ایرفویل های ناکا (NACA) | هوافضای جوان

ایرفویل های ناکا (NACA)

یکی از منابع مناسب جهت انتخاب ایرفویل بال، ایرفویل های معرفی شده توسط سازمان هوافضای ملی آمریکا (NASA) است. از آن جا که نام قبلی این سازمان، کمیته ملی مشورتی هوانوردی (National Advisory Committee for Aeronautics یا NACA) بود لذا این ایرفویلها به ایرفویلهای ناکا مشهور هستند. سه سری مشهور ناکا، ایرفویل های ۴ رقمی، ۵ رقمی و سری شش (نه شش رقمی!) می باشد.
image

۱- ایرفویل های ۴ رقمی (۴digit) :
این ایرفویل ها از سالهای ١٩٣٠ تا ١٩۴٠ ابداع شدند و سطح بالایی ایرفویل بر اساس دو هذلولی طرح می شوند. این ایرفویل ها که قدیمی محسوب می شوند با ۴ رقم نمایش داده می شوند. که این ۴ رقم هر یک دارای معنی هستند.

ایرفویل های ناکای چهار رقمی مانند NACA 0012 یا NACA 2412
الف : عدد اول از سمت چپ بیانگر خمیدگی برحسب درصد طول وتر است.
ب : عدد دوم از سمت چپ بیانگر محل خمیدگی برحسب دهم طول وتر است.
ج : دو عدد آخر بیانگر حداکثر ضخامت بر حسب درصد طول وتر است.
image

۲- ایرفویل های ۵ رقمی (۵digit) :
این ایرفویل ها با ۵ رقم بیان شده و همزمان با ایرفویل های چهار رقمی معرفی شدند. سطح بالایی ایرفویل آنها از یک منحنی درجه ٣ قبل از ماکزیمم ضخامت و یک خط راست تشکیل شده اند.این ۵ رقم نیز دارای معنی می باشند.

ایرفویل های ناکای پنج رقمی مانند NACA 23012
الف : عدد اول از سمت چپ بیانگر ٢/٣ ضریب برای طراحی تقسیم بر ١٠ است.
ب : دو عدد بعدی بیانگر ٢ برابر فاصله محل خمیدگی بر حسب درصد طول وتر است.
پ : دو عدد انتهایی بیانگر حداکثر ضخامت برحسب درصد طول وتر است.
image
۳- ایرفویل های سری ۶ (۶series):
این ایرفویل ها در ظاهر ۵ رقمی اند و با عدد ۶ شروع می شوند. رقم دوم آنها دارای اندیس بوده و پی از آن معمولاً یک خط فاصله وجود دارد. در این ایرفویل ها که از اوایل دهه ۴٠ معرفی شدند سعی شده است تا جریان را روی ایرفویل آرام نگهدارند لذا این ایرفویلها به ایرفویل های آرام (Laminar airfoil) معروف اند.

ایرفویل های سری شش مانند NACA 65-218
الف : عدد اول از سمت چپ بیانگر شماره مجموعه است
ب : عدد دوم بیانگر فاصله محل فشار کمینه بر حسب دهم طول وتر از لبه حمله است.
پ : عدد بعدی بیانگر یک دهم مقدار ضریب برآی طراحی است.
ت : دو عدد انتهایی حداکثر ضخامت بر حسب درصد طول وتر را نشان میدهد.
image


 

 

5 دیدگاه در ”ایرفویل های ناکا (NACA)

  • ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۹ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   ایرفویل های اپلر توسط ریچارد اپلر که آلمانی بودند و از صاحب نظران معتبر در زمینه ایرفویل بوده اند ابداع شده. از ابتدا با سازمان ناسا همکاری کردند، ایرفویل های بسیاری را طراحی و منتشر کردند. در کتاب شون که با نام طراحی ایرفویل و اطلاعات آنها به چاپ رسیده است، مشخصات انواع ایرفویل که برای انواع هواپیما طراحی کرده وجود داره. نام گذاری ایرفویل های اپلر با حرف E و یک عدد سه رقمی هستش و این اعداد به ترتیب بوده و معنی خاصی ندارند.

   پاسخ
   • ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ در ۳:۰۱ ب.ظ
    پیوند یکتا

    سایت شما مرجع علمی “دانش آموزان” هست و ایرفویلهایی که نیاز دارند و به دردشون میخوره -با توجه به اینکه برای طراحی سامانه های هوافضایی مدل میخوان- باید زیر تخت باشه. بهتر بود ایرفویهای ناکا۶۴ و ناکا۶۶ و ناکا۶۹ معرفی می شدند تا ایرفویهای متقارن ناکا !!! ممنون

    پاسخ
 • ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ در ۶:۱۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خسته نباشید
  نوع ایرفویل با پوشش روی اون ارتباطی داره؟
  اگر ممکنه راجع به بال هایی که پوشش پارچه ای داند توضیح بدید یا راهنمایی بفرمایید از کجا میتونم مطلب مرتبط با این موضوع بدست بیارم.

  پاسخ
  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ در ۴:۱۹ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام ممنونیم از شما
   نوع ایرفویل در حقیقت یک بحث آیرودینامیکی و پوشش یا پوسته ایرفویل یک بحث سازه ای است. نوع وسیله پرنده و تکنولوژی ساخت در انتخاب جنس سازه پوسته تاثیرگذار هست. در مورد بالهای پارچه ای باید ذکر کنم که ابتدایی ترین جنس پوسته بال هستند اما در حال حاضر در بعضی از هواپیماهای دست ساز و سرنشین دار و کایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای پیدا کردن مطلب مفید و مرتبط به سایت هایی که آموزش ساخت هواپیماها و کایت ها را دارند مراجعه کنید.
   موفق باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.