معرفی سوخو-27 روسی | هوافضای جوان

سوخو-۲۷

 

سوخو-۲۷ معرف به “فلانکر Flanker” جنگنده ای دو موتوره با توانایی مانورپذیری بالا . دلیل اصلی سفارش این پرنده توسط ارتش روسیه به شرکت سوخو، تولید جنگنده ای با مشخصاتی قابل رقابت با جنگنده های نسل ۴ ام آمریکایی به خصوص اف-۱۴ و اف-۱۵ بود. ویژگی های برجسته این هواپیما عبارتند از: برد عملیاتی قابل توجه( ۳۵۳۰ کیلومتر) ، قابلیت حمل مهمات سنگین، سیستم اویونیک پیچیده (البته در زمان خودش) و مانورپذیری بالا.

so2

سوخو-۲۷ تنها برای یک نوع ماموریت نساخته شده بود و طراحی اش بگونه ای بود که بتونه از پس چند ماموریت بربیاد. البته باید گفت پرنده هایی که جند نقشی( Multirole) تعریف می شوند معمولا از جنگنده ای که برای ماموریت خاص طراحی شده ضعیف تر هستند اما مزیت این نوع پرنده ها در داشتن هم زمان چند قابلیت هست.

از سال ۱۹۸۵ تحویل سوخو۲۷ به ارتش روسیه شروع شد اما به طور رسمی از سال ۱۹۹۰  شروع به خدمت کرد. نقش اصلی این جنگنده بلند برد روسی، دفاع از امنیت هوایی روسیه در مقابل بمب افکن های آمریکایی است. در واقع قرار شد سوخو۲۷ در جنگ هوایی که با بمب افکن های آمریکایی راه می اندازه مانع نزدیک شدن آن ها به آسمون روسیه و انجام عملیات بشه.

در جریان جنگ آبقازان در سال ۱۹۹۲، روسیه از این پرنده در مقابل گرجستان استفاده کرد. برد بالای این جنگنده به اون اجازه می داد تا بدون محدودیت مناطق وسیعی رو برای انجام ماموریت های بازرسی پوشش بده. برای نمونه در سال ۲۰۱۳ در جریان عملیاتی دو فروند سوخو ۲۷ روسی به محدوده هوایی ژاپن وارد می شود و پس از گرفتن اخطار از ۴ جنگنده  “اف-۲ (Mitsubishi F-2)” ژاپنی، محل رو به سمت روسیه ترک می کنند.

از سوخو ۲۷ برای توسعه هواپیماهای دیگه ای مثل سوخو ۳۰ استفاده شد. سوخو ۳۳ هم که برای حمایت از ناوگان نیروی دریایی ساخته شده بود، از سوخو۲۷ در طراحیش الهام گرفت. جنگنده چینی “شن یانگ جی ۱۱” نیز کپی برداری از یک نوع سوخو۲۷ بود.

so3

آیرودینامیکی شبیه میگ۲۹ داره اما کمی بزرگتر و اولین جنگنده ای بود که با سیستم کنترلی الکتریکی (fly-by-wire)عملیاتی شد. استفاده از این سیستم ها قابلیت انجام مانور کبری رو به این جنگنده میده.

فیلم زیر توانایی بالای سوخو۲۷  رو در انجام مانورهای عجیب نشون میده:

 

یکی از فاکتورها ارزیابی جنگنده ها، بقاپذیری اون ها در نبردهاست. به این معنا که وقتی در نبرد مورد هدف قرار گرفت چقدر در به سلامت رسوندن خلبان توانمند هست و سوخو ۲۷ از این جهت سرآمد جنگنده های روسی است. فاکتور دیگه ای که با اون توانایی جنگنده ها رو مقایسه می کنند، میزان زهردار بودن عملکرد اون هاست. گفته میشه  “سوخو پاک فا( Sukhoi PAK FA)” پرنده زهردار نسل پنجم روس هاست که قرار است جایگزین سوخو ۲۷ بشه.

so4

سوخو ۲۷، نزدیک به ۱۳ مدل داره. از این تعداد ۴ مدل توسط اوکراین تحت لیسانس شرکت سوخو اصلاح شده. بعضی از مدل های سوخو مثل Su-27SK یا Su-27UBK صرفا برای صادرات و فروش به کشورهای دیگه طراحی شده بود. دربعضی مدل ها به طراحی سوخو۳۳، سوخو ۳۵ و سوخو ۳۷ نزدیک میشه و حتی طراحی داخلی اون از تک سرنشین به دو سرنشین تغییر می کنه.

جالب این جاست که وقتی به لیست کشورهای خریدار سوخو۲۷ نگاه می کنیم، در بین کشور های مختلف کلمه آمریکا توجه رو جلب می کنه. نشون میده آمریکایی ها هم مشتاقند تا این محصول روسی رو خریداری بکنند. لازم به ذکر است که آمریکا به صورت مستقیم از شرکت سوخو خرید نکرده و یک شرکت خصوصی اوکراینی ۲ فروند به آمریکایی ها فروخته.

so5

در کنار آمریکا کشورهای دیگه ای مثل ازبکستان، ویتنام، اوکراین، روسیه،قزاقستان، اتیوپی، اریتره، اندونزی، آنگولا و چین خریدار این طرح روس ها شدند.

باید قبول کرد که هر طراحی نقص هایی داره که بعضا مخفی می مونه و حین عملیات مشخص میشه. سوخو ۲۷ ، ۱۲ سانحه بزرگ رو تجربه کرده که در تلخ ترین اون ها، در سال۲۰۰۲ وقتی پرنده اوکراینی مشغول انجام مانور در یک نمایش هوایی بوده، دچار نقص فنی میشه. هر دو خلبان قبل از برخورد با زمین از جنگنده خارج می شوند اما چون هواپیما به جایگاه تماشاگران برخورد می کنه ۷۷ نفر از بازدید کنندگان  رو می کشه. آخرین سانحه سوخو ۲۷ در سال۲۰۱۳ در چین اتفاق می افته که طی اون خلبان کشته میشه.

so6

سه نمای سوخو-۲۷:

so1.svg

مشخصات عملکردی و فیزیکی :

تعداد خدمه

۱ نفر
طول بدنه ۲۱.۹ متر
فاصله دوسر بال ۱۴.۷ متر
ارتفاع ۵.۹۲ متر
حداکثر وزن برخاست ۳۰۴۳۰ کیلوگرم
پیشرانش دو موتور با تراست ۷۵.۲۲ کیلو نیوتن
ظرفیت سوخت ۹۴۰۰ کیلوگرم
حداکثر سرعت در سطح دریا ۱۴۰۰ کیلومتر برساعت
برد ۳۵۳۰ کیلومتر
نرخ اوجگیری ۳۰۰ متر بر ثانیه
ارتفاع پروازی

۶۲۰۰۰ فوت


 

 

یک دیدگاه در ”سوخو-۲۷

  • ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۷ ب.ظ
    پیوند یکتا

    این عکس سانحه اخر, واقعا زیباست

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.