AMX International AMX | هوافضای جوان

AMX International AMX

جنگنده های زیادی در دنیا محصول مشترک چند کشور هستند. یکی از اون جنگنده ها، جنگنده AMX است که از همکاری ایتالیا و برزیل تولید شده. ماموریت این جنگنده حمله به مناطق زمینی تعریف شده. همکاری بین دو کشور ایتالیا و برزیل برای تولید این جنگنده از سال ۱۹۸۱ شروع شد که منجر به این شد که در سال ۱۹۸۴ اولین پرواز این جنگنده اتفاق بیفته و در سال ۱۹۸۹ هم از اون رونمایی بشه.

با توجه به ماموریتی که برای این پرنده تعیین شد توانایی پرواز در ارتفاع های کم و نزدیک شدن به مناطق زمینی در طراحی اون دیده شده بود. این توانایی تنها برای عملیات های روز نیست بلکه در شب هم حرکت در ارتفاع های پایین ممکن است. همین توانایی باعث شده بود که در زمینه های دیگه مثل شناسایی هم مورد استفاده قرار بگیره.

جنگنده AMX

جنگنده AMX

این جنگنده در سرعت های مادون صوت حرکت می کنه و هیچ وقت هم تلاشی نشد که توسعه داده بشه و یه جنگنده مافوق صوت تولید بشه. تولید جنگنده AMX در سال ۱۹۹۹ به پایین رسید و در مدت تولیدش ۲۰۰ فروند از اون ساخته شد. قیمتی که برای هر فروند این جنگنده در نظر گرفته بودند ۱۶.۵ میلیون دلار بود. تعداد کم این جنگنده نشون می ده تنها خود ایتالیایی ها و برزیلی ها از این جنگنده استفاده می کنند و صادراتی به سایر کشورهای وجود نداشته.

ناوگان جنگنده AMX

ناوگان جنگنده AMX

حرکت در ارتفاع پایین باعث می شه که در دسترس نیروهای زمینی باشه و احتمال آسیب در چنین جنگنده هایی زیاده برای همین طراحان این جنگنده بدنه AMX رو طراحی کرده اند که آسیب پذیری پایینی داشته باشه. علاوه بر اون از سیستم هایی که کمک می کنه آسیب پذیری کمتری داشته باشه در این جنگنده استفاده شده.

جنگنده AMX

جنگنده AMX

جنس بدنه جنگنده AMX از آلومینیوم و مواد کامپوزیتی است. نحوه چیدمانی سیستم های ناوبری و کنترلی این جنگنده به گونه ای است که عملیات تعمیر و نگه داری رو آسون تر می کنه. برای این که قابلیت اطمینان جنگنده افزایش پیدا کنه از دو سیستم هیدرولیک استفاده شده. سیستم کنترلی پرنده نیز از نوع سیستم های جدید پرواز با سیم است.

جنگنده AMX

جنگنده AMX

جنگنده AMX تنها از یک موتور توربوفن استفاده می کنه. موتورهای جنگنده از شرکت رویز-رویز تامین می شدند. با پیشرفت و توسعه جنگنده موتورهای اون هم تغییر می کرد و پیشرفته تر می شد. استفاده از موتورهای توربوفن برای کاهش میزان مصرف سوخت است که این موضوع باعث می شه برد جنگنده افزایش پیدا کنه. برای افزایش بیشتر برد جنگنده امکان سوخت گیری هوایی و استفاده از مخازن سوخت خارجی در جنگنده دیده شده.

جنگنده AMX در حال سوختگیری هوایی

جنگنده AMX در حال سوختگیری هوایی

مدل های مختلفی از جنگنده AMX وجود داره. حتی مدلی که ایتالیایی ها استفاده می کنند با مدلی که برزیلی ها استفاده می کنند فرق می کنه. بعضی از تفاوت هایی که این جنگنده های دارند به خاطر ماموریت هایی است که برای اون تعریف شده مثلا مدل AMX-R برای انجام ماموریت های شناسایی مورد استفاده قرار می گیره. بعضی مدل های مانند A-1M هم از سیستم های ناوبری به روز شده استفاده می کنند.

تسلیحات مختلفی برای روی این پرنده نصب می شه که شامل بمب، راکت و موشک می شوند. علاوه بر این اسلحه ۲۰ میلی متری در جلوی پرنده قرار داره. ۵ نقطه از جنگنده AMX برای حمل تسلیحات در نظر گرفته شده. برای دفاع از خودش جنگنده می تونه موشک های هوا به هوا حمل کنه و برای حمله به مناطق زمینی بمب هایی با هدایت لیزری حمل می کنه. انواع موشک های هوا به زمین مثل MAR-1 توسط این جنگنده شلیک می شوند.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول : ۱۳.۲۳ متر
دهانه بال : ۸.۸۷ متر
ارتفاع : ۴.۵۵ متر
وزن خالی : ۶,۷۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۱۳۰۰۰ کیلوگرم
قدرت موتور : ۴۹.۱ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱۰۵۳ کیلومتر بر ساعت
شعاع عملیات : ۸۸۹ کیلومتر
مداوت پروازی : ۴ ساعت ۱۵ دقیقه
سقف پروازی : ۴۲,۶۵۰ پا
نرخ اوج گیری : ۵۲.۱ متر بر ثانیه
سه نمای جنگنده AMX

سه نمای جنگنده AMX

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/AMX_International_AMX

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=464

http://www.airforce-technology.com/projects/amx-fighter-bomber/


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.