saab JAS 39 Gripen | هوافضای جوان

saab JAS 39 Gripen

سوئد به عنوان یه کشور صنعتی در زمینه تولید جنگنده هم وارد شده و جنگنده ای به نام Saab JAS 39 Gripen طراحی و تولید کرده. این جنگنده جزء جنگنده های سبک دنیا محسوب می شه برای یک خلبان طراحی شده و تک صندلی است. در سال ۱۹۹۸ اولین پرواز این جنگنده انجام شد ولی در سال ۱۹۹۷ یعنی ۹ سال از اون رونمایی شد.

کار تولید این جنگنده از زمان اولین پرواز شروع شد و تا حالا هم ادامه پیدا کرده. آمار نشون می ده که ۲۴۷ فروند از این جنگنده تا سال ۲۰۱۶ تولید شده و به کشورهای مختلفی فروخته شده. قیمت هر فروند از این جنگنده بین ۳۰ تا ۶۰ میلیون دلاره. از جمله کشورهایی که از این جنگنده بهره برداری می کنند برزیل ، جمهوری چک ، آفریقای جنوبی ، تایلند ، انگلیس و … هستند. ۶۷% قطعات این جنگنده از اتحادیه اروپا تامین می شه و ۳۷% هم از آمریکا.

جنگنده Gripen

جنگنده Gripen

پروژه تولید جنگنده برای بلند مدت در نظر گرفته شده و گفته شد بیشتر از ۵۰ سال قرار است در این پروژه فعالیت داشته باشند. برای همین منظور هم تدابیری رو اندیشدند مثلا این که در مسئله تعمیر و نگهداری این پرنده دقت شده که هزینه بردار و دشوار نباشد. خیلی از قطعات این پرنده قابلیت اطمینان بالا و هزینه های عملکردی پایینی دارند. علاوه به راحتی می شه سیستم های اون رو ارتقا داد.

جنگنده Gripen

جنگنده Gripen

ماموریتی که برای جنگنده Gripen در نظر گرفته شده حمله به مناطق مختلف ، درگیری هوایی و شناسایی است. انگیزه سوئدی ها برای تولید این جنگنده جایگزین کردن اون به جای جنگنده هایی مثل Saab 35 Draken و ۳۷ Viggen در نیروی هوایی این کشور بود. دلیل این که جنگنده بعد از اولین پروازش این قدر دیر وارد ناوگان شد این بود که در تست های پروازی دچار سانحه شد. این سوانح باعث شد که سیستم های کنترلی این جنگنده تغییر کنند و دوباره مورد آزمایش قرار بگیرند.

کابین جنگنده Gripen

کابین جنگنده Gripen

همون طوری که از ظاهر این جنگنده پیداست نوع بال های استفاده شده در این جنگنده از نوع دلتا است. بال های مثلثی شکل نشون می ده این جنگنده عملکرد خوبی در سرعت های مافوق صوت داره. در جلوی بال های این جنگنده بال های کوچکی دیده می شود که به اون ها کانارد گفته می شه و کنترل پذیری جنگنده رو زیاد می کنه. سطوح کنترلی این جنگنده مانند هواپیماهای مدرن امروزی از سیستم پرواز با سیم استفاده می کنند.

گفته شد که این جنگنده از نوع جنگنده های سبک است به همین دلیل تنها از یک موتور در اون استفاده شده است. نوع موتور جنگنده Gripen از نوع توربوفن است. در ادامه موتور پس سوز نیز قرار داده شده که اجازه می ده این جنگنده به سرعت های ۲ ماخ هم دسترسی پیدا کنه.

جنگنده Gripen با پس سوز روشن

جنگنده Gripen با پس سوز روشن

برای این که برد این جنگنده افزایش پیدا کنه دو راه حل ارائه داده اند راه اول این که می تونه با خودش مخازن سوخت خارجی حمل کنه و راه دوم هم این که قابلیت سوختگیری هوایی رو برای اون در نظر گرفته اند.

مدل های مختلفی از این جنگنده ساخته شده. برای مثال JAS 39B که دو صندلی ظرفیت داره برای آموزش خلبان ها مورد استفاده قرار می گیره. بعضی از مدل ها برای کشور خاصی طراحی شده مثلا مدل JAS 39E برای کشور برزیل ساخته شده. مدل Sea Gripen برا استفاده روی ناو جنگی است. هندی ها و برزیلی ها مشوقین این مدل بودند.

مدل دو نفره جنگنده Gripen

مدل دو نفره جنگنده Gripen

تسلیحات متنوعی رو این جنگنده با خودش حمل می کنه. یه توپ ۲۷ میلی متری با ۱۲۰ فشنگ بر روی Gripen نصب است. علاوه بر این ۸ نقطه از این جنگنده برای حمل موشک ، راکت و بمب طراحی شده. دو نقطه زیر بدنه و سه نقطه هم زیر هر بال. از جمله موشک هایی که توسط این جنگنده حمل می شه AIM-120 و AGM-65 هستند. موشک ضد کشتی Rbs.15F برای حمله به کشتی های دشمن قابلیت نصب شدن دارند.

قرارگیری تسلیحات روی جنگنده Gripen

قرارگیری تسلیحات روی جنگنده Gripen

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول بدنه : ۱۴.۱ متر
دهانه بال : ۸.۴ متر
ارتفاع : ۴.۵ متر
وزن محموله : ۵۳۰۰ کیلوگرم
وزن خالی : ۶,۸۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۱۴,۰۰۰ کیلوگرم
قدرت موتور : ۵۴ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۲ ماخ
شعاع عملیات : ۸۰۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۵۰,۰۰۰ پا
سه نمای Gripen

سه نمای Gripen

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Saab_JAS_39_Gripen

http://saab.com/air/gripen-fighter-system/gripen/gripen/

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.