توپولوف-22(Tu-22) | هوافضای جوان

توپولوف-۲۲(Tu-22)

توپولوف ۲۲ که ناتو اون رو با نام بلایندر می شناسه اولین بمب افکن ما فوق صوت تولید شده توسط روس ها بود. کارخانه توپولوف بعد از تجربه Tu-16 ، به دنبال طراحی جنگنده بمب افکن بلند بردی بود که علاوه بر ویژگی های Tu-16  بتونه با سرعت بالای صوت پرواز کنه. بعد از ۳۰ سال خدمت و تولید ۳۱۱ فروند از اون دردهه ۱۹۹۰ بازنشسته شد.

blinder3

از سال ۱۹۵۴ طراحی این پرنده شروع شد و چهار سال بعد(۱۹۵۸) اولین تجربه پروازش رو انجام داد. در تست های پرواز اولیه مشخص شد که این جنگنده اگرچه سرعت قابل قبولی داره اما در فاکتورهایی مثل برد، تعمیر پذیری و ظرفیت سلاح از مدل قبلی خودش عقب تر هست. به عبارت دیگه بلایندر همه مزیت های Tu-16 رو فدای سرعت کرد. با وجود این مشکلات در سال۱۹۶۰ برای ارائه خدمت تحویل ارتش روسیه شد.

به دلیل این که پرواز با سرعت مافوق صوت فاز قالب تو طراحی توپولوف۲۲ بود، آیرودینامیک این برای اون زمان عجیب به نظر می رسید تا جایی که در مرحله انتخاب اسم، عنوان “beauty” به معنای زیبا رو به این پرنده دادند. برای مثال زاویه عقبگرد بال (sweep back) برای اغلب هواپیماها در بازه ۲۵ الی ۴۵ درجه تغییر می کنه اما برای این هواپیما این زاویه ۵۵ درجه هست. نتیجه انتخاب این زاویه، بلند شدن باند فرود میشه چون هواپیما مجبور با سرعت بیشتری(بیشتر از ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت) به زمین نزدیک بشه.

blinder4

خلبان های با سابقه ایرانی، بلایندر رو خوب می شناسند. نه به خاطر این که باهاش پرواز داشتن یا تو ناوگان ارتش ایران موجود بوده بلکه در جریان جنگ با عراق بارها و بارها به مصاف این پرنده رفتند و طی این مبارزات ۸ فروند از توپولوف۲۲ های عراقی، طعمه اف-۱۴ های ایرانی شدند. البته ناگفته نماند که این جنگنده هم خسارت های زیادی به آورده، مثل غرق کردن نفتکش های ایرانی و بمباران کارخانه های خودروسازی. به جز عراق، لیبی هم از توپولوف۲۲ در جنگ با تانزانیا استفاده کرد.

نکته شنیدنی در مورد Tu-22 اینه که به ۳ خدمه پروازی نیاز داره. حتی در جنگنده های قدیمی نیز استفاده از خدمه برای هواپیماهای جنگنده مرسوم نبوده و معمولا با دو خدمه که یکی خلبان و دیگری افسرجنگی بود، ماموریت به طور کامل انجام می شد. در این پرنده نفر سوم به عنوان مسیریاب کمک می کنه.

blinder5

این بمب افکن روسی قابلیت حمل ۹ تن صلاح داره. طی دوران خدمت موشک و بمب های مختلفی روی اون نصب شده که معمول ترین نوع بمب استفاده شده، فاب-۱۵۰۰، فاب-۳۰۰۰ و فاب-۹۰۰۰ می باشد و موشک معروف X-22 است.

در مجموع ۳۱۱ فروند تا سال ۱۹۶۹ در ۱۴ مدل از توپولوف ۲۲ تولید شد. از این تعداد ۱۵ فروند بمب افکن، ۱۲۷ فروند از مدل شناسایی، ۴۷ فروند مدیریت الکتریک جنگ، ۷۶ فروند از نوع حمل کننده موشک و ۴۶ فروند آموزشی است.

blinder6

مشخصات فنی و عملکردی:

تعداد خدمه ۳ نفر
طول بدنه ۴۱.۶۰ متر
طول دو سر بال ۲۳.۱۷ متر
ارتفاع بدنه ۱۰.۱۳ متر
وزن خالی ۸۵ تن
حداکثر وزن برخاست ۹۲ تن
پیشرانش ۲عدد موتور توربوجت  Dobrynin RD-7M-2
حداکثر سرعت ۱۵۱۰ کیلومتر، ۱.۴۲ ماخ
برد ۴۹۰۰ کیلومتر
ارتفاع پروازی ۴۳۶۰۰ فوت

فیلم مانور بلایندر :

blinder2


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.