Lockheed S-3 Viking | هوافضای جوان

Lockheed S-3 Viking

تعداد کمی از هواپیماهای ضد زیردریایی در دنیا وجود داره که یکی از اون ها هواپیما S-3 Viking است که توسط شرکت هواپیما سازی لاکهید طراحی و تولید شده. این هواپیما که توانایی پرواز از روی ناوهای جنگی را داره در سال ۱۹۷۲ اولین پرواز خودش رو انجام داده و دو سال بعد از اون رونمایی شده.

ماموریتی که برای این پرنده در نظر گرفته شده ابتدا شناسایی زیردریایی های دشمن و بعد از اون دنبال و تعقیب کردن اون هاست. بنابراین عمده عملیات اون گشت زنی است. در ماموریت خودش می تونه جنگ الکترونیکی داشته باشه و تجهیزات مربوط به این نوع از جنگ ها روی اون نصب شده است.

پرواز از روی ناو S-3 Viking

پرواز از روی ناو S-3 Viking

تولید هواپیمای S-3 Viking تا سال ۱۹۷۸ ادامه داشت و بعد از اون این هواپیما از سیستم ارتش آمریکا خارج شد و بازنشسته شد. در مجموع ۴ سالی که از این پرنده تولید شد ۱۸۸ فروند که هر کدوم تقریبا ۲۷ میلیون دلار ازرش داشتند تولید شد و تنها توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. تعداد کم تولید این هواپیما نشون میده در که آمریکایی ها یا قصر نداشتند اون رو به کشوری صادرکنند و یا این که از لحاظ عملکردی هواپیما مناسب نبوده است.

فرود روی ناو S-3 Viking

فرود روی ناو S-3 Viking

هواپیماهای دیگه ای که ماموریت های این هواپیما رو انجام می دادند جایگزین این پرنده شدند و این پرنده کنار گذاشته شد. از جمله معروف ترین هواپیمایی که جایگزین این پرنده شد هواپیمای P-3C Orion بود که معرفی شده است.

هواپیمای S-3 Viking یک هواپیما دوموتوره است که از نوع موتورهای اون توربوفن هستند. این هواپیما برای مسیرهای بلند برد طراحی شده است به دلیل این که ماموریت هایی که منجر به تعقیب زیردریایی دشمن می شود اقتضا می کنه که هواپیما بتونه بردهای بلندی رو طی کنه. علاوه بر اون برای این که برد هواپیما رو بیشتر هم بکنند قابلیت نصب مخازن سوخت خارجی در این پرنده وجود داره.

S-3 Viking

S-3 Viking

علاوه بر قابلیت هایی که برای این هواپیما بیان شد می شه گفت که در همه شرایط آب و هوایی می تونه عملیات های خودش رو انجام بده. سیستم های تسلیحاتی خودکاری روی این پرنده برای دفاع و حمله نصب شده تا در صورت درگیری از اون های استفاده کنه. در این پرنده ۴ نقطه داخل بدنه و دو نقطه در خارج از بدنه برای حمل تسلیحات در نظر گرفته شده. یکی دیگه از مهم ترین قابلیت های این پرنده که مربوط به ماموریت های هواپیماست نشست و برخاست از روی ناوهای جنگی است.

ظرفیت هواپیمای S-3 Viking چهارنفر است. علاوه بر خلبان و کمک خلبان برای کارکردن با سنسورهای و تجهیزاتی که بر روی این پرنده ها نصب هستند دو نفر دیگه در نظر گرفته شده اند. به دلیل ماموریت های خطرناکی این پرنده برای همه سرنشین های اون قابلیت ایجکت کردن قرار داده شده است. نحوه پرتاب شدن مسافرین به این ترتیبه که اول خلبان و کمک خلبان پرتاب می شوند و ۰.۵ ثانیه بعد دو مسافر بعدی پرتاب می شوند. این تاخیر برای ایمنی مسافرین در نظر گرفته شده.

تست ایجکت S-3 Viking

تست ایجکت S-3 Viking

هواپیمای S-3 Viking در جنگ ها و میدان های عملی هم حضور داشته. از جمله مهمترین جنگ هایی که این پرنده هم ماموریت هایی انجام داده می شه به حمله آمریکا به عراق اشاره کرد. در این جنگ از این هواپیما به عنوان بمب افکن استفاده کردند. بمب های مختلفی که با لیزر هدایت می شدند توسط این جنگنده حمل شدند و در بغداد رها شدند.

تسلیحات S-3 Viking

تسلیحات S-3 Viking

مدل های مختلفی از این پرنده ساخته شد که بعضی از اون ها مخازن سوخت بیشتری نسبت به بقیه داشتند. در مدلهایی  از این پرنده سیستم ناوبری تغییر کرد به گونه ای که می تونستند با GPS عملیات ناوبری رو انجام بدهند.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۴ نفر
طول : ۱۶.۲۶ متر
ارتفاع : ۶.۹۳ متر
وزن خالی : ۱۲,۰۵۷ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۲۳,۸۳۱ کیلوگرم
قدرت موتور : ۴۱.۲۶ کیلونیوتون

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۷۹۵ کیلومتر بر ساعت
سرعت کروز : ۶۵۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت  واماندگی : ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت
برد : ۵,۱۲۱ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۰,۹۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۲۶.۰ متر بر ثانیه
سه نمای S-3 Viking

سه نمای S-3 Viking

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_S-3_Viking

http://foxtrotalpha.jalopnik.com/the-navy-should-bring-the-40-year-old-s-3-viking-back-f-1561134099

http://www.lockheedmartin.com/us/100years/stories/s3.html


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.