موشک اسکاد | هوافضای جوان

موشک های اسکاد

موشک اسکاد یکی از قدرتمندترین و معروف ترین سلاح های دنیاست. طراحی ابتدایی این موشک به سال ۱۹۵۵ یعنی تقریبا سال ۱۳۳۴ بر می گرده. این موشک قدیمی اونقدر طراحیش خوبه که تا الان هم مورد استفاده قرار می گیره مثلا موشک هایی که از یمن به عربستان شلیک می شه از همین موشک هاست. شوروی سابق این موشک رو محور جنگ هسته ای خودش با غرب قرار داده بود که هیچ وقت مورد استفاده قرار نگرفت.

بعد از دوران جنگ سرد این موشک در بسیاری از جنگ های منطقه ای شرکت کرد دلیلش این بود که نسبت به موشک های موجود دیگه خرابی زیادی به بار می گذاشت. یکی از اون جنگ هایی که این موشک نقش زیادی داشت جنگ خلیج فارس بود به خاطر این که تنها سلاحی بود که صدام می تونست از اون استفاده کنه و به ائتلاف آمریکا ضربه بزنه. البته قبل از جنگ خلیج فارس هم صدام از این موشک علیه کشور ما استفاده کرد که با ما هم همین موشک جوابش رو می دادیم.

اسکاد بی در خیابان های تهران

اسکاد بی در خیابان های تهران

اولین موشکی که وارد ایران شد همین موشک بود که بعدها مهندسی معکوس شدند و موشک های شهاب ۱و۲و۳ تولید شدند. نه  تنها کشور ما از این موشک داره بلکه خیلی از کشورهای دنیا از این موشک استفاده می کنند اصلا معروف بودنش هم به همین خاطره. از جمله کشور هایی که اسکاد دارند روسیه ، چین ، کره شمالی ، لیبی ، پاکستان ، ایران ، عراق و …. هستند.

همون طور که گفته شد اسکاد یه موشک قدیمیه برا همین با گذشت زمان مدل های مختلفی از اون تولید شده. مدل های جدیدتر قابلیت های بیشتری نسبت به مدل های قدیمی تر دارند.

Scud A  : اولین مدل از این موشک نوع A است. این مدل بعد از جنگ جهانی دوم طراحی و ساخته شد. اولین تستی که از این موشک انجام شد سال ۱۳۳۲ بود. دقتی که روس های برای این موشک در نظر داشتن رو براورده می کرد. دقت اصابت به هدف این موشک ۱.۱۹ کیلومتر بود که این مقدار برای اون زمان خیلی عدد خوبی بود. علاوه بر این، قابلیت حمل کلاهک هسته ای را هم داشت البته با حمل کلاهک هسته ای بردش کم می شد. در مورد موتور این موشک هم باید بگم از نوع سوخت مایع است.

ماشین حمل کننده این موشک به صورت تانک هایی بود که موشک رو روی خودش قرار می داد و در موقعیت مورد نظر عمود سازی رو انجام می داد و شلیک می کرد.

مدل A اسکاد

مدل A اسکاد

Scud B : پرکارترین مدل از این سری موشک همین مدل B است که در جنگ تحمیلی مورد استفاده قرار گرفت و  الان هم توسط انصارالله یمن در حال شلیکه. در حدود سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۷ از این مدل ۷۰۰۰ فروند تولید شده است. فراگیری این موشک به این صورته که ۳۲ کشور غیر از روسیه اون رو تولید می کنند. موشک شهاب ۱ هم مهندسی معکوس این موشکه.

مدل B اسکاد

مدل B اسکاد

مانند مدل قبل موتور از نوع سوخت مایع است اما سوخت و اکسید کننده اون فرق می کنه برای همین تراست بیشتری میده و می تونه به فواصل دور شلیک بشه. با توجه به این اینکه طول موشک هم زیاد شده بود می تونست با خودش سوخت بیشتری هم حمل کنه.

در اوایل خودرو حمل کننده این موشک هم مثل مدل قبل یه تانک بود ولی روس ها به این نتیجه رسیدند که باید یه خودرو جدید با سرعت بیشتر تولید کنند بنابراین رفتند به سمت ماشین های چرخ دار. خودرویی که الان این موشک رو حمل می کنه ماز ۵۴۳ (Maz 543) نام داره و عکسش رو می تونید ببنید.

خودرو حمل کننده اسکاد

خودرو حمل کننده اسکاد

Scud C : بعد از مدل B روس ها می خواستند که برد موشکشون رو زیاد کنند ولی ابعاد موشک رو تغییر ندهند به همین دلیل مجبور شدند که وزن سرجنگی رو کم کنند. با افزایش برد موشک یه اتفاق بد نیز افتاد و اون این بود که دقت موشک کم شد. موشک شهاب ۲ مهندسی معکوس همین موشکه.

ماشین حمل کننده هم تغییری نکرد چون قطر و طول موشک تغییری نکرده بود.

Scud D : بعد از اتفاقی که برای مدل C افتاد و دقت اون کم شد به فکر جبران این خطا افتادند. تو این مدل قطر موشک ثابت موند ولی طولش تقریبا ۱ متر زیاد شد تا بشه وزن سرجنگی را زیاد کرد و هم بشه سوخت بیشتری با خودش حمل کنه و بردش بیشتر بشه. این که قطر این موشک رو ثابت نگه می دارن به خاطر اینه که ماشین حمل کننده را تغییر ندهند چون طراحی مجدد یه ماشین دیگه هزینه برداره.

بر خلاف مدل های دیگه تو این مدل سرجنگی از بدنه جدا می شه.

با توجه به رشدی که تجهیزات الکتریکی از مدل C به D رخ داده بود سیستم هدایت موشک پیشرفت کرد و دقت اون زیاد شد.

مشخاصت فنی :

اسکاد D اسکاد C اسکاد B اسکاد A نام موشک
۱۲.۲۹ ۱۱.۲۵ ۱۱.۲۵ ۱۰.۷ طول (متر)
۰.۸۸ ۰.۸۸ ۰.۸۸ ۰.۸۸ قطر (متر)
۶۵۰۰ ۶۴۰۰ ۵۹۰۰ ۴۴۰۰ وزن پرتاب (کیلوگرم)
۷۰۰ ۵۵۰ ۳۰۰ ۱۸۰ برد (کیلومتر)
۹۸۵ ۶۰۰ ۹۸۵ ۹۵۰ وزن سرجنگی (کیلوگرم)
۵۰ ۷۰۰ ۴۵۰ ۳۰۰۰ دقت (متر)

 

 

11 دیدگاه در ”موشک های اسکاد

 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  این چرا وقتی عمود میشه و می ایسته به زمین نمی افته؟ مگه باد نمیاد؟
  بعدش یه درخواستی دارم , لطفا تمام موشک های عربستان رو هم معرفی کنید؟ از اسرائیل هم چیزی خریده ؟

  پاسخ
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۰ ق.ظ
   پیوند یکتا

   این موشک از سه نقطه با پیچ به میز پرتاب وصل شده که وقتی دستور شلیک داده بشه اپراتور سه پیچ رو باز می کنه و به فرمانده از دور نشون می ده و فرمانده هم دستور شلیک رو صادر می کنه.
   البته این سیستم قدیمیه و در موشک های جدید بولت ها انفجاری وجود داره که با فرمان شلیک فرمانده اون پیچ ها منفجر می شن و دیگه نیاز نیست اپراتور بازشون کنه. یه مدل دیگه هم وجود داره که وقتی موتور روشن می شه نیرو وارد می کنه اون پیچ ها می برن و جدا می شن.

   پاسخ
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۵ ق.ظ
   پیوند یکتا

   راستی در مورد اطلاعات از موشک های عربستان و … باید بگم که سایت ما درحال کامل شدنه و حتما در خواست های بچه ها رو تو اولویت قرار می دیم. این نکته هم رو بگم که اگه علاقه مند باشید می تونید به ما در تکمیل سایت کمک کنید.
   ممونم

   پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۶ ق.ظ
  پیوند یکتا

  یه چیز دیگه, تو این فیلمش موشک جایی بوده بعد با جرثقیل میندازن روش , یعنی نمیشه ماشینه خودش بیاره در محل؟

  پاسخ
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۳ ق.ظ
   پیوند یکتا

   موشک تو سایت فنی بارگذاری می شه و بعد وظیفه پرتاب به ماشین حمل کننده سپرده می شه.
   موشک تو کارخونه ای دیگه تولید می شه و به سایت فنی اورده می شه که بر روی ماشین حمل کننده گذاشته بشه.

   پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۶ ق.ظ
  پیوند یکتا

  موشک های عربستان رو هم یه بار توضیح بدین؟ توضیح بدین که از اسرائیل گرفته و یا نه؟

  پاسخ
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۵۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   در مورد اطلاعات از موشک های عربستان و … باید بگم که سایت ما درحال کامل شدنه و حتما در خواست های بچه ها رو تو اولویت قرار می دیم. این نکته هم رو بگم که اگه علاقه مند باشید می تونید به ما در تکمیل سایت کمک کنید.
   ممونم

   پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱۲:۵۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  داداش چشم مایی, حرف از داداشای یمنیم کردی. اینا یمن رو تنها گیر اوردن. عربستان نری عقب سیلی میخوری ها.ماه رمضون رو هم ازشون گرفتی […]

  پاسخ
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۱:۴۶ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ارادتمند

   پاسخ
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در ۵:۲۵ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام.تو خبر ها اومده بود که : دلیل دیگر این حمله موشکی با موشک “اسکاد” پیام به ارتش و نیروهای مردمی عراق است که “دیگر در میدان رزم حاضر نشوید، چون ما موشک‌های پیشرفته زمین به زمین داریم و امکان دارد در آینده ضد شما استفاده کنیم.”

  مگه نفرمودید که اسکاد قدیمی هست پس چرا لفظ موشک پیشرفته (احتمالا ترجمه ی خبر انگلیسی) بکار رفته است؟

  پاسخ
  • ۱۹ تیر ۱۳۹۴ در ۹:۵۶ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   طراحی موشک های اسکاد از قدیم انجام شده. مثلا اسکاد بی سال ۱۳۳۹ تولید انبوه شده. پیشرفته بودن این موشک نسبی است این موشک برای کشور عراق و … پیشرفته محسوب می شه ولی قطعا الان دیگه برای روسیه این موشک پیشرفته نیست.
   وقتی کشوری یه محصول نظامی رو می فروشه یعنی قطعا خودش محصولات پیشرفته تری از اون داره. الان تقریبا ۵۰ سال این محصول تو ۳۲ کشور دنیا تولید می شه بنابراین محصولات پیشرفته در اختیار خود روس ها هست.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.