میگ 21 | هوافضای جوان

میگ ۲۱ (Mig-21)

رقیب اف ۴و۵ ، میگ ۲۱ ساخت کشور شوروی سابقه. شرکت میگ یکی از تاریخی ترین جنگنده های دنیا رو ساخته به خاطر این که حداقل تو ۵۶ کشور دنیا از این جنگنده استفاده می شه و تا الان حدود ۱۳ هزار تا از این جنگنده تولید شده که این یه آمار واقعا عجبیه و نشون می ده که طراحی میگ۲۱ چقدر خوب بوده که تونسته این همه خریدار داشته باشه. البته الان تقریبا ۳ هزار تا از این جنگنده کار می کنه. از لحاظ تعداد تقریبا ۲.۵ برابر اف-۴ است. این جنگنده عجیب تو خیلی از جنگ های دنیا شرکت کردi از جمله دفاع ۸ ساله ما در مقابل بعثی های عراق.

میگ 21

میگ ۲۱

در طول زمان های مختلف تغییراتی روی اون ایجاد شده که بیشتر تو قسمت رادارها و موتورها بوده. همونطوری که از شکل این جنگنده هم مشخصه هوای ورودی برای موتور از دماغه وارد می شه. موتور این جنگنده از نوع توربو جت هست برای همین مصرف سوختش بالاست و همین موضوع باعث شده که این جنگنده سبک برد کوتاهی داشته باشه و نتونه زیاد به عمق دشمن نفوذ کنه. ولی از لحاظ سرعت تو وضعیت خوبی قرار داره که می تونه با سرعت ۲ ماخ (۲ برابر سرعت صوت) حرکت کنه.

اون چیزی که باعث شده این جنگنده نسبت به اف-۴ گمنام باشه اینه که از راداری قوی و تجهیزات الکتریکی گرون استفاده می کنه. ولی از لحاظ موتور ، موتور قابل اعتمادی داره و نگهداری ازش آسونه. خلبان ها هم از کنترل پذیری اون راضی هستند.

ماموریت اول این جنگنده شناسایی اهداف هوایی و نابود کردن اونهاست و ماموریت دومش حمله به اهداف زمینیه. برای همین تو این جنگنده یه مسلسل ۳۰ میلی متری بکار بردن که می تونه تو ۵ دقیقه ۷۰۰ گلوله شلیک کنه. بعضی از مدل های این هواپیما می تونه تو شب و همه شرایط آب و هوایی هم عملیات داشته باشند.

این جنگنده هم مثل اف-۴ رکوردهای زیادی رو به نام خودش ثبت کرده. پر تولیدترین جنگنده دنیا بعد از جنگ جهانی دوم بیشترین مدت زمان تولید یک جنگنده رسیدن به سرعت ۲۳۸۸ کیلومتر بر ساعت رسیدن به ارتفاع ۱۱۳۸۹۲ پایی یعنی تقربیا ۳۴.۷ کیلومتری از جمله این رکوردها هستند.

میگ 21

میگ ۲۱

همون طور که گفته شد این جنگنده تو جنگ های زیادی شرکت کرده. تو جنگ بعثی ها با ایران میگ های عراقی در مقابل اف-۴ و اف-۵ های ایران قرار گرفته بودند. خلبان های عراقی از جنگیدن با اف-۱۴ ابا می کردند چون اف-۱۴ از این جنگنده پیشرفته تر بود و میگ ها نمی تونستند در مقابل اون مقاومت کنند. تو فیلم پایین هم جنگ بین اف-۱۴ با میگ ۲۱ رو می بینید. در مجموع اف-۱۴ های ایران ۲۳ فروند از میگ های عراق رو نابود کردند و طبق آمار موجود میگ های عراقی ۴۳ هواپیمای ایران رو نابود کردند و ایران هم ۴۹ تا از میگ های عراق رو از بین برد.

میگ 21

میگ ۲۱

میگ هایی که نیروی هوایی الان در اختیار داره بعد از دوران جنگ بدست اورده. وقتی که جنگ خلیج فارس اتفاق می افته تقریبا ۳۵ تا از این جنگنده به ایران پناهنده می شه. یعنی تو زمان جنگ ما این جنگنده رو نداشتیم.

همونطور که گفته شد این هواپیما به مدت خیلی طولانی داره خدمت می کنه. با گذشت زمان تکنولوژی های جدیدتری به وجود اومد که تونست سیستم های این جنگنده رو تغییر بده. برای همین این جنگنده از نسل های مختلفی برخوداره که ویژگی هر کدوم رو پایین اوردم :

نسل اول :

تو این نسل از میگ ۲۱ موتورها در سرعت های بالا دچار مشکل می شدند. از ویژگی های خوب این نسل استفاده از توپ قوی برای درگیری بود. تو این نسل از خلبان خودکار و قطب نمای رادیویی استفاده کردند. نکته عجیب این نسل اینه که مدل آموزشی نداشت و خلبان ها مجبور بودند با همون مدل رزمی تمرین بکنند. شوروی تونست خیلی از این جنگنده های این نسل رو بفروشه حتی چین خط تولید زد.

نسل دوم :

نکته خیلی مهم این نسل اینه که می تونه تو شرایط مختلف آب و هوایی عملیات کنه و اون مخروطی جلوی هواپیما هم به خاطر بزرگتر شدن رادار ها بزرگتر شد. اتفاق دیگه ای که تو این نسل افتاده افزایش وزن هستش برای همین ارابه فرود رو قوی تر ساختند. موتورهای استفاده شده تو این نسل قوی ترند.

نسل سوم :

تو این نسل روی برد این جنگنده کار شد به این معنی که یه مخرن سوخت به این جنگنده اضافه کردند و در کل می تونست ۲۶۲۰ لیتر سوخت با خودش حمل کنه. هر چه سوخت بیشتری ببره موشک کمتری با خودش حمل می کنه و هرچه کمتر سوخت بزنه موشک های بیشتری می بره مثلا اگه ۸۵۰ لیتر سوخت بزنه تا ۴ تا موشک رو هم می تونه حمل کنه. البته این سنگین تر شدن از مانور پذیری اون کم می کنه.

نسل چهارم :

این نسل آخرین نسل تلقی می شه. تو این نسل برای رفع ضعف مانور پذیری باز هم قدرت موتورها رو افزایش دادند. تجهیزات الکتریکی و اویونیک(سیستم های) اون هم پیشرفت کرد و بالاخره آخرین پیشرفت های خودش رو کرد.

میگ 21

میگ ۲۱

همون طور که می دونید برای این که یه هواپیما مدت طولانی ای سر پا بمونه نیازه که مدل های مختلفی از اون برای ماموریت های مختلف ساخته بشه و نقایصی رو که ممکنه یه مدل داشته باشه تو مدل دیگه رفع کنند. میگ ۲۱ هم از این قاعده مستثنی نیست و از یه سری مدل داره که بعضی از اونها معرفی شدند.

 MiG-21F : اولین مدل که یه مخزن سوخت زیر بدنه داره و از توپ ۳۰ میلیمتری استفاده می کنه.

MiG-21F-13   : علاوه بر اون دو تا توپی ۳۰ میلیمتری دو موشک هوا به هوا زیر بالش نصب می شه

MiG-21PFS :  این مدل می تونه برای همه شرایط آب و هوایی استفاده بشه.

MiG-21U : معروف به مدل مونگول و برای آموزش به کار میاد.

MiG-21R : دارای تجهیزات شناسایی قوی برای شناسایی مناطق مختلف

MiG-21S : این مدل مخزن سوخت بزرگتری داره و می تونه با خودش ۴ تا موشک هوا به هوا حمل کنه.

میگ 21

میگ ۲۱

مشخصات فنی :

تعداد خدمه

۲ نفر

طول هواپیما

۱۴٫۷۰ متر

طول بال

۷٫۱۵ متر

ارتفاع

۴٫۱۲ متر

مساحت بال

۲۳ مترمربع

وزن خالی بدون سوخت و بار و خلبان

۵٫۳۵۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست

۹۸۰۰ کیلوگرم

بیشترین سرعت

۲۱۷۵ کیومتر بر ساعت در ۱۳۰۰۰ متری

سقف پروازی (بیشترین ارتفاعی که می تونه پرواز کنه)

۱۷۵۰۰ متر

برد

۱۱۱۰ کیلومتر / ۱۴۳۰ کیلومتر با مخازن سوخت خارجی


 

 

11 دیدگاه در ”میگ ۲۱ (Mig-21)

 • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۷:۱۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  در جنگ ایران با عراق چطوری با میگ مقابله میکردیم؟ این همون هواپیمایی که تو اخراجیهای ۲ بود دیگه….
  نبرد های هواپیماهمون ایران با صدام رو هم بذارید دیگه….

  پاسخ
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۸:۴۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   هواپیماهای نیروی هوایی کشورمون برتری نسبی به هواپیماهای عراقی داشتند علی الخصوص هواپیمای اف ۱۴ ما که از هواپیماهای عراقی، فقط میراژ اف۱ و میگ ۲۵ میتونستند باهاش درگیر بشن.
   در ضمن به زودی بخش عملیات های هوایی و فضایی (من جمله عملیات های جنگ خودمون) به سایت اضافه میشه.

   پاسخ
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۸:۴۹ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ورودی هوای این جنگنده روی دماغه نصب شده و برای همین شکلش شبیه به خیلی از جنگنده های معمولی دیگه نیست. البته میگ ۲۱ از این نظر تنها نیست و هواپیماهایی مثل میگ ۱۷ و اف ۸۶ sabre (که این دومی در کشور خودمون خدمت کرده) هم چنین دماغه ای داشتند.
   این نوع از دماغه در مدل های جدید هواپیماها کمتر استفاده میشه

   پاسخ
 • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۹:۱۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  رقیب میگ-۲۹ اف-۱۵ یا اف-۱۶؟

  پاسخ
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۴ در ۹:۵۹ ب.ظ
   پیوند یکتا

   گفته می شه که با اف ۱۵ رقابت داره اما من ندیدم جنگی بینشون اتفاق افتاده باشه که بشه دقیق قضاوت کرد که کی برندس

   پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۴ ق.ظ
  پیوند یکتا

  بعد این همه جنگ سر هواپیماهای عراق چه بلایی اومد؟ الان هواپیمای جنگنده دارن؟

  پاسخ
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۸ ق.ظ
   پیوند یکتا

   دقیق این موضوع که الان عراق جنگنده ای داره یا نه رو نمی دونم ولی تو اخبار خوندم که روسیه چندین سوخو به عراق برای مبارزه با داعش فروخته

   پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۲:۴۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  آخه این صدام […] با این هواپیماش چند تا جوون ازمون گرفت, این قدر مرد نبود بیاد نفربه نفر بجنگیم.

  پاسخ
 • پینگ‌بک: میگ-29 | هوافضای جوان

 • پینگ‌بک: آلبوم خاطرات F14 | هوافضای جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.