Fiat G.91 | هوافضای جوان

جنگنده ایتالیایی Fiat G.91

جنگنده Fiat G.91 جنگنده ای است قدیمی که توسط ایتالیایی ها ساخته شده. ماموریت این پرنده بمب ریزی و درگیری با نیروی های دشمنه. در مسابقه ای که در سال ۱۹۵۳ ناتو برای جنگنده های سبک برگزار کرد این جنگنده تونست برنده بشه و مقام اول رو کسب کنه. اولین تجربه خدمت این جنگنده در نیروی هوایی ایتالیا بود که به سال ۱۹۶۱ بر می گرده.

طراحی این جنگنده بر اساس تعدادی نیاز بود که در انتها منجر به ساخت این جنگنده شد. از جمله این نیازمندی ها این بود که جنگنده باید قابلیت برخاست در طول باندهای کمتر از ۱۱۰۰ متری رو می داشت و یا حداکثر به سرعت ۰.۹۵ ماخ برسد. قابلیت نشست و برخاست در جاده های معمولی و زمین های چمنی نیز در آن دیده شده بود.

چنگنده Fiat G.91

چنگنده Fiat G.91

کار تولید جنگنده Fiat G.91 تا سال ۱۹۹۵ ادامه پیدا کرد و در مجموع از اون ۷۷۰ فروند ساخته شد. در واقع ایتالیایی ها ۱۹ سال به صورت متوالی از این جنگنده تولید کردند و به کشورهای دیگه صادر کردند. کشورهای آمریکا ، یونان ، آلمان و پرتغال خریداران این سیستم بودند.

۴۵ فروند از مدل آموزشی این جنگنده به آلمان ها فروخته شد. آلمان ها از اون برای آموزش خلبانی استفاده می کردند. هدف گذاری اون ها تربیت خلبان برای جنگنده اف-۴ بود.

مدل های مختلفی از این جنگنده تولید شده که برای انجام ماموریت های مختلف و عملکردهای متفاوت طراحی شده اند. از جمله ماموریت هایی که توسط این جنگنده انجام می شه ماموریت های شناسایی و آموزش است. این جنگنده از لحاظ هندسه هم مدل های مختلفی داره یعنی بعضی از مدل ها به صورت تک سرنشین هستند و بعضی دیگه به صورت دو سرنشین.

مدل دو سرنشین Fiat G.91

مدل دو سرنشین Fiat G.91

موتورهای که در این جنگنده مورد استفاده قرار گرفته از نوع توربوجت هستند که مصرف سوخت بالایی هم دارند و به همین دلیل نمی تونند برای انجام ماموریت از پایگاه زمینی فاصله زیادی بگیرند و بردهای اندکی دارند. در تک موتور این جنگنده از پس سوز استفاده نشده است به دلیل این که در نیازمندی های این جنگنده سرعت های ما فوق صوت درخواست نشده بود. دهانه موتور در زیر دماغه قرار داره.

جنگنده Fiat G.91

جنگنده Fiat G.91

با گذشت زمان و پیشرفت تجهیزات الکتریکی به مرور سیستم های ناوبری در این جنگنده ارتقا پیدا کردند و کنترل پرنده آسون تر شد. بعضی مدل های جنگنده Fiat G.91 برای مسیرهای دوربرد طراحی شده. این مدل ها از تانکرهای سوخت اضافی استفاده می کنند و مخازن سوخت در اون ها افزایش پیدا کرده.

جنگنده Fiat G.91

جنگنده Fiat G.91

قابلیت هایی که برای این جنگنده در حمل تسلیحات به این صورت است که ۲ توپ ۳۰ میلی متری داره و ۴ توپ ۱۲.۷ میلی متری. تعداد نقاطی که قابلیت نصب موشک و بمب رو داره ۴ نقطه است. این مکان ها حداکثر می تونند ۱,۸۱۴ کیلوگرم رو تحمل کنند البته مقدار وزن تجهیزات قابل حمل بسته به انواع مختلفی که این جنگنده داره متفاوته.

انواع راکت ها و بمب توسط این جنگنده حمل می شه برای نمونه بمب های iron bombs از جمله بمب های قابل حمل است.

تسلیحات جنگنده Fiat G.91

تسلیحات جنگنده Fiat G.91

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول بدنه : ۱۰.۳ متر
طول دهانه بال : ۸.۵۶ متر
ارتفاع : ۴.۰ متر
وزن خالی : ۳,۱۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۵,۵۰۰ کیلوگرم
قدرت موتور : ۲۲.۲ کیلونیوتون

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱,۰۷۵ کیلومتر بر ساعت
برد : ۱,۱۵۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۳,۰۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۳۰ متر بر ثانیه

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_G.91

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=639


 

 

یک دیدگاه در ”جنگنده ایتالیایی Fiat G.91

  • ۴ تیر ۱۳۹۵ در ۷:۰۶ ق.ظ
    پیوند یکتا

    بابا آقای تقی زاده , چقدر شما خوبید شما:)))))

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.