سیکورسکی سی اچ ۵۳ (Sikorsky CH-53) | هوافضای جوان

سیکورسکی سی اچ ۵۳ (Sikorsky CH-53)

هلی کوپترها پرنده هایی هستند با ویژگی های خاص. از جمله این ویژگی ها پرواز در حالت معلق و نشست و برخاست به صورت عمودی است. سیکورسکی سی اچ ۵۳ (Sikorsky CH-53) از جمله هلی کوپترهای سنگین محسوب می شه. این هلی کوپتر بیشتر برای حمل و نقل و بالابر استفاده می شه. اینقدر این هلی کوپتر تو این زمینه قوی است که به اون لقب اسب پرنده داده اند. حتی می شه گفت بزرگترین هلی کوپتر غرب محسوب می شه.

هلیکوپتر سیکورسکی سی اچ 63

هلیکوپتر سیکورسکی سی اچ ۵۳

سی اچ ۵۳ هلی کوپتری آمریکایی است که به سفارش نیروی هوایی این کشور ساخته شده. از این هلی کوپتر کشورهای دیگه ای هم استفاده می کنند مثل مکزیک ، آلمان و ایران. حدود ۴۰ سال پیش این پرنده به خدمت ارتش آمریکا در اومد و هنوز هم برای حمل و نقل نیرو و تجهیزات از این پرنده استفاده می کنند.

هلیکوپتر سیکورسکی سی اچ 53

هلیکوپتر سیکورسکی سی اچ ۵۳

اسب پرنده برای این که بتونه قدرت مورد نیازش رو تامین کنه از ۳ موتور و ۷ پره استفاده می کنه. برای ایجاد قدرت مانور بیشتر هم دم را به اندازه ۲۰ درجه چرخونده اند. علاوه بر اون باعث می شه تو ناوها جای کمتری به خودش اختصاص بده. قدرت این هلی کوپتر به اندازه ایست که می تونه ۵۵ سرباز با تجهیزات کامل و یا ۱۳۶۰۰ کیلوگرم بار رو با خودش حمل کنه. در مواردی هم که تجهیزات رو به اون آویزان می کنیم می تونه تا ۱۶۳۰۰ کیلوگرم رو حمل کنه. بنابراین با این هلی کوپرتر می شه هلی کوپترهای دیگه رو جا به جا کرد.

از ویژگی های این پرنده اینه که سیستم پرواز خودکار داره بنابراین کار خلبان برای کنترل آسون شده و فشار کمتری به خلبان وارد می شه و امکان سقوط رو کاهش می ده. جنس تیغه هایی که بکار برده شده است از جنس آلیاژ تیتانیوم-فایبرگلاس است.

برای این که این پرنده بتونه در مقابل حملات دشمن ایمن تر باشه از کاهنده های مادون قرمز استفاده کرده اند. وظیفه این کاهنده ها کم کردن حرارت خروجی گاز موتورهاست. بعضی از موشک ها جستجوگرهای مادون قرمز دارند و هنگامی که شلیک می شوند به دنبال جسم گرم می روند. با وجود این کاهنده ها این موشک ها کارایی خود رو از دست می دهند. قسمت های حساس این هلی کوپتر از جنس تیتانیوم است که مقاومت خیلی خوبی داره.

هلیکوپتر سیکورسکی سی اچ 53

هلیکوپتر سیکورسکی سی اچ ۵۳

ادوات الکتریکی ای که روی این پرنده نصب شده قابلیت دید در شب رو به اون می ده علاوه بر اون برای کاهش صدا هم از کاهنده های صدا استفاده کرده اند. سیستم ضد یخ هم باعث شده که بتونه تو هر شرایط آب و هوایی پرواز کنه. جالب این جاست که اطلاعات مربوط به پرواز هم به وسیله نمایشگرها و هم به وسیله کلاه به خلبان گزارش داده می شه. این هلی کوپتر در صورت درگیری با دشمن می تونه از دو مسلسلی که در جلو و عقب هلی کوپتر وجود داره استفاده کنه و هم چنین از یک موشک ضد هوایی برخورداره.

برای پرواز این هلی کوپتر ۶ خدمه نیازه. دو نفر به عنوان خلبان ، دو نفر به عنوان مهندسان نبرد و دو نفر نیز به عنوان خدمه های جنگ افزار کار می کنند.

برای این پرنده دو مخزن سوخت در نظر گرفته شده یکی داخلی و دیگری مخرن خارجی. در مخزن داخلی ۳۸۹۰ لیتر و در مخزن خارجی ۴۲۹۰ لیتر سوخت جا می گیره. از نکات قابل توجه در مورد این مخزن ها قابلیت خود ترمیمی آن هاست که در صورت آسیب دیدن خودشون رو ترمیم می کنند. همون طوری که تو شکل زیر می بینید قابلیت سوختگیری هوایی برای هلی کوپتر در نظر گرفته شده.

هلیکوپتر سیکورسکی سی اچ 53

هلیکوپتر سیکورسکی سی اچ ۵۳

ویژگی های فنی :

طول  :

۳۰.۲ متر

ارتفاع :

۸.۴۶ متر

وزن خالی :

۱۵۰۷۱ کیلوگرم

بیشترین وزن برخاست :

۳۳۳۴۰ کیلوگرم

توان هر موتور :

۴۴۰۰ اسب

تعداد پره اصلی:

۷

تعداد پره دم :

۴

قطر پره :

۲۴ متر

مساحت پروانه :

۴۶۰ متر مربع

حداکثر سرعت :

۳۱۵ کیلومتر بر ساعت

برد عملیاتی :

۱۱۰۰ کیلومتر بدون سوخت گیری هوایی

سقف پرواز :

۵۶۴۰ متر

سرعت اوج گیری :

۱۳ متر بر ثانیه


 

 

2 دیدگاه در ”سیکورسکی سی اچ ۵۳ (Sikorsky CH-53)

 • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۹:۱۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  هلی کوپتر را چه کسی اختراع کرد؟

  پاسخ
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۰۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ایده اولیه رو لئوناردو داوینچی داده ولی اصلا اقدام به ساختش نکرد. بعد از اون هم چاینیز تاپ یه مدل کوچیک ساخت که اتفاقا موفق هم بود. سر جورج کیلی بعد از چاینیز یه هلی کوپتر ساخت که خیلی شبیه به همون چیزی بود که چاینیز ساخته بود و طراحی هلی کوپتر همین طور ادامه پیدا کرد تا حالا.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.