EC120 Colibri | هوافضای جوان

بالگرد EC120 Colibri

یکی دیگه از هلیکوپترهایی که توسط شرکت ایرباس تولید می‌شه هلیکوپتر EC120 Colibri است. این هلیکوپتر سبک که پنج نفره است از هلیکوپترهای جدید دنیا محسوب می‌شه. در سال ۱۹۹۵ اولین پرواز خودش رو انجام اما سه سال بعد بخ عنوان یه محصول تجاری به بازار عرضه شد.

هلیکوپتر EC120 Colibri

هلیکوپتر EC120 Colibri

طراحی زیبا و خوبی که این هلیکوپتر داره باعث شده که بیشتر از ۵۰۰ فروند از اون ساخته بشه و به کشورهای مختلفی در دینا فروخته بشه. مدل‌های مختلف این هلیکوپتر رو می‌شه به دو دسته مهم تقسیم بندی کرد. یکی مدل‌های نظامی و یکی هم مدل‌های غیرنظامی. کشورهایی مثل استرلیا ، برزیل ، کانادا ، آلمان ، اسپانیا ، آمریکا از مدل غیرنظامی اون رو به کار گرفته‌اند و کشورهای مثل چین ، فرانسه ، اندونزی ، مالزی و سنگاپور از مدل‌های نظامی این هلیکوپتر استفاده می‌کنند.

مدل نظامی EC120 Colibri

مدل نظامی EC120 Colibri

طراحی و ساخت این هلیکوپتر با همکاری کشورها و شرکت‌های بزرگ صنایع هوافضای دنیا ساخته شده. برای مثال می‌شه گفت که شرکتی از چین ، سنگاپور در کار طراحی و تولید هلیکوپتر EC120 Colibri مشارکت کرده‌اند. مونتاژ نهایی این پرنده در کشور استرلیا و فرانسه انجام می‌شه.

تولید این هلیکوپتر تک موتور از سال ۱۹۹۵ شروع شده و تا حالا هم ادامه پیدا کرده. بسته به مدل‌های مختلف این پرنده قیمت‌های مختلفی رو روی اون گذاشتند اما به صورت حدودی می‌شه گفت که قیمت هر فروند از این هلیکوپتر ۱ میلیون دلاره. به دلیل این که این نوع هلیکوپترهای سبک در بازار چین و سایر کشورها طرفدار داشت چینی‌ها پیشنهاد همکاری برای تولید چنین پرنده‌ای رو به کشورهای اروپایی دادند.

هلیکوپتر EC120 Colibri برای ماموریت‌های مختلفی مورد بهره برداری قرار می‌گیره. چند مورد مهم در طراحی این پرنده در نظر گرفته شده یکی از اون‌ها ایمنی است. موارد دیگه‌ای مثل سادگی و کم هزینه بودن عملیات اون هم در نظر گرفته شده.

همون طوری که در عکس‌های این هلیکوپتر دیده می‌شود. روتور دم که گشتاور روتور اصلی رو از بین می‌بره در یه حفاظ قرار گرفته شده. این حفاظ از چند جهت اهمیت داره. یکی از لحاظ ایمنی است. اتفاق افتاده که پره‌ها دم هلیکوپتر به کسانی که در اطراف هلیکوپتر بودند آسیب زده و حتی باعث مرگ اون‌ها شده. دوم این که از لحاظ آیرودینامیکی پره‌های دم کارآیی بیشتری پیدا می‌کنند. یه مزیت دیگه‌ای که این نوع دم‌ها دارند اینه که از لحاظ تولید سر و صدا در وضعیت بهتری به سر می‌برند و برای مناطق شهری مناسب هستند.

گشت زنی EC120 Colibri در مناطق شهری

گشت زنی EC120 Colibri در مناطق شهری

نوع کابین هلیکوپتر EC120 Colibri طوری طراحی شده که خلبان بتونه دید بالایی نسبت به بیرون داشته باشه. علاوه بر این با یک خلبان هم امکان پرواز این پرنده وجود داره. این نوع کابین برای ماموریت‌های مختلفی مثل گشت زنی و بازدید از یه منطقه خاص، جا به جایی سریع سیاستمداران و … مناسبه.

کابین هلیکوپتر EC120 Colibri

کابین هلیکوپتر EC120 Colibri

تکنولوژی بالایی که در این هلیکوپتر به کارگرفته شده برای این است که هزینه‌های عملیات اون رو کاهش بده. یکی از مواردی که هزنیه‌های هلیکوپتر رو کاهش می‌ده هزینه‌های تعمیر و نگه داری است. در هلیکوپتر EC120 Colibri بسیاری از دستورات تعمیر طوری است که به راحتی قابل انجام است و نیاز به مختصص نیست.

هلیکوپتر EC120 Colibri

هلیکوپتر EC120 Colibri

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ یا ۲ نفر
ظرفیت : ۴ نفر
طول بدنه : ۹.۶ متر
قطر روتور : ۱۰.۰ متر
ارتفاع : ۳.۴ متر
وزن خالی : ۹۹۱ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست: ۱,۷۱۵ کیلوگرم
قدرت موتور : ۵۰۴ اسب بخار

مشخصات عملکردی :

سرعت کروز : ۲۲۳ کیلومتر بر ساعت
برد : ۷۱۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۱۷۰۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۵.۸۴ متر بر ثانیه

منابع :

http://helicopters.axlegeeks.com/l/100/Airbus-EC120-B-Colibri

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_EC120_Colibri


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.