هلی کوپتر یو اچ ۶۰ (uh 60 black hawk) | هوافضای جوان

هلی کوپتر یو اچ ۶۰ (uh 60 black hawk)

هلی کوپترها هم مثل هواپیماها برای ماموریت های مختلفی ساخته می شوند. مثلا وظیفه بعضی از هواپیماها جا به جایی مسافر است و بعضی دیگر شناسایی و … . هلی کوپترها هم به منظورهای مختلفی طراحی می شوند. هلی کوپتر یو اچ ۶۰ (uh 60 black hawk) برای امداد پزشکی ، ترابری پیاده نظام و تهاجم به دشمن طراحی و ساخته شده.

هلی کوپتر یو اچ 60 (uh 60 black hawk)

هلی کوپتر یو اچ ۶۰ (uh 60 black hawk)

این بالگرد آمریکایی در سال ۱۳۵۳ مورد آزمایش قرار گرفت و ۵ سال بعد هم به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت. کشورهای زیادی تو دنیا از این هلی کوپتر استفاده می کنند مانند استرلیا ، ترکیه ، کره جنوبی ، عربستان ، برزیل ، آرژانتین و … .

قدرت این بالگرد توسط دو موتور توربوشفت تامین می شه و بعد از تولید قدرت ۴ پره اصلی تولید تراست می کنند و هلی کوپتر رو به حرکت در می آورند. قدرت هر یک از این موتورهای ۱۹۰۰ اسب است. دم این بالگرد نیز از ۴ پره تشکیل شده. جنس پره های این هلی کوپتر از کامپوزیت فایبرگلاس و تیتانیوم است. بدنه بسیار مقاوم این بالگرد می تونه در مقابل گلوله های ۲۳ میلیمتری مقاومت کند و آسیبی نبیند. مخازن سوخت دارای پوشش های قوی هستند تا در مقابل شلیک گلوله های دشمن منفجر نشود. علاوه بر این سازه تحمل شتاب های زیاد رو داره. طراحی صندلی های خلبانان به صورتی است که از خلبانان محافظت می کند و در مقابل حملات دشمن آسیب پذیری کم تری داره.

از تجهیزات ویژه ای که در موتور این بالگرد بکار برده شده است این است که در ورودی دهانه موتور گرد و خاک از هوا جدا می شود تا آسیبی به موتور اون وارد نشود در خروجی موتور نیز کاهنده حرارت وجود داره تا در مقابل موشک هایی که حرارت رو دنبال می کنند مستتر باشه. استفاده از مخزن سوخت خارجی هم باعث شده که بتونه برد بیشتری داشته باشه.

هلی کوپتر یو اچ 60 (uh 60 black hawk)

هلی کوپتر یو اچ ۶۰ (uh 60 black hawk)

یکی از قابلیت های بیان شده برای این بالگرد حمل و نقل بود. در خارج از بدنه بالگرد قلاب هایی تعبیه شده که می تونند بار رو به صورت خارجی حمل کنند. یکی دیگر از ماموریت های این هلیکوپتر تهاجم به دشمن بود. این بالگرد به یک توپ ۱۰۵ میلیمتری با ۳۰ گلوله مجهز است. در بعضی از مدل های گارد ساحلی ارتش آمریکا این هلی کوپتر با خود تیر بارهایی با کالیبر مختلف حمل می کنه.

یکی دیگر از ماموریت های این بالگرد حمل و نقل پیاده نظام است. گنجایش این بالگرد در حالت متراکم ۱۶ سرباز مسلح است و در حالت عادی ۱۱ سرباز. از این هلی کوپتر گاهی به عنوان آمبولانس نیز استفاده می شود که در این صورت می تونه در خود ۶ برانکارد رو جا بده.

هلی کوپتر یو اچ 60 (uh 60 black hawk)

هلی کوپتر یو اچ ۶۰ (uh 60 black hawk)

ارابه های فرود قوی این هلی کوپتر می تونه به آسانی ضربه ای رو که در اثر فرود با سرعت ۳۵ کیلومتر بر ساعت وارد می شود رو در خود جذب کنه تا آسیبی به بدنه وارد نشه.

از ویژگی هایی که کمتر افراد متوجه آن هستند سهولت در تعمیر و نگه داری است. یو اچ ۶۰ در مقایسه با سایر بالگردها کمتر نیاز به تعمیر داره بنابراین می تونه تو زمان کمتری عملیات های بیشتری انجام بده.  برای مثال معمولا برای هر ساعت پرواز به صورت میانگین نیاز به ۱۲ نفر ساعت تعمیر داره که این مقدار برای یو اچ ۶۰ به ۳ نفر ساعت کار رسیده.

هلی کوپتر یو اچ 60 (uh 60 black hawk)

هلی کوپتر یو اچ ۶۰ (uh 60 black hawk)

این بالگرد عملیات های متعددی انجام داده و در حمله آمریکا به افغانستان بعد از ۱۱ سبتامبر و حمله به عراق خیلی مورد استفاده قرار گرفت.

انواع مدل ها :

این هلی کوپتر از دو مدل تشکیل شده که نام یکی از اون ها UA-60A و نام دیگری UH-60L است. مدل دوم ترقی یافته مدل اولیه است و کارایی بیشتری داره. مهم ترین تغییری که تو مدل دوم اتفاق افتاده تغییر موتور اونه . موتور جدید می تونه در ارتفاع های بالاتر کار کنه و در برابر خوردگی هم مقاومت بیشتری داره.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه :

دو خلبان و دو افسر/تیربارچی

طول:

۱۹.۷۶ متر

عرض :

۲.۳۶ متر

ارتفاع :

۵.۱۳ متر

مساحت پروانه

۲۱۰ متر مربع

قطر پروانه :

۱۴ متر

وزن خالی :

۴۸۱۹ کیلوگرم

بیشینه وزن هنگام برخاستن:

۱۱۱۱۳ کیلوگرم

حداکثر سرعت :

۳۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز:

۲۷۸ کیلومتر بر ساعت

رنج عملیاتی :

۶۰۰ کیلومتر

ارتفاع پرواز:

۵۸۰۰ تا ۶۰۰۰ متر

نرخ اوج گیری :

۴.۵ متر بر ثانیه


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.