استفاده از تصاویر رایگان ماهواره های بین المللی برای حفظ محیط زیست ایران | هوافضای جوان

استفاده از تصاویر رایگان ماهواره های بین المللی برای حفظ محیط زیست ایران

رییس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۱۶ (سنجش از راه دور؛ توانمندسازی آینده) گفت: تلاش می شود برای پیشگیری از حوادث زیست محیطی در ایران، از تصاویر رایگان برخی ماهواره های بین المللی استفاده شود.

82140249-70848259

دکتر فتح الله امی روز جمعه در خصوص این شعار به مفهوم رصد زمین از فضا برای بهبود زندگی مردم بیان کرد: این پژوهشگاه روی استفاده از فضا و فناوری های فضایی برای حفظ محیط زیست زمین تاکید دارد.
وی اظهار کرد: در این راستا گروه محیط زیست و فضا در پژوهشگاه هوافضا فعال و تفاهم نامه ای با محیط زیست در بهمن ماه سال گذشته به منظور ارتقای کیفیت محیط زیست کشور منعقد شد که بر این اساس می توانیم از برخی ماهواره های فضایی که به صورت رایگان تصاویر زمین را در اختیار ما قرار می دهند، استفاده و از بروز حوادث زیست محیطی در کشور پیشگیری کنیم.
امی یادآور شد: نتایج تحقیقاتی که تاکنون انجام شده مانند تحقیقات در ایستگاه فضایی بین المللی، ایستگاه فضایی میر، سفرهای انسان به ماه و پرتاب راکت های کاوشی به منظومه شمسی، نشان می دهد که بهترین جای زندگی برای انسان کره زمین است، اما انسان با تمام توان و قدرت درحال تخریب خانه خود است و ما باید به انسان ها اهمیت حفظ زمین را یادآور شویم.

AndroidOnlineNewsImage.aspx12
وی افزود: زمین توان بازسازی خود دارد و باید شرایطی فراهم شود که بتواند گازهای مخرب گلخانه ای را بگیرد و تبدیل به گاز مناسب برای تنفس انسان کند.
انجمن هفته جهانی که از طرف کمیته استفاده صلح‌ آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (COPUOS) مسئولیت هماهنگی برگزاری مراسم هفته جهانی فضا را برعهده دارد، همه ساله شعاری را برای این هفته انتخاب می‌کند تا فعالیت‌ها و رویدادهایی را که در روزهای ۴ تا ۱۰ اکتبر (۱۳ تا ۱۹ مهر) در سراسر جهان به این مناسبت برگزار می‌شود، بر آن محوریت داشته باشد.
امسال نیز ‘سنجش از دور؛ توانمندسازی آینده’ را به عنوان شعار هفته جهانی فضا ۲۰۱۶ انتخاب شده است.
با انتخاب این شعار برای هفته جهانی فضا ۲۰۱۶، موضوع رصد زمین از فضا به ‌منظور بهبود زندگی بشر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منبع: ایرنا


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.