F-117 | هوافضای جوان

F-117

F-117 پرنده ای است تهاجمی با قابلیت پنهان کاری بالا که توسط شرکت لاکهید مارتین آمریکا تولید می شه. این جنگنده اولین جنگنده ای است که در اون تکنولوژی های پنهان کاری به کار گرفته شده. اولین پرواز اف-۱۱۷ در سال ۱۹۸۱ انجام شده و دو سال بعد از اون رونمایی کردند.

تولید این جنگنده در همان سال اولین پرواز شروع شد و بعد از چندین سال به پایان رسید. در سال ۲۰۰۸ اعلام کردند که این جنگنده بازنشسته است و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیره. علت کنار گذاشتن این جنگنده ظهور جنگنده قدرتمند دیگه به نام اف-۲۲ بود. در مجموع ۶۴ فروند از اون ساخته شد که همگی در نیروی هوایی ارتش آمریکا استفاده می شدند.

F-117

F-117

شهرت این جنگنده به خاطر نقشی بود که در جنگ خلیج فارس انجام داد. به دلیل قابلیت پنهان کاری بالایی که داشت می تونست راحت اهداف زمینی رو مورد اصابت قرار بده و آسیب های زیادی رو به عراق وارد کنه. این جنگنده در جنگ یوگوسلاوی هم شرکت که در اون جنگ یکی از این جنگنده ها با موشک زمین به هوای SAM-22 ساقط شد. این تنها جنگنده ای بود که توسط موشک های پدافند هوایی مورد اصابت قرار می گرفت.

سوخت گیری هوایی F-117

سوخت گیری هوایی F-117

طراحی جنگنده اف-۱۱۷ به گونه ای بود که باعث تعجب خلبان ها می شد. علت اون هم شکل عجیب پرنده بود. اون چیزی که در این جنگنده مورد دقت طراح ها قرار گرفته بود پنهان کاری اون بود برای همین شکل این پرنده رو طوری طراحی کردند که سطح مقطع راداری پایینی داشته باشه. برای همین شکل از نظر آیرودینامیکی علمکرد خوبی نداره ولی پنهان کاری بالایی داره.

در سیستم کنترلی اون از سیستم پرواز با سیم استفاده شده. این پرنده به صورت ذاتی ناپایداره که با سیستم های کنترلی اون رو کنترل و قابل پرواز می کنند. این پرنده از دو موتور توربوفن بدون پس سوز استفاده می کنه بنابراین رسیدن به سرعت های مافوق صوت جزء الزامات طراحی این پرنده نبوده است.

آزمایش ها نشون داده اند که سطح مقطعی این پرنده ۰.۰۰۱ متر مربع است و همین موضوع باعث شد که نتونند از موتورهای بزرگ و قدرت بالا استفاده کنند. دهانه ورودی و خروجی موتور کوچک در نظر گرفته شده به همین دلیل مجبور شدند که از دو موتور کوچکتر استفاده کنند. نسبت منظری کم و زاویه بال های زیاد جزء ویژگی هایی است که کمک می کنه این جنگنده پنهان کار بمونه. امواجی توسط رادارها فرستاده می شه به اطراف برگردونده می شود. نوع دم این پرنده به صورت V شکل است این نوع طراحی هم در کم کردن سطح مقطع راداری موثر است.

چتر ترمز F-117

چتر ترمز F-117

گازهای خروجی از موتور گرم هستند بنابراین رادارهایی که امواج مادون سرخ رو تشخیص می دهند به راحتی می توانند موتورهای هواپیما رو در هوا تشخی دهند. در این جنگنده برای این که این نوع رادارها هم از کار بیفتند گاز خروجی موتور رو با هوای بیرون مخلوط می کنند تا گاز خنک تری از انتهای جنگنده به بیرون فرستاده شود.

مامور بازرسی موتور داخل موتور

مامور بازرسی موتور داخل موتور

ظرفیت جنگنده یک صندلی است و تنها توسط یک خلبان هدایت می شه. تصویری که در زیر قرار داده شده کابین خلبان رو نشون می ده که از نمایشگرهای اون مانند سیستم های جدید نیست و به صورت آنالوگ متغیرهای به خلبان گزارش داده می شوند. البته بعدها در مدلهای جدید این پرنده برای راحتی خلبان از سیستم های نمایشگر استفاده کردند.

کابین F-117

کابین F-117

تسلیحات این جنگنده همگی داخل جنگنده نگهداری می شوند تا پنهان کاری جنگنده از بین نرود. دو مکان داخل جنگنده در نظر گرفته شده که بمب ها اون جا قرار می گیرند. وظیفه اصلی این پرنده بمب ریزی بر روی مناطق حساس دشمن است به همین دلیل توانایی حمل انواع بمب ها رو داره.

جایگاه بمب ها در F-117

جایگاه بمب ها در F-117

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول : ۲۰.۰۹ متر
طول دهانه بال : ۱۳.۲۰ متر
ارتفاع : ۳.۷۸ متر
وزن خالی : ۱۳,۳۸۰ کیلوگرم
قدرت هر موتور : ۴۸.۰ کیلو نیوتون

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۹۹۳ کیلومتر بر ساعت
برد : ۱۷۲۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۵,۰۰۰ پا
سه نمای F-117

سه نمای F-117

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_F-117_Nighthawk

http://www.airforce-technology.com/projects/f117/

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.