رونمایی از اس۵۰۰، پیشرفته‌ترین و محرمانه‌ترین سامانه روسیه | هوافضای جوان

رونمایی از اس۵۰۰، پیشرفته‌ترین و محرمانه‌ترین سامانه روسیه

روسیه پیشرفته ترین و محرمانه ترین سامانه تازه ساخته شده دفاع هوایی خود را که قرار است به صورت انحصاری در اختیار نیروهای مسلح این کشور قرار گیرد، در نمایشگاه نظامی مسکو نشان خواهد داد.

35647

اس ۵۰۰ با مدیریت هوشمند، ۶۰۰ کیلومتر برد همسطح زمین و ۴۰ کیلومتر ارتفاع، توان نابودی موشک های میان برد، قاره پیما، مافوق صوت، بالدار کروز، پهپادهای رادار گریز، ماهواره های مخابراتی و تاسیسات نظامی و تهاجمی هوافضا را دارد و همزمان تا ۱۰ فروند انواع موشک های بالستیکی مافوق صوت را با سرعت هفت کیلومتر بر ثانیه ردیابی و منهدم می کند.

روزنامه راسیسکایا گازتا امروز (پنجشنبه) نوشت: هنوز این موضوع که اس ۵۰۰ در بخش بسته (بازدید محدود) یا باز نمایشگاه نظامی ارمیا ۲۰۱۳ منطقه کوبینکا ارائه خواهد شد، خبری انتشار نیافته است.

سامانه اس ۵۰۰ یا پرومپی پیشرفته ترین نسل پدافند هوایی روسیه و تقریبا جهان که پس از سیستم های اس ۳۰۰ و ۴۰۰ در کارخانه تسلیحاتی آلماز آنتی ساخته شده، ماه سپتامبر به نمایش گذاشته خواهد شد.

همچنین براساس برنامه اعلام شده، روسیه برای افزایش آمادگی دفاع هوایی از مرزهای گسترده آبی و خاکی خود، اجرای طرح استقرار اس ۵۰۰ را روی یکی از ناوهای در حال ساخت با موتور اتمی اجرا می کند که سال ۲۰۱۸ آغاز و ۲۰۲۵ پایان خواهد یافت.
پیش از این نیز روسیه اعلام کرده بود، اس ۵۰۰ را به سامانه ضد راداری مجهز می کند که احتمال شناسایی ایستگاه های استقرار آن را در عملیات تجسسی هوایی دشمن کاهش خواهد داد.

روسیه با ۱۷ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع گستردگی، پهناورترین کشور جهان (کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا و بیش از نیمی از گستره قاره آفریقا) با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی هم مرز است و در کناره های اقیانوس آرام و منجمد شمالی، دریای خزر، سیاه و بالتیک قرار دارد که استقرار سامانه های پیشرفته پدافند موشکی در این مناطق، نقش مهمی در تامین امنیت هوایی دارد.

منبع :ایرنا


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.