بالگرد CAIC Z-10 | هوافضای جوان

CAIC Z-10

چینی ها در زمینه طراحی و تولید هواپیماها و جنگنده ها پیشرفت های بسیار زیادی در سال های اخیر داشته اند. علاوه بر هواپیما و جنگنده در زمینه تولید طراحی و تولی هلیکوپتر نیز محصولات پیشرفته ای را به بازار عرضه کرده اند که یکی از اون ها هلیکوپتر CAIC Z-10 است. البته چینی ها به این هلیکوپتر WZ-10 هم می گویند.

نمی شه گفت که این هلیکوپتر رو چینی ها به تنهایی طراحی کرده اند به دلیل این که قراردادی بین چین و شرکت کاموف روسیه برای تولید هلیکوپتر بسته شد که نشون می ده چینی ها از روس ها برای طراحی این هلیکوپتر کمک گرفته اند. هلیکوپتر CAIC Z-10 هلیکوپتری تهاجمی است که در ابتدا برای حمله به نیروهای زمینی و تانک های دشمن تولید شد اما در ادامه برای ماموریت هایی که درگیری هوایی نیاز داشت آماده شد.

CAIC Z-10

CAIC Z-10

چینی ها برای این که بتونند از این هلیکوپتر بر روی کشتی ها هم استفاده کنند تغییراتی در سال ۲۰۱۴ روی این پرنده اعمال کردند که با این تغییرات قابلیت نشست و برخاست بر روی پدهای کشتی ها به وجود اومد. حمایت هوایی از کشتی انگیزه اصلی چینی ها در تولید این مدل بود.

اولین پرواز این پرنده در سال ۲۰۰۳ اتفاق افتاد اما در سال ۲۰۱۲ بود که از اون رونمایی کردند. کار تولید این پرنده از همان ابتدا آغاز شد و تاکنون بیشتر از ۱۰۰ فروند از این هلیکوپتر تولید شده است. به غیر چینی ها تنها پاکستانی ها هستند که از این هلیکوپتر استفاده می کنند.

CAIC Z-10

CAIC Z-10

کابین خلبان هلیکوپتر CAIC Z-10 دو سرنشین رو تو خودش جای می ده که این دو سرنشین باید پشت سر هم بشینند. سرنشین جلویی خلبان است که وظیفه هدایت و کنترل هلیکوپتر را بر عهده داره و سرنشین دوم هم مسئولیت کار با سلاح ها و موشک ها رو داره.

قسمت عمده ای از این پرنده از کامپوزیت ها ساخته شده است چینی ها در این بخش با مشکلات فراوانی رو به رو شدند. برای این که در مقابل سوانح هوایی مقاوم باشه و دوام بیاره مجبور شدند از کامپوزیت استفاده کنند. سیستم های کنترلی مختلفی روی این پرنده سوار شده. بعضی از این سیستم ها برای کمک به تیر اندازی و آتش پرنده تعبیه شده و بعضی ها برای پرواز راحت تر.

CAIC Z-10

CAIC Z-10

گفته شد که ماموریت این پرنده تهاجم به نیروهای دشمن است بنابراین قابلیت حمل انواع تسلیحات باید در این پرنده وجود داشته باشه. این هلیکوپتر می تونه موشک هوا به سطح مختلفی مانند HJ-8 که برای تانک ها و خودروهای زرهی به کار میاد مورد استفاده قرار گرفته است. موشک های هوا به هوای TY-90 که برای مبارزه با هلیکوپترهای دشمن مورد استفاده قرار می گیره روی این هلیکوپتر نصب می شوند. در مجموع چهار نقطه در هلیکوپتر CAIC Z-10 در نظر گرفته شده که موشک ها و راکت ها به اون ها متصل می شوند. علاوه بر موشک و راکت این پرنده به یک اسلحه ۹۰ میلیمتری هم مسلح است.

CAIC Z-10

CAIC Z-10

دو موتور توبوشفت روی این پرنده نصب می شه که تولید خود چینی هاست. این موتور که تمامی قطعات اون داخل چین تولید می شه از مهندسی معکوس موتور MTR390 به دست اومده.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
طول بدنه : ۱۴.۱۵ متر
قطر روتور : ۱۳ متر
ارتفاع : ۳.۸۵ متر
وزن خالی : ۵,۵۴۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : بیش از ۷۰۰۰ کیلومتر
قدرت هر موتور : ۱۳۵۰ اسب بخار

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت کروز : ۲۷۰ کیلومتر بر ساعت
برد : ۸۰۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۶۴۰۰ متر
نرخ اوج گیری : ۱۵ متر بر ثانیه
سه نمای CAIC Z-10

سه نمای CAIC Z-10

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/CAIC_Z-10

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=600


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.