مسکونی کردن مریخ با بمباران اتمی! | هوافضای جوان

مسکونی کردن مریخ با بمباران اتمی!

الون ماسک، مالک شرکت فضایی اسپیس‌ایکس، به تازگی در برنامه‌ای تلویزیونی پیشنهاد بسیار عجیبی برای قابل سکونت ساختن سیاره مریخ ارائه کرده است و معتقد است که می توان با بمباران اتمی، حرارت این سیاره را به حد مناسب برای زندگی انسان رساند.

la-fi-elon-musk-mars-20150910

انسان به شدت به دنبال یافتن یک مرکز ثانویه برای زندگی بشر است و در این میان بسیاری از دانشمندان معتقدند که سیاره مریخ به عنوان یک گزینه مناسب برای زندگی بشر محسوب می شود. حال الون ماسک به عنوان یکی از افراد برجسته در رده فناوری به اظهار نظرهای بسیار جالبی در این زمینه دست زده است. الون ماسک که یکی از افراد اصلی پروژه ارسال گردشگر به فضا محسوب می شود معتقد است که برای تنظیم حرارت سیاره مریخ می توان این سیاره را با بمب های اتمی مورد هدف قرار داد.
او معتقد است این کار می تواند ساختار دمای سیاره مریخ را در حدی بالا ببرد که حرارت موجود در این سیاره نه بسیار زیاد و نه بسیار کم باشد. انفجار این بمب‌ها می تواند گرمای بسیار زیادی ایجاد کند و باعث ذوب شدن یخ‌های دی‌اکسید کربن موجود بر روی مریخ شود. با انتشار حجم عظیم دی‌اکسید کربن، اتمسفر مریخ ضخیم‌تر شده و این امکان را ایجاد می‌کند تا آب بر روی سطح این سیاره بوجود بیاید و بشر بتواند در این محیط زندگی کند، البته مشکلات زیادی در راه عملی کردن این ایده وجود دارد.

AndroidOnlineNewsImage.aspx

حال دانشمندان متخصص در زمینه های زمین شناسی نیز در این زمینه ساکت ننشسته اند و به اظهار نظرهایی درباره این تئوری جنجالی دست زده اند. پروفسور برایان تون (Brian Toon) از دانشگاه کلورادو درباره قابل سکونت کردن مریخ نظرات مخصوص به خود را دارد، او معتقد است که بشر می تواند ساختار این سیاره سرخ را مناسب زندگی بسازد ولی استفاده از بمب های اتم را راهکار مناسبی برای این کار نمی داند.

MAIN-Nuke-on-Marsمایکل مان (Michael Mann) از دانشگاه علوم زمین شناسی دانشگاه پن در این باره به نکات جدیدی اشاره می کند. او معتقد است که شاید بتوان حرارت این سیاره را با بمباران اتمی تعدیل کرد ولی این امر به زنجیره ای از مشکلات دیگر منتهی خواهد شد که می تواند به شدت زندگی در این سیاره را دشوارتر از شرایط فعلی بسازد. او معتقد است که این بمباران موجب ایجاد ریز ذرات بسیار زیاد در جو این سیاره خواهد شد و همین امر نیز جو این سیاره را برای زندگی دشوار خواهد ساخت. با این حساب به نظر می رسد که تئوری ارائه شده توسط الون ماسک جایگاه علمی چندان نیرومندی در میان دانشمندان ندارد و نمی توان بر روی آن به عنوان یک گزینه مناسب برای قابل سکونت سازی مریخ حساب کرد.

منبع: بیگ بنگ


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.