Eurocopter EC225 Super Puma - | هوافضای جوان

Eurocopter EC225 Super Puma

یوروکوپتر یکی از شرکت های بزرگ در زمینه تولید هلیکوپتر بود که به شرکت هواپیما سازی ایرباس پیوست و دیگه الان توسط ایرباس هلیکوپترهای یوروکوپتر تولید می شه. یکی از هلیکوپترهای دوربردی که توسط یوروکوپتر تولید شده هلیکوپتر EC225 Super Puma است که البته الان به اون Airbus Helicopters H225 هم گفته می شه.

این هلیکوپتر در سال ۲۰۰۰ اولین پرواز خودش رو انجام داد و چهار سال بعد به بازار عرضه شد. ماموریتی که برای این هلیکوپتر تعیین شده حمل و نقل مسافر است بنابراین همین طوری که از ظاهر پیداست ظرفیت پرنده زیاد است و می تونه تعداد مسافر زیادی رو در خودش جا بده. بسته به چیدمانی درونی هلیکوپتر ظرفیت اون تغییر می کنه. از این هلیکوپتر برای جا به جایی اشخاص VIP هم استفاده می کنند.

هلیکوپتر EC225 Super Puma

هلیکوپتر EC225 Super Puma

مدل های خاصی از این پرنده برای انجام ماموریت های مختلف هم تولید شده برای مثال یه مدل از این پرنده برای انجام ماموریت های امداد و نجات مورد استفاده قرار می گیره. ۶ تخت برای بیمار و ۴ صندلی برای جا به جایی پزشکان و اورژانس در این هلیکوپتر تعبیه شده است.

چیدمانی VIP

چیدمانی VIP

تولید هلیکوپتر EC225 از سال ۱۹۹۹ آغاز شده و هنوز هم توسط ایرباس تولید می شه و تا سال ۲۰۱۶ تقریبا ۱۷۰ فروند از اون تولید شده. کشورهای زیادی از این پرنده استفاده می کنند و نشون می ده از لحاظ عملکردی شرایط خوبی داره که تونسته در صادرات هم موفق باشه. رقیب جدی EC225 این هلیکوپتر  Sikorsky S-92 است.

کشورهایی مثل آرژانتین ، فرانسه ، عمان ، تایوان ، ویتنام و آذربایجان از مدل نظامی هلیکوپتر استفاده می کنند و کشورهایی الجزایر ، استرلیا ، کانادا ، چین ، دانمارک ، چین ، ژاپن ، مالزی ، نروژ ، اسپانیا و انگلیس از مدل غیر نظامی اون استفاده می کنند.

تکنولوژی استفاده شده در پره های روتور اصلی هلیکوپتر باعث شده که میزان لرزش و تولید سر و صدای اون کاهش پیدا کنه. جنس پره هلیکوپتر از کاموپوزیت است و برای این که راندمان بهتری داشته باشه در نوک پره های اون سهمی شکل است. علاوه بر این روی پره های روتور سیستم های ضد یخ نصب شده که اجازه می ده هلیکوپتر در هواهای بسیار سرد نیز عملیات انجام بده.

هلیکوپتر EC225 Super Puma در پد سکوهای نفتی

هلیکوپتر EC225 Super Puma در پد سکوهای نفتی

روی کابین هلیکوپتر EC225 دو موتور توربوشفت نصب شده که قدرت مورد نیاز رو تامین می کنه. سیستم کنترلی پیشرفته روی موتورها نصب شده اند که میزان مصرف سوخت رو کنترل می کنند. این سیستم باعث شده که میزان مصرف سوخت پایین تری داشته و علاوه بر اون قابلیت اطمینان بالاتری دارند. با استفاده از این سیستم دو موتور به هماهنگی هم کار می کنند.

کابین خلبان هلیکوپتر EC225 از نوع کابین های پیشرفته است که اصطلاحا به کابین های شیشه ای معروف هستند. این کابین ها مجهز به مانیتورها و نمایشگرهای کریستالی هستند. سیستم های پیشرفته ناوبری به همراه این نمایشگرها کمک می کنند که بار کاری خلبان کم بشه و ایمنی افزایش پیدا کنه.

کابین خلبان EC225 Super Puma

کابین خلبان EC225 Super Puma

مدل های مختلفی که از این پرنده وجود داره برای انجام ماموریت های مختلف است. برای مثال مدل EC225 Firefighting دارای یه مخزن داخلی است که می تونه حجم زیادی از آب رو در خودش جا بده و برای اتفاء حریق به کار بیاد، مدل EC225 SAR دارای انواع رادارهاست که برای جستجو و نجات مورد استفاده قرار می گیره.

مدل آتش نشانی EC225 Super Puma

مدل آتش نشانی EC225 Super Puma

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
ظرفیت : ۲۵ نفر
طول : ۱۹.۵ متر
ارتفاع : ۴.۹۷ متر
وزن خالی : ۵,۲۵۶ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۱۱,۲۰۰ کیلوگرم
قدرت موتور : ۲,۳۸۲ اسب بخار
قطر روتور اصلی : ۱۶.۲ متر

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۲۷۵.۵ کیلومتر بر ساعت
سرعت کروز : ۲۶۰.۵ کیلومتر بر ساعت
برد : ۸۵۷ کیلومتر
سقف پروازی : ۱۹,۳۵۷ پا
نرخ اوج گیری : ۸.۷ متر بر ثانیه
سه نمای EC225 Super Puma

سه نمای EC225 Super Puma

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_EC225_Super_Puma

http://www.skybrary.aero/index.php/EC25


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.