ایستگاه فضایی بین‌المللی به بخش خصوصی واگذار می‌شود | هوافضای جوان

ایستگاه فضایی بین‌المللی به بخش خصوصی واگذار می‌شود

ناسا به تازگی اعلام کرده که در جهت برنامه‌های خود برای سفر انسان به مریخ قصد دارد کنترل ایستگاه فضایی بین‌المللی را تا اواسط دهه ۲۰۲۰ به یک شرکت خصوصی واگذار کند.

AndroidOnlineNewsImage.aspx

 ناسا در تلاش برای خروج از مدار زیر زمین به سمت اهداف ماه، مریخ و سایر مقصدهای دور است که در آن صورت، افزایش بودجه ایستگاه فضایی برای پس از سال ۲۰۲۴ غیرممکن خواهد بود.
اکنون این سازمان تصمیم گرفته به جای خارج کردن این آزمایشگاه مداری از محل خود و غرق کردن آن در اقیانوس یا تکه تکه کردن آن برای فروش قطعاتش، آن را به یک شرکت خصوصی واگذار کند تا تحقیقات در مدار زیر زمین ادامه پیدا کند.
این زمانبندی هماهنگ با پایان بودجه کنونی دولت آمریکا برای برنامه ایستگاه فضایی است که توسط دولت اوباما از تاریخ انقضای اصلی ۲۰۱۶ به ۲۰۲۰ افزایش یافته بود. زمان عملیاتها تا سال ۲۰۲۴ تمدید شد تا به ناسا یک پلت‌فرم برای اجرای ماموریت‌های مقدماتی نزدیک زمین با هدف ماموریت نهایی به مریخ کمک کند.


iss_hero_lrg_1280x720
ناسا هنوز خریدار خاصی را معرفی نکرده اما دو نهاد تجاری در حال افزودن تجهیزاتی به ایستگاه فضایی هستند. در حال حاضر یک آداپتور الحاقی جدید به ایستگاه اضافه شده که از ماموریت‌های فضاپیماهای بوئینگ و اسپیس‌ایکس حمایت خواهد کرد. این دو شرکت قرار است در سال ۲۰۱۷ کار اعزام فضانوردان را به ایستگاه فضایی آغاز کنند.

شرکت اسپیس‌ایکس از سال ۲۰۱۲ تاکنون ماموریت‌های تامین تدارکات را برای ایستگاه فضایی و ناسا انجام می‌دهد و ۹ ماموریت را تا به امروز تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد الون ماسک، بنیانگذار این شرکت که بیشتر به سفر به سیاره سرخ علاقه داشته باشد تا ساخت ایستگاه فضایی، اما اسپیس‌ایکس یک کاندید جالب توجه برای در اختیار گرفتن کنترل ایستگاه فضایی بین‌المللی به شمار می‌رود.

منبع :ایسنا


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.