی کشور به این نتیجه رسیدند که باید برای مقابله با تهدیدات احتمالی دشمن توانمندی نظامی کشوررو افزایش بدن. در این بین بخش های زیادی برای ساختار سازی مورد توجه قرار گرفت که بخش موشکی یکی از اونها بود که تا آن زمان هیچ تسلیحات موشکی در کشور وجود نداشت و صنعت ناشناخته ای محسوب می شد. با شروع تحقیقات روی موشک هایی که اواخر جنگ خریداری شده بود و انجام مهندسی معکوس روی آنها نمونه های اولیه بومی سازی شده موشک ها وارد عرصه نظامی کشور شد و با تلاش های نیروهای متخصص به سرعت نمونه های جدیدی از موشک ها رونمایی شدند.
حال با گذشت حدود سی سال از عمر صنعت موشکی ایران پیشرفت قابل توجهی در این حوزه به دست اومده به نحوی که ایران در بخش موشکی جز قدرت های مسلم این حوزه در دنیا به شمار می¬ره. این جایگاه با تلاش های شبانه روزی متخصصان جوان و بی ادعای این مرز و بوم ممکن شده که در اوج گمنامی دست به کاری زدند که امروز دشمن فکر تهاجم به کشور رو در سر نداشته باشه.
لذا برای ارج نهادن به مقام کسانی که خودشون رو وقف اعتلای ایران اسلامی کردند تصمیم داریم در ادامه به معرفی افراد تآثیر گذار صنعت موشکی بپردازیم.

حسن تهرانی مقدم ۶ آبان ماه ۱۳۳۸ در محله سرچشمه تهران به دنیا اومد وی در دوره نوجوانی زیر نظر آیت‌الله سیدعلی لواسانی امام جماعت مسجد زینب کبرای سرچشمه، ‌ مقدمات آشنایی با اسلام رو فرا گرفت

و به همراه برادرانش در گروه سرود مسجد شروع به فعالیت کرد. این گروه سرود، هسته‌ اصلی گروه سرودی بود که در روز ۱۲ بهمن ۵۷ در فرودگاه مهرآباد و در مراسم استقبال از امام(ره) به اجرای برنامه پرداخت. او در زمان رژیم پهلوی راه مبارزه با آن را انتخاب کرد. پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه اش در سال ۱۳۵۶ در رشته صنایع (برش قطعات صنعتی) در مقطع فوق دیپلم پذیرفته شد و پس از آن در سال ۱۳۵۸، در مقطع لیسانس رشته مهندسی صنایع پذیرفته و به اخذ مدرک مهندسی در این رشته موفق شد. وی یک سال بعد و در سن۲۱ سالگی در ابتدای شکل‌گیری رسمی سپاه پاسداران، به عنوان مسئول اطلاعات منطقه‌ی ۳ سپاه شمال، مشغول به فعالیت شد و تا ۳۱/۷/۵۹ در این سمت بود.
21

جنگ در شهریور ۱۳۵۹ به نحوی شروع شد که حداکثر توان رزمی سپاه، تعداد معدودی گردان‌های رزمی بود که با روش‌های چریکی و غیر کلاسیک، درگیر مبارزه با اشرار وضد انقلاب مسلح در کردستان بودند. تلاش برای به غنیمت گرفتن جنگ¬افزار ها از همان اوایل جنگ مورد توجه بود تا اینکه با انجام عملیات ثامن‌الائمه که منجر به رفع محاصره آبادان شد‌ یک آتشبار توپخانه ۱۵۵ میلیمتری کششی از نیروهای عراقی به غنیمت گرفته شد. سه ماه بعد در عملیات فتح بستان، مجددا یک گردان توپخانه ۱۳۰ میلیمتری و یک آتشبار ۱۰۵ میلیمتری پرتغالی ارتش عراق از سوی رزمندگان تیپ ۱۴ امام حسین(ع) اصفهان به غنیمت گرفته شد که این گردان به دستور حسین خرازی(فرمانده تیپ) سازماندهی شده و در عملیات فتح‌المبین در پشتیبانی از گردان‌های مانوری بسیجی مبادرت به اجرای آتش کرد. حاج حسن بعد از عملیات ثامن‌الائمه که متوجه ضعف آتش پشتیبانی خودی مستقر در خطوط مقدم جنگ شد در پاییز۱۳۶۰ طرح ساماندهی آتش پشتیبانی (خمپاره‌اندازها) رو تقدیم حسن باقری کرد. محسن رضایی (فرمانده وقت کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) با طرح او موافقت کرد و در نامه ای خطاب به فرماندهان قرارگاه قدس، نصر، فجر و فتح سپاه در جبهه‌های جنوب نوشت : «برادر حسن مقدم به عنوان فرمانده پشتیبانی‌کننده آتش‌های خمپاره‌ای سپاه معرفی می‌شوند، لازم است با او همکاری کنید».
حسن مقدم در سال ۱۳۶۱ با وجود اینکه سپاه نه توپ و نه توپخانه ای در اختیار داشت به عنوان فرمانده توپخانه معرفی شد، وی در این باره گفته بود توپ‌های ما آن طرف است و اشاره به نیروهای صدام داشت. در عملیاتی که چند روز بعد شکل گرفت یک گردان توپخانه ارتش رژیم صدام به غنیمت گرفته شد و با همین توپ‌های غنیمتی، توپخانه سپاه شکل گرفت. در آبان سال ۱۳۶۲ به حسن تهرانی‌مقدم که صاحب ایده‌های بزرگی در زمینه موشک بود،‌ ماموریت راه‌اندازی و سازماندهی “فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه” محول شد. پس از صدور فرمان تاریخ امام (ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه گانه سپاه پاسداران،‌ شهید مقدم در سال ۱۳۶۴ به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد.
حسن تهرانی مقدم در کنار کار روی سامانه های جدید موشکی برای توانمندی کشور به فکر کشورهای مظلوم اسلامی هم بود و در سال های ۶۶-۱۳۶۵ یگان موشکی حزب‌الله لبنان رو راه اندازی کرده و سفری هم به لبنان داشت. با تلاش های وی حزب‌الله موفق به تجهیز سلاح‌هایی شد که هرگاه صهیونیست‌ها شرارتی می‌کردند، با پاسخ دندان‌شکن مواجه می‌شدند. به طوری که در جنگ ۳۳ روزه و جنگ ۲۲ روزه غزه، پیروزی حزب الله و حماس علیه صهیونیست‌ها مورد شگفتی دنیا شد.
در اواخر جنگ برای مقابله با جنگ شهری چند موشک اسکاد از لیبی خریداری شد و متخصصان لیبی برای راه اندازی و آموزش شلیک وارد ایران شدند در همان اوایل نیروهای لیبی از انجام کار خود سرباز زدند و بدین ترتیب حسن مقدم با پشتکارش به کمک جوانان هم رزمش اولین موشک رو به هدف باشگاه افسران مورد اصابت قرار داد. بعد از آن با اصرار و پیگیری های وی یک موشک از ۶ موشک خریداری شده اسکاد رو که در آن زمان اهمیت حیاتی داشت برای انجام مهندسی معکوس در اختیار گروه وی قرار دادند تا اینکه با خودباوری نیروهای مخلص و متعهد سامانه موشکی و راکت ساخت داخل به نام نازعات تولید شد که برد اون بین ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتر بود و با تلاش‌هایی که انجام داد شد به ۱۵۰ کیلومتر رسید. از دلایل طراحی و ساخت این سامانه، کمک در کنار موشک اسکاد بود که بتونه با نواخت تیر بالا، قدرت مقابله با جنگ شهرها را داشته باشه . با توجه به قیمت بالای موشک اسکاد ساخت سامانه‌های ارزان قیمت و دارای قدرت مانور بالاتر کلید خورد.

22

پس از جنگ در سال ۱۳۷۷ با اقداماتی که سردار مقدم انجام داد موشک شهاب ۳ به کمک توان مهندسان داخلی ساخته شد. این موشک که پس از رونمایی و آزمایش ضربه ی محکمی بر رژیم اشغالگر قدس بود باعث شد جایگاه ایران در عرصه بین الملل مستحکم تر بشه و ایران به عنوان کشور تعیین کننده در منطقه به شمار بیاد.
تهرانی مقدم در سال ۱۳۸۴ به عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوا فضای سپاه پاسداران منصوب شد. همچنین وی در ۲۵ آذر ماه ۱۳۸۵ به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد. با تلاش ها و حضور مؤثر حسن تهرانی مقدم در عرصه ی موشکی به وی لقب پدر موشکی ایران داده شد.
تا اینکه در روز ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۰ در پادگان امیرالمومنین(ع) شهرستان ملارد در حالی که سردار تهرانی مقدم به همراه همکارانش برای آزمایش موشک، آماده می‌شدند، صدای مهیب انفجار زاغه مهمات خبر از اتفاق بدی می داد و آن شهادت پدر موشکی ایران و دانشمند علوم هوافضا به همراه تعدادی از همکارانش بود.

سردار حسن تهرانی ‌مقدم تا روز آخر عمر برای انجام نا ممکن ها کوشید تا مشت محکمی بر دهان مستکبران باشه. او با کارهای علمی و تحقیقاتی خودش به دنبال عزت مسلمانان بود و با ایجاد خودباوری بین همکارانش توانست دست به کاری بزنه که شگفتی همگان رو به دنبال داشته باشه. عقیده او بر این استوار بود که ما باید خود وارد عمل شویم و نیازمند دیگران نباشیم. او با همین هدف تلاش کرد و پیشرفت های چشمگیری رو برای ایران اسلامی رقم زد. با اخباری که از پیشرفت های موشکی ایران به گوش می رسید یأس دشمنان و امید و خودباوری در بین مردم هویدا بود. وی وصیت کرده بود که بر سنگ قبرش بنویسند : اینجا مدفن کسی است که می خواست اسرائیل را نابود کند.

21587744_12524876bcffa
با اینکه پدر موشکی ایران از دست رفت ولی فرزندانی شایسته تربیت شدند که رهرو آن شهید بزرگوار و ادامه دهنده ی راه او هستند.

77bcc914f9e5


 

 

10 دیدگاه در ”شهید حسن تهرانی مقدم پدر موشکی ایران

 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  وقتی این همه از عظمت این بزرگان گفته میشه واقعا کم میارم, یعنی من هم میتونم یکی مثل این عزیزان خدا بشم؟
  شهید شیرودی هم یادی کنید.ممنونم خیلی

  پاسخ
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۲:۲۱ ب.ظ
   پیوند یکتا

   إن شا الله سعی می کنیم در ادامه به معرفی شهید شیرودی هم بپردازیم.

   پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۲:۳۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سردار هر چقدرم بد باشم به خدا میگم چون تو قلبمی باید منو بهشت ببری, به مولا عشق این و حاج قاسم خوابو ازم گرفته

  پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۲:۳۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  مردونگی کنین و زندگی حاج قاسم رو هم بیارین, ببین یه درخواست کردما.قربون همتون

  پاسخ
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۲:۰۱ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ممنون از نطرتون. با عنایت به اینکه سایت در مورد هوافضاست برای بخش “قهرمان من” اولویت معرفی افراد تأثیر گذار این حوزه هست.

   پاسخ
 • ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در ۶:۳۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  با مرام دیگه شهیدهام رو نمیگی؟ غیرت داشته باش .
  کوچیکتم

  پاسخ
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۴ در ۱۱:۴۷ ب.ظ
   پیوند یکتا

   آقا سهراب بنده خوشحالم که جنابعالی خیلی مصرانه مطالب سایت رو پیگیری می کنید.
   امیدوارم در ادامه هم با نظراتتون ما رو همراهی کنید.
   بخش «قهرمان من» در حال تکمیله.

   پاسخ
 • ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ در ۵:۳۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  حسن خان, اینا عشقند.بابا من اینا تو جونم رفتن.بذار دیگه با مرام

  پاسخ
 • ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ در ۵:۲۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  من هو بالضبط؟ هل لدیک الاختراع؟ یمکنک أن تقول له أنه فی السطر الثالث ؟

  پاسخ
 • ۲ دی ۱۳۹۴ در ۶:۴۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  بسیار عالی بود خسته نباشید.. واقعا از افتخارات ما بودند. خدا رحمتشون کنه

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.