ادعای استراتفور: استقرار سامانه موشکی اس-۳۰۰ در شرق تهران | هوافضای جوان

ادعای استراتفور: استقرار سامانه موشکی اس-۳۰۰ در شرق تهران

پایگاه اینترنتی موسسه تحقیقاتی «استراتفور» با انتشار مطلبی مدعی شد: ایران اولین محموله موشک های اس-۳۰۰ را در ماه مه (۳۱ روز منتهی به ۱۲ خرداد) از روسیه تحویل گرفت. بررسی تصاویر ماهواره ای نشان می دهد تهران در حال استقرار سامانه موشکی اس-۳۰۰ در نزدیکی پایتخت است. به نظر می رسد این پایگاه، با دیگر پایگاه های دفاع هوایی در ایران تفاوت دارد. موقعیت این پایگاه نشان می دهد ایستگاهی دائم برای استقرار سامانه موشکی اس-۳۰۰ نیست؛ اما به نظر می رسد مرکزی آموزشی باشد.

4917365_146

در ادامه این گزارش ادعا شده است: این پایگاه در منطقه ای در شرق تهران در نزدیکی افسریه قرار دارد. همچنین در حوالی این پایگاه تاسیسات نظامی دیگری وجود دارد؛ از جمله تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد (نوهد) و مقر مرکزی واحد سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
استراتفور در ادامه مدعی شد: موشک های اس-۳۰۰ قادرند حریم هوایی تا شعاع ۲۰۰ کیلومتر را محافظت کنند. ممکن است استقرار این سامانه موشکی در حوالی تهران، با هدف حفاظت هوایی از پایتخت و تاسیسات هسته ای مهم صورت گرفته باشد؛ اما با توجه به سابقه استفاده از این پایگاه به عنوان یک مرکز آموزشی، احتمال می رود این روند با استقرار سامانه اس-۳۰۰ در این پایگاه همچنان ادامه یابد و هدف از ایجاد این پایگاه، اهداف آموزشی باشد نه ایجاد حباب دفاعی در اطراف پایتخت. پیش از این نیز سامانه موشکی اس-۲۰۰ در این پایگاه مستقر بود؛ اما هرگز نشانه ای دال بر عملیاتی بودن این پایگاه مشاهده نشد.
Slovak_S-300
در انتهای این مطلب ادعا شده است: ایران در تلاش است پدافند هوایی خود را تقویت کند و تجهیزات دفاعی اش را توسعه دهد. تهران زمان را تلف نمی کند. تنها یک ماه از آغاز ساخت این پایگاه می گذرد. با تحویل محموله های بعدی موشک های اس-۳۰۰ در طول سال، احتمالا ایران پایگاه های دیگری در سراسر کشور برای استقرار دائم این سامانه های هوایی ایجاد خواهد کرد. تعیین محل ساخت و ساز این پایگاه ها نشان خواهد داد ایران بر چه اساسی این مکان ها را انتخاب کرده است.
منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.