فوکر 100 | هوافضای جوان

فوکر ۱۰۰

فوکر ۱۰۰F100

فوکر ۱۰۰ یه هواپیمای مسافربری ساخت کشور هلنده. شرکت فوکر این هواپیما رو سال ۱۹۸۸ وارد بازار صنعت هوایی کرد. این هواپیما اوایل ورودش به خاطر عملکرد خوبی که داشت نظر خیلی از ایرلاین ها رو جلب میکنه و به سرعت فروش میکنه. این هواپیما قیمت تعمیر و نگهداری پایینی هم داره که همین به محبوبیتش دامن میزده. اما کم کم با ورود یه سری هواپیمای جدید مشابه مثل بوئینگ ۷۳۷ و ایرباس ۳۱۸ و ایرباس ۳۱۹ که رقبای قدری برای فوکر ۱۰۰ بودن، بازارش کساد شد و دیگه نتونست خریدار خاصی داشته باشه. برای همین از سال ۱۹۹۷ تولید فوکر ۱۰۰ بعد از تولید ۲۸۳ فروند از این هواپیما متوقف شد. البته شرکت فوکر اعلام کرد که تا ۲۰۱۸ برای نسخه هایی که فروخته پشتیبانی فنی داره و قطعات رو برای تعمیر تولید میکنه. اینم بهتره بدونین که در حال حاضر تو ایران ایرلاین هایی مثل ایران ایر، قشم ایر، آسمان و … از این هواپیما استفاده می کنن.f100intr

(یه نکته ای رو داخل پرانتز در خصوص هواپیما و صنعت هوایی بگم. اونم اینکه یه هواپیما برای موفق شدن باید سعی کنه از نمونه های مشابهی که هم دوره ی اون وجود دارن بهتر باشه، مثلا مصرف سوخت پایین تری داشته باشه، امنیت بیشتری داشته باشه، قیمتش مناسب تر باشه و … به عبارت دیگه میشه گفت باید ایرلاین ها رو که خریدار هواپیماها هستن رو بتونه راضی کنه که استفاده از این هواپیما براشون مقرون به صرفه تره.)

خلاصه اینکه صنعت هوایی صحنه ی رقابته و همواره باید سعی کرد تو رقابت بهترین بود. شرکت های بوئینگ و ایرباس تونستن تو رقابت فوکر ۱۰۰ رو از صحنه به در کنن. تو این رقابت یکی از نکات مهم ایمنی هواپیماست. اگه یه سانحه رخ بده و برای مثال هواپیمایی سقوط کنه، اعتماد مردم به اون هواپیما و اون ایرلاین کم تر میشه! اعتماد ایرلاین به هواپیمای سانحه داده هم کمتر میشه، چون ایرلاین دوست نداره مشتریش رو از دست بده. بنابراین هواپیمایی که سانحه بده به سرعت تو رقابت بازار شکست میخوره. برای فوکر ۱۰۰ سوانح زیادی از سال ۱۹۸۸ تا الان ثبت شده. سوانحی که توی بیشترشون آسیب جانی خاصی وارد نشده و این نشون دهنده ی قوت طراحی فوکر ۱۰۰ اما ضعف بخشهایی از هواپیماست. برای مثال فوکر ۱۰۰ قسمت ارابه ی فرودش (Landing Gear) ضعف داره و خیلی از سوانح فوکر ۱۰۰ مربوط میشه به شکستن یا باز نشدن ارابه ی فرود؛ و در نتیجه توی فرود، هواپیما به مشکل جدی برخورد میکنه.

images 1320024

کلا وقتی دارین در مورد هواپیمایی اطلاعات جمع میکنین سعی کنین حتما یه نگاهی هم به حوادثی که ازش ثبت شده بندازین، اطلاعات خیلی خوبی دستگیرتون میشه و نقاط قوت و ضعف اون هواپیما رو میفهمین و از همه مهمتر می فهمین اون هواپیما چرا توی بازار موفق یا شکست خورده بوده. الان چند تا از سوانح فوکر ۱۰۰ رو با هم میخونیم:

 

  • سال ۱۹۹۷- پرواز ۲۸۳ ایرلاین TAM:

بمبی انتهای هواپیما منفجر می شه و سوراخی اونجا ایجاد میشه، اما هواپیما به خوبی کنترل میشه و فرود میاد، تنها تلفات حادثه یک نفره که از سوراخ به بیرون مکیده میشه…

 

  • سال ۲۰۰۸- ایرلاین Austrian

موتور راست موقع پرواز خاموش میشه اما فرود اضطراری موفقیت آمیز به پایان می رسه.

 

  • سال ۲۰۰۹- ایرلاین ایران ایر

به خاطر ایجاد مشکل در ارابه ی فرود هواپیما مجبور میشه فرود اضطراری داشته باشه، موقع فرود هم ارابه ی سمت چپ میشکنه و هواپیما صدمات جدی رو متحمل میشه.

 

  • سال ۲۰۱۰- ایرلاین Mexian

ارابه ی فرود باز نمی شه و هواپیما به صورت سینه کش فرود میاد. (belly landing)

 

  • سال ۲۰۱۰-ایرلاین Avianca Brazil

مشابه سانحه ی قبل به دلیل باز نشدن ارابه فرود، هواپیما مجبور به belly landing میشه.

خب اینا فقط چند نمونه از سوانح این هواپیمای قدرتمند بود، همونطور که دیدیم این هواپیما خیلی خوب تونسته تو شرایط سخت هم مسافرا رو سالم برسونه. البته فوکر۱۰۰ فاجعه هایی که منجر به کشته شدن خیلی از مسافرا شده باشه هم داره، مثل سانحه ی سال ۱۹۹۳ ایرلاین Palair Macedinian که همه ی مسافرا کشته شدن، ولی تو اغلب موارد فوکر ۱۰۰ تونسته از پس مشکل ایجادی بر بیاد.

آخر مقاله هم بهتره کمی بریم سراغ اطلاعات فنی و عملکردی این هواپیمای نام آشنا:

حداکثر مسافتی که وقتی کاملا پر باشه میتونه بره چقدره؟ (ماکزیمم برد) ۲۴۵۰ کیلومتر
حداکثر چند نفر مسافر میتونه جا به جا کنه؟ (ظرفیت) ۱۲۲
حداکثر وزنی که میتونه موقع برخاست داشته باشه؟ (وزن ماکزیمم تیک آف) ۴۳۰۹۰ کیلوگرم
وزن خالی هواپیما چقدره؟ بدون احتساب مسافرها و بارها و سوخت. ۲۴۳۷۵ کیلوگرم
حداکثر سرعتی که تو پرواز افقی میتونه داشته باشه چقدره؟ ۸۴۵ کیلومتر بر ساعت
تا چه ارتفاعی میتونه اوج بگیره؟ (ماکزیمم سقف پروازی) ۱۱ کیلومتر (۳۵۰۰۰ پا)
طول هواپیما چقدره؟ ۳۵.۵۳ متر

 

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.